Převrácený jeřáb na Dlouhých stráních hasiči sesunuli do vodní nádrže
19. října 2017 - 14:48
Elektrárna se připravuje na obnovení provozu
Dlouhé stráně - odstraňování nehody jeřábu zdroj foto: HZS Olk
Jediným možným řešením, jak odstranit osmadvacetitunový jeřáb visící přes hranu takzvaného sdruženého objektu elektrárny směrem k vodní hladině dolní nádrže, bylo podle odborníků řízené sesunutí jeřábu do nádrže.
O tragické havárii jsme informovali ZDE
Ve čtvrtek 19. října krátce před jedenáctou hodinou bylo v režii hasičů Skupiny ČEZ ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, konkrétně s hasiči ze Šumperku, řízené sesunutí poškozeného jeřábu do vodní nádrže. „S ohledem na bezpečnost byl uvedený postup odborníky vyhodnocen jako jediný možný. Po celou dobu vyprošťovacích prací policisté setrvali na místě, aby zajistili veškeré důkazní prostředky a provedli další potřebná šetření. Tímto však vyšetřování případu nekončí,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová.
Technici a hasiči zahájili již o víkendu zajišťovací a přípravné práce, zároveň jsme pracovali na získání všech potřebných posudků a povolení. „Zásadní pro nás byla příprava, abychom zajistili maximální bezpečnost. Odborníci jeřáb důkladně zaměřili, speciální dálkově ovládanou ponorkou zmapovali stav pod hladinou a vypočítali pravděpodobné místo dopadu jeřábu,“ uvedl tiskový mluvčí energetické společnosti Vladislav Sobol.
Samotná akce probíhala pomocí speciálních nafukovacích vaků, které jeřáb nadlehčovaly a postupně posouvaly k hraně sdruženého objektu, aby se vlastní vahou sesunul do nádrže. „Hasiči už měli na hladině norné stěny a sorpční hady, aby byli připraveni zachytit provozní tekutiny, které mohly z jeřábu uniknout,“ přiblížil průběh náročné akce mluvčí Sobol, který upřesnil: „V příštích hodinách opět pomocí dálkově řízené ponorky prozkoumáme stav pod hladinou, který bude zásadní pro rozhodnutí o dalším postupu. Jeřáb zatím zůstane ležet na dně nádrže, o termínu a způsobu jeho odstranění se bude rozhodovat později.“
Vyšetřování příčin havárie je v kompetenci Policie ČR. „Potrvá řádově několik týdnů až měsíců, než budou mít kriminalisté k dispozici závěry vypracovaných znaleckých posudků. Teprve pak bude možné vyhodnotit přesné příčiny tragické nehody,“ uvedla policejní mluvčí.
Jeřábnické práci byly poskytnuty dodavatelsky externí firmou. „Za Skupinu ČEZ si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,“ informoval Vladislav Sobol.
Přečerpávací elektrárna není klasický výrobní zdroj, v zásadě více elektřiny spotřebuje, než vyrobí. Slouží především pro řízení sítě, tedy k dodání potřebné energie ve špičkách a naopak k odebrání přebytečné energie v době nízké spotřeby, za což dostává zaplaceno. „Ekonomické dopady proto v tuto chvíli není možné vyčíslit,“ sdělil mluvčí skupiny ČEZ. „Děkuji všem zaměstnancům elektrárny, expertům a především hasičům, kteří se na likvidaci havárie podíleli. Díky jejich mimořádnému nasazení proběhly všechny práce rychle a bezpečně,“ řekl šéf elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.
Autor: red., v. s., S. Adoltová, zdroj foto: archiv HZS Olk
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.