Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 27. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Náboje byly schované za střešním trámem

27.07.2021 - Náboje byly schované za střešním trámem - Nálezce je...

Počasí

27.07.2021 - Úterý

Teplota: 26 / 17 - Oblačno

28.07.2021 - Středa

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zimu zvládneme s přehledem

07. prosince 2011 - 19:16

Zpět na seznam článků

Horská služba je po náročném roce připravena na zimu

Zimu zvládneme s přehledem

Z přípravy HS foto: R.Fišnar

V horách bude v zimní sezoně 2010/11 zasahovat více jak sto deset profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů Horské služby. Mezi nimi je i 12 psovodů s lavinovými a pátracími psy, několik desítek lékařů a 44 specialistů, kteří mohou zachraňovat v podvěsu pod letícím vrtulníkem. Bezpečnost návštěvníků hor bude zajištěna ze 79 stanic a
služeben HS s pomocí 43 vozidel, 32 terénních čtyřkolek, 98 sněžných skútrů a dvou rolb.

Záchrana těžce zraněných cyklistů, hledání ztracených houbařů, výcvik v náročném terénu švýcarských velehor taková byla letní sezona Horské služby. Přesto, že ze statistik HS během minulého roku se zdálo, že chování českých turistů na horách je zodpovědnější a letošní rok na českých horách by tak mohl být pro záchranáře klidnější, počet úrazů se výrazně zvýšil. Je to však dáno i zvýšenou návštěvností českých hor z důvodu špatného léta pro koupání. Během tohoto roku došlo na českých horách k 7758 úrazů. V zimě dominovala samozřejmě zranění po pádu na lyžích a snowboardu. Častou příčinou byl fakt, že jezdci na sjezdových tratích i přes stálá varování Horské služby nedbají plně Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích a především kvůli tomu, že v mnoha případech nepoužívají přilbu.

Letní sezóna byla letos náročnější, než v předchozích letech. Jen na Šumavě zaznamenali již na konci léta stejný počet zásahů jako minulý rok o dva měsíce později. "V této horské oblasti během celé sezóny naši záchranáři asistovali u 384 úrazů. Nejvíce se na této statistice podílela zranění při jízdě na kole (Šumava 177), což se 146 případy podepsalo i na počtu úrazů v Jizerských horách," řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek s tím, že celkově se oproti letní sezóně roku 2010 zvýšil počet zásahů ve všech horách ČR o skoro 200 výjezdů HS. Do těchto čísel se také zapsali houbaři, kteří se ztratili v horských lesích. V několika případech tak Horská služba vyhlásila rozsáhlé pátrací akce.
Horské službě se také daří držet krok s podobnými organizacemi v zahraničí co do technického vybavení, tak i po stránce fyzické zdatnosti jejích členů. "Svědčí o tom každoroční výsledky našich členů během Mezinárodního mistrovství horských služeb, které se koná v Krkonoších. Kromě toho jsme díky udělenému grantu letos mohli cvičit v náročných podmínkách švýcarských hor. Naši kolegové v Alpách mají řadu technik přeci jen lépe ověřenu dlouholetou praxí v extrémnějších situacích," poznamenal náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Dodal, že v průběhu zimy 2010/2011 také po složení náročných zkoušek přibylo mezi členy HS dalších 14 plně připravených a perfektně vycvičených dobrovolných záchranářů.
Autor: red.,R.Zeman

Fotogalerie

Z přípravy HS          foto: R.Fišnar

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.