Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zemědělci najdou rozmístění včelích úlů i na internetu

20. července 2012 - 11:10

Zpět na seznam článků

Předpokladané spuštění systému je od 1. ledna 2014

Zemědělci najdou rozmístění včelích úlů i na internetu

ilustrační snímek foto:sumpersko.net

Ministerstvo zemědělství chystá změnu, která usnadní život včelařům i zemědělcům hospodařícím na polích v blízkosti úlů. Podrobné údaje o rozmístění včelstev se dozví na internetových stránkách Ministerstva z informačního systému LPIS. Dosud mohli informace o včelstvech získat pouze na místně příslušném obecním úřadě.

Údaje o přesném rozmístění včelstev jsou důležité v době postřiku polí. Zemědělci se musí se včelaři dohodnout, jestli použité látky neuškodí včelám, případně jaká ochranná opatření přijmout.

„Evidence včelstev na internetu je dalším krokem Ministerstva ke snižování administrativní zátěže. Nový systém není závislý na úředních hodinách, zemědělci můžou informace o úlech najít na počítači kdykoliv je budou potřebovat,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl. V současnosti musí včelaři hlásit umístění včelstev místně příslušnému úřadu a zemědělci mají povinnost tyto informace vyhledávat. V praxi není tento způsob příliš flexibilní.

„Ministerstvo zemědělství navrhuje využít informační systém LPIS, se kterým zemědělci, veterináři, včelaři, obce a další zúčastnění již pracují. Cílem změn je, aby nevznikla ani jedné skupině nová ohlašovací povinnost. Faktická informovanost všech dotčených se přitom jednoznačně zvýší a zdokonalí,“ uvedl Petr Bendl. Navržený systém zohledňuje i problematiku kočovných včelínů a zajišťuje, že vložená informace o změně stanoviště bude k dispozici všem uživatelům takřka okamžitě po jejím zadání.

Letos začne sběr informací o umístění včelstev na konkrétních pozemcích včetně čísla parcel prostřednictvím formuláře zasílaného ústřední evidenci včel. V příštím roce včelaři své záznamy doplní či opraví, aby se od 1. ledna 2014 na údaje obsažené v informačním systému mohli spolehnout zemědělci provádějící postřik, i včelaři, kteří se o takovém postřiku včas dozví. Pro hladký náběh systému je klíčové, aby včelaři v hlášení oznámili číslo parcely, kde jsou úly umístěny již v tomto roce. Průběžně vyvíjené informační systémy tak budou moci zohlednit reálné údaje.

 

 

Autor: red.,K.Böhmová

Fotogalerie

ilustrační snímek               foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.