Aleš Miketa: Informace zveřejněná na říjnovém zastupitelstvu v Šumperku nebyla přesná
04. prosince 2014 - 22:23
ROZHOVOR s manažerem projektu rekonstrukce a výstavby kanalizačních sítí
Aleš Miketa - manažer projektu VHZ foto:sumpersko.net
V pěti městech okresu stavebníci vyměňují a dostavují kanalizační sítě. Investorem rozsáhlého projektu za 1,664 miliardy korun jsou Vodohospodářská zařízení Šumperk, vlastněná městy a obcemi na Šumpersku. O rychlosti a současném stavu prací jsme hovořili s manažerem projektu Alešem Miketou.
Obyvatelé Šumperka mají za to, že stavební práce na rekonstrukci a dostavbě kanalizačních sítí jdou pomalu. Můžete je urychlit?
Aleš Miketa: Práce pokračují maximální rychlostí, dokonce i počasí nám přeje. Pokud teploty neklesnou pod pět stupňů pod nulou, můžeme i nadále pracovat. Při nižších teplotách materiály bohužel ztrácejí elasticitu. Náročnost prací je přímo úměrná množství inženýrských sítí vyskytujících se na jednom místě. Ve městě s vysokou hustotou sítí jdou práce pomaleji, s tím se musíme smířit. Kromě toho se vypořádáváme s četnými problémy. V Hanušovicích jsme museli přeložit vodovod, protože vedl jinam, než měl. Novou odpadovou stoku v Mohelnici nečekaně protnula dešťová kanalizace. V Šumperku dělníci narazili na kanalizaci, která není nikde zanesena. Setkali jsme se také s tím, že dodavatelé vozí materiály, které musíme kvůli jejich špatné kvalitě odmítat. Zpřísnili jsme proto systém kontroly. Jezdím teď materiály obhlížet přímo k výrobcům.
Rekonstrukce kanalizačních sítí se odehrává v pěti městech okresu. Nejvíce si však na nepohodlí spojené se stavebními pracemi stěžují obyvatelé Šumperka. Co je podle vás příčinou?
Aleš Miketa: V Šumperku budujeme 2,08 kilometrů kanalizace, opravíme 2,23 kilometrů existujícího vedení, což je nejméně v celém okrese. Obyvatelé Zábřeha a Mohelnice musejí přetrpět mnohem víc než Šumperáci. Možná že si lidé v okresním městě neuvědomují, jak je rekonstrukce a dostavba kanalizačních sítí důležitá a prospěšná. Útěchou by jim mohlo být, že za rok touto dobou už bude hotovo.
Je rekonstrukce a dostavba kanalizačních sítí na Šumpersku skutečně nezbytná? Nemohly práce ještě pár let počkat?
Aleš Miketa: Každá kanalizace má určitou životnost. I kdyby se práce neodvedly letos, dlouho by se odkládat nedaly. Je špatný hospodář, kdo nechá kanalizaci rozpadat v zemi. Výhodou současného projektu je, že 75 procent nákladů jsme získali z prostředků Evropské unie a pět procent od českého státu. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk a města a obce doplatí jen dvacet procent nákladů.
Blíží se svátky. Užijí si lidé klid alespoň u stromečku, nebo budou stavební práce pokračovat bez přerušení a lidé se mají připravit na rušné Vánoce?
Aleš Miketa: V celém okrese, od Hanušovic po Loštice, máme jako poslední pracovní den letošního roku naplánovanou sobotu 20. prosince. Potom se práce přeruší. Stavět se opět začne v pondělí 5. ledna.
Těsně před říjnovými komunálními volbami se šumperské zastupitelstvo dozvědělo o výrazném skluzu stavebních prací. Novým komunálním politikům se však dostalo ujištění, že projekt bude dokončen včas. Jak je možné, že se zpoždění podařilo tak rychle dohnat?
Aleš Miketa: Informace zveřejněná na říjnovém zasedání zastupitelstva nebyla přesná. Informovali jsme ZDE Uvádělo se v ní, že do konce roku je třeba prostavět 700 milionů korun. Tato částka se vztahovala k původně plánovanému termínu zahájení stavby. Projekt měl odstartovat už 5. března. Kvůli zpoždění dotace však práce začaly mnohem později. Podle přepracovaného harmonogramu stavebních prací máme letos proinvestovat 487 milionů korun. Pokud současné počasí vydrží do poloviny prosince, podaří se nám prostavět 510 milionů korun, což by dokonce znamenalo lehké překročení plánu.
Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.