Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ženě, která se v Bulharsku ocitla v nesnázích, pomohli olomoučtí hasiči

20. září 2016 - 19:25

Zpět na seznam článků

Operátoři tísňové linky 112 opět „bodovali“

Ženě, která se v Bulharsku ocitla v nesnázích, pomohli olomoučtí hasiči

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk

Další z úspěšně vyřešených případů prostřednictvím tísňové linky 112 si mohou zapsat do statistiky operátoři tísňové linky 112, kterou obsluhuje Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Jednalo se o volání, které operátoři přijali v neděli 18. září 2016 v časných ranních hodinách. 

Na tísňovou linku 112 oznámil muž ze Šumperska, že jeho kamarádka odjela do Bulharska se svým přítelem a dostala se do problémů. „Hovor přebírala zkušená operátorka, která s mužem vykomunikovala, co se stalo, zjistila telefonní číslo na čtyřiadvacetiletou Češku, se kterou se následně spojila,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Mladá žena bydlela u přítele v Bulharsku. „Ten ji však fyzicky napadl a vyhnal z domu. Ocitla se na ulici bez osobních dokladů pouze s drobnou hotovostí a nabitým mobilním telefonem.  Chtěla se dostat na letiště, jenže cestou narazila na staršího muže, který zřejmě neměl čisté úmysly. Nabídl jí odvoz osobním autem na letiště, ale vydal se na opačnou stranu. Zastavil až před domem a ženu v autě zamkl. Z vozidla se jí podařilo utéct a před mužem, který ji pronásledoval se skrýt v koruně stromu. Následně zavolala svému kamarádovi do Čech na Šumpersko,“ přiblížila okolnosti případu mluvčí Hacsiková.

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk

Mladá žena byla v šoku a ve stresu, neuměla bulharsky ani žádný světový jazyk, vůbec nevěděla, kde se nachází. Sama bloudila temnými ulicemi a hledala pomoc. Právě nabitý mobilní telefon ženu zachránil. „Operátorka tísňové linky 112 se s ní spojila, nadiktovala jí telefonní číslo na české velvyslanectví a opětovným dotazem zjišťovala, jestli se žena dovolala. Té se to bohužel vzhledem k noční hodině nepodařilo. S operátorkou proto zůstala ve spojení, ta ji uklidňovala a společně se snažily zjistit, kde se žena nachází,“ řekla mluvčí.

Mezi tím probíhalo na operačním středisku HZS Olomouckého kraje kolektivní řešení celé události a komunikace v angličtině s tísňovou linkou 112 v Bulharsku.

Celou situaci komplikovalo to, že mladá Češka neuměla azbuku. „Všechny nápisy, které po cestě objevila, pravidelně hlásila operátorce tísňové linky, která s ní byla stále v telefonickém spojení. Mladá žena popisovala písmena azbuky jako obrázky. Operátorka naproti tomu azbuku zvládala bravurně a tím se jí podařilo po více než dvou hodinách ženu lokalizovat v obci Obrochishte na ulici Lozarská,“ dodává Hacsiková.

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk

Jakmile byla žena lokalizovaná, její záchraně a poskytnutí pomoci už nic nebránilo. Na místě si ji vyzvedla hlídka policie, která ji převezla na policejní služebnu. Její telefonní číslo bylo následně předáno na konzulát v Sofii. „Konzul potvrdil, že se ženou mluvil a nabídl jí pomoc.“ 

Tento příběh se šťastným koncem dokazuje, že Evropské číslo tísňového volání 112 funguje a pomáhá lidem v nouzi bez ohledu na to, zda pomoc potřebují na území České republiky nebo kdekoli jinde v Evropě.

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk.

Fotogalerie

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky      zdroj foto: HZS Olk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.