Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou

25.02.2020 - Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou - Upozorňuje...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Žen v zastupitelstvech ubude

13. října 2014 - 12:51

Zpět na seznam článků

Štíty ovládne testosteron

Žen v zastupitelstvech ubude

Mandát neobhájila šumperská zastupitelka Olga Zimmermannová zdroj foto:archiv

Pouhých 221 z celkových 812 křesel v obecných zastupitelstvech na Šumpersku obsadí ženy. Získaly 27,22 procent mandátů. Oproti současnému stavu si pohoršily o jedno procento a přijdou o devět míst.

Pouze muži budou rozhodovat o budoucnosti města Štíty. V patnáctičlenném zastupitelstvu nezasedne jediná žena, ačkoliv tvořily 29 procent kandidátů. Patnáct politiků bude vládnout také v Bludově, kde na kandidátkách bylo 30 procent žen. Žádnou dámu mezi sebe nevpustí jedenáct zastupitelů v Loučné nad Desnou. Devět mužských politiků bude rozhodovat v Písařově, Malé Moravě, Hoštejně a v Jedlí. Sedm mužů se chystá vládnout v obci Líšnice. Jedna žena mezi 15 zastupiteli bude v Bohdíkově, Rapotíně a v Dubicku. Spolu s osmi mužskými kolegy bude pracovat zastupitelka v obci Bohuslavice. Stejná situace nastane v obci Zvole.

V šumperském zastupitelstvu ženy získaly necelých 19 procent. Z 27 politiků jich bude jen pět. Dosud pracovalo šest zastupitelek.

Alena Šmotková zasedá v šumperském zastupitelstvu od roku 1998 zdroj foto:archiv

Pouze dvě ženy zasednou v 21členném zastupitelstvu v Mohelnici. Jen o jednu zastupitelku více budou mít v Zábřehu.Úspěch slavily dámy v Jestřebí, kde v sedmičlenném zastupitelstvu bude pouze jeden muž. Do sedmi křesel z jedenácti usednou dámy v Sobotíně.

Jana Zwyrtek Hamplová usedne opět v mohelnickém městském parlamentu zdroj foto:archiv

Ve Vernířovicích obsadily čtyři ze sedmi křesel. „Ženy dokážou být v určitých krocích důslednější než muži. To zřejmě může být jeden z důvodů, proč nás lidé volí,“ soudí Marie Kantorková, vítězka voleb ve Vernířovicích, která má za sebou už dvě volební období ve funkci starostky. Dalších osm let pracovala jako místostarostka. „Starostování žen ve Vernířovicích má dlouhou tradici. Pouze jedno volební období byl v čele obce muž,“ připomněla Kantorková.

Stejného výsledku jako ve Vernířovicích dosáhly dámy v obcích Stavenice, Krchleby, Kolšov, Jakubovice a Dlouhomilov. „Trochu mě to překvapilo, ale myslím si, že nárůst počtu žen v zastupitelstvu ze dvou na čtyři ničemu neškodí,“ domnívá se obyvatelka Dlouhomilova Michaela Štelcová. Těsně nadpoloviční většinu mají také ženy v Kopřivné, kde získaly tři z pěti míst.

Celorepublikově si ženy mírně polepšily z 26 na 27,07 procent. „Zastoupení žen nepřesáhlo kritickou hranici 30 procent, kterou je třeba překročit, aby začaly být v politice víc vidět a slyšet. Pokud by šel vývoj tímto tempem i nadále, vyváženého zastoupení bychom se dočkaly poprvé v roce 2038,“ soudí politoložka Jana Smiggels Kavková.

Autor: red.,V.Krejčí

Fotogalerie

Mandát neobhájila šumperská zastupitelka Olga Zimmermannová zdroj foto:archiv

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.