Značky na přání platí od 1. ledna 2016
16. prosince 2015 - 07:09
Jak postupovat, aby jste ji získali, odpovídá tiskový mluvčí Ministerstva dopravy ČR Tomáš Neřold
Od kdy si budu moci zažádat o značku na přání?
Tomáš Neřold: Žádat o značky na přání můžete od 1. ledna 2016, první možnost pro osobní podání žádosti budete mít 4. ledna, tedy první pracovní den v novém roce. Tímto dnem se také žádosti začnou vyřizovat. Změna je součástí novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.
Jak mohu žádost podat?
Tomáš Neřold: Dojděte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvedete údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do patnácti dnů. Protože se jedná o běžné podání žádosti, upravuje formy podání správní řád. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky.
Co musí žádost obsahovat?
Tomáš Neřold: Z žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba tak uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění vámi požadované značky na přání.
Jaký je poplatek?
Tomáš Neřold: Poplatek je pět tisíc korun za jednu tabulku, tzn. Deset tisíc korun za dvě registrační značky pro osobní automobil.
Mohu si požadované znění značky na přání nějak rezervovat?
Tomáš Neřold: Ano, v takovém případě se obraťte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (resp. v místě budoucí registrace vozidla) a úřad vám požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu tří měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.
Jaká jsou omezení z hlediska znění značky na přání?
Tomáš Neřold: Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen. Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání.
Jaký počet znaků musí značka mít?
Tomáš Neřold: V případě auta je značka složená z osmi znaků, pro motocykly je provedena sedmi znaky, v případě mopedu se jedná o pět znaků.
Je značka přenositelná?
Tomáš Neřold: Ano, značka je přenositelná, můžete ji použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy například prodat další osobě.
Autor: red, T. Neřold
Fotogalerie
Další články z rubriky
Fakultní nemocnice Olomouc rozšiřuje své kardiovaskulární centrum o budovu D4
Pacientům začne sloužit za rok
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.