Zimní údržba šumperských ulic a chodníků
16. března 2021 - 10:23
Padaly rekordy v množství posypové soli a drtě
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Jako rekordní z hlediska počtu výjezdů a množství spotřebovaného posypového materiálu během posledních let hodnotí letošní zimu Petr Polách, správce provozu společnosti Suez Technický servis, která má na starosti zimní údržbu šumperských ulic a chodníků.
Ta odstartovala 2. listopadu a ukončena byla 19. února. „Vzhledem k charakteru počasí jsme v listopadu s výjimkou rozvozu beden na posypový materiál po městě s technikou vůbec nevyjeli. Nepřetržitou dispečerskou službu a pohotovost jsme zahájili 21. prosince a poté byla držena čtyřiadvacet hodin denně až do 19. února. Během těchto jedenašedesáti dnů jsme zasahovali ve čtyřiceti třech,“ uvedl Petr Polách.
Zatímco v prosinci vyjela úklidová technika ve třech dnech, v lednu to bylo pětadvacet dnů a v únoru patnáct. „Nejnáročnější byly první dva únorové týdny, během nichž teploty padaly hluboko pod nulu. Kritický byl především začátek měsíce, kdy padal zmrzlý sníh, který na komunikacích okamžitě namrzal. Situaci jsme se snažili okamžitě řešit, ale technika bohužel nemohla být v krátkém čase na všech místech. Proto jsme postupovali podle priorit, tak jak je stanovuje plán zimní údržby, abychom ošetřili včas ta nejdůležitější místa, jako jsou páteřní komunikace a chodníky vedoucí k základní infrastruktuře města, k nimž mimo zařízení IZS patří i autobusové zastávky a komunikace, po kterých jezdí linková doprava,“ popsal komplikovaný začátek února správce provozu.
Charakteru počasí odpovídala spotřeba posypového materiálu. Celkem rozvezla technika v zimním období po Šumperku osm set devadesát tun soli a šest set třicet šest tun drtě. „Takové množství nepamatuji. V porovnání s minulou zimou to představuje jednou tolik soli a téměř dvakrát více posypové drtě,“ podotkl Polách a dodal, že ve druhé polovině února již byl v celé republice problém sehnat především posypovou sůl, neboť v té době došlo k uzavření hranic s Německem, odkud ji řada dodavatelů dováží. „Obecně se snažíme upřednostnit při posypu drť, ovšem při tomto charakteru počasí bylo nutné použít ve větší míře sůl, abychom zajistili bezpečnost. Cílem posypu solí je zamezit tvorbě ledové vrstvy na svrchní vrstvě chodníků. Z chemického hlediska používáme stejnou sůl, kterou konzumujeme v potravinách, tedy chlorid sodný. Inertní posyp nezabrání tvorbě ledu, ale v některých případech sníží kluzkost povrchu, a používá se při venkovních teplotách pod minus devět stupňů, kdy posypová sůl ztrácí svoji účinnost. Nikdy ale neprovádíme preventivní solení,“ vysvětlil Polách.
Na údržbu vozovek a chodníků během uplynulých zimních měsíců „padlo“ 7,138 milionu korun bez DPH, z nichž 2,42 milionu představují pouze náklady na posypovou sůl a drť. Jen pro srovnání - předchozí mírná zima přišla městskou kasu na 2,88 milionu korun bez DPH. „Na zimní údržbu je v letošním rozpočtu vyčleněna částka 6,58 milionu korun. V současnosti tak jsou finanční prostředky alokované v této kapitole vyčerpané,“ sdělila vedoucí oddělení komunálních služeb místní radnice Eva Nádeníčková.
Autor: red., S.Singerová - mus,
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.