Pondělí 17. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

17.05.2021 - Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody - Květnová...

Počasí

17.05.2021 - Pondělí

Teplota: 13 / 10 - obcasny-Déšť

18.05.2021 - Úterý

Teplota: 16 / 9 - Oblačno

Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti

22. ledna 2020 - 08:59

Zpět na seznam článků

Otevřela si dvířka i na sociální sítě

Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti

Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti zdroj foto: FNOL

Nic radostného neskýtá pohled do statistik dětského oddělení Kliniky zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Všechna nepříjemná čísla rostou: počty neregistrovaných pacientů, počty výplní na dočasných i stálých zubech, počty vytržených zubů. Co s tím? Je třeba zlepšit prevenci a zaměřit ji na malé děti a jejich rodiče, řekla si lékařka Eva Míšová. Na další, edukační úroveň proto posunula svůj nápad s dvířky pro víly, která od loňského roku v čekárně kliniky pomáhají dětem zbavit se stresu, odvést jejich myšlenky hrou a navodit pocit domácího bezpečí. Olomoucká zubní víla získala podobu a bude o pravidlech správné péče o chrup zájemce informovat i na sociálních sítích.

Bude také nabízet exkurze a preventivní programy mateřským školám a jeslím. „Dvířka pro víly měla obrovský ohlas. Zastavovaly se tu maminky s dětmi, aby se alespoň na naše vílí ubytování podívaly. A dvířka jsou od té doby v takové permanenci, že je budeme muset vyměnit. Nesou totiž známky každodenního intenzivního používání. I díky příspěvkům sponzorů ale stále rozšiřujeme repertoár doplňků pro víly,“ popisuje lékařka.

dětského oddělení Kliniky zubního lékařství zdroj foto: FNOL

Úspěch dvířek ji inspiroval k využití potenciálu zubní víly k edukačním, preventivním aktivitám. Napadlo ji, že by zubní víla mohla rodičům poradit se správnou péčí o chrup jejich potomků a dětem ukázat, že z návštěvy zubního lékaře nemusejí mít strach. „Než by rodiče oslovili odborníky, raději hledají informace na internetu a tam se objevuje spousta zavádějících informací, přímo nesmyslů, které se nám pak složitě vyvracejí a vysvětlují. Zubní víla by mi v tom mohla pomoci, má na to určitě kompetenci,“ říká v nadsázce Eva Míšová. Založila proto stránku na Facebooku a na Instagramu, kde bude uveřejňovat jednak novinky ze „života víly“ na Klinice zubního lékařství, ale především informace tom, jak správně pečovat o dětský chrup.

dětského oddělení Kliniky zubního lékařství zdroj foto: FNOL

Dvě skupiny nejmenších již Kliniku zubního lékařství navštívily: z Mateřské školy Čajkovského a z olomouckých jeslí. „V obou případech byly reakce dětí bouřlivě pozitivní, zvlášť když je v ordinaci přivítal obří plyšový myšák, který jim rozdával gumové medvídky," dodal tiskový mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

dětského oddělení Kliniky zubního lékařství zdroj foto: FNOL

Na dětském oddělení Kliniky zubního lékařství FN Olomouc ošetřili v loňském roce 1834 neregistrovaných pacientů a provedli 2156 preventivních prohlídek registrovaných pacientů. Zhotovili 1063 výplní na dočasných zubech, 667 amalgámových výplní na stálých zubech a 336 bílých výplní na stálých zubech. Vytrhnout museli 954 dočasných zubů a 150 stálých zubů.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti   zdroj foto: FNOL
Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti   zdroj foto: FNOL
Zubní víla z kliniky zubního lékařství připravila další novinky pro děti   zdroj foto: FNOL

Související články

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.