Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 25. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze

25.05.2022 - Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze - Prvenství...

Počasí

25.05.2022 - Středa

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

26.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

„Altán mi připomíná autobusovou zastávku!“ prohlásila zastupitelka Tejklová

21. září 2014 - 12:36

Zpět na seznam článků

V šumperských Smetanových sadech bude stát altán z oceli a z bezpečnostního skla

„Altán mi připomíná autobusovou zastávku!“ prohlásila zastupitelka Tejklová

model altánu zdroj: architekt Jiří Valert

Umíráček už zřejmě definitivně odzvonil hudebnímu pavilonu v šumperských Smetanových sadech. Zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 18. září posvětili jeho demolici.

altán ve Smetanových sadech foto:sumpersko.net

Na místě stavby z konce 40. let minulého století má vyrůst moderní altán. „Ve srovnání s dnešním bude o něco nižší i menší, o průměru zhruba 10 metrů a o výšce pět a půl metru. Odstranění čeká současný 90 centimetrů vysoký základ, který značně vyčnívá nad terénem,“ upřesnil architekt Jiří Valert.

skica altánu zdroj:architekt Jiří Valert

Vějířovou ocelovou konstrukci střešní části, která má spočívat na dvou pylonech, doplní odvodňovací prvky. „Stavba bude maximálně odlehčená, aby umožnila co největší přístup světla.Ocelová konstrukce s výplněmi z poloprůhledného polykarbonátového materiálu či bezpečnostního skla by měla být kontrastem k dnešní tmavé konstrukci altánu,“ tvrdí architekt.

architekt Jiří Valert představuje altán zastupitelům foto:sumpersko.net

Uvnitř plánuje basketbalový koš a také lavičky. Okolní plocha má být odvodněná a vydlážděná. Poblíž by mohla vyrůst fontánka s pitnou vodou. Díky přívodu elektřiny může být altán ozvučen i nasvětlen. „Vznikne moderní stavba pro 21. století, která zapadne do prostoru obnoveného parku,“ tvrdí Valert, jemuž inspirací při tvorbě návrhu byl přírodní tvar mušle.

model altánu zdroj: architekt Jiří Valert

Náklady na demolici starého altánu, výstavbu nového, vybudování přípojky elektřiny a vody i dešťové kanalizace se podle předběžných odhadů mají vejít do dvou milionů korun.

Spokojená s tímto řešením není zastupitelka Eva Tejklová. „Navržený altán připomíná autobusovou zastávku. Do parku, který vychází z určitého historického stavu, se nehodí,“ soudí politička KSČM. Návrh v zastupitelstvu prošel jen těsně. Podpořilo ho 14 poslanců, což je nejmenší možný počet, aby mohl být schválen. Proti však nebyl nikdo. Odpůrci se zdrželi nebo nehlasovali vůbec.

Výměna altánu je součástí celkové rekonstrukce parku, která zahájila na podzim 2012 a potrvá do roku 2017. Bylo vykáceno devět lip podél dlážděného chodníku spojujícího ulice Nerudova a Žerotínova, jejichž stav odborníci označili za havarijní, zahradníci pak vysázeli červenokvetoucí kaštany.

část parku prošla rekonstrukcí foto:sumpersko.net

Obnovy se dočkala také severní část parku, kde byly odstraněny prosychající smrky a břízy. Rekonstrukce bude pokračovat v roce 2016. Dotkne se Oranžového hřiště a jeho okolí a také východní strany parku, kde budou vykáceny vzrostlé smrky.

rekonstrukce parku se dotkne i části, kde je Oranžové hřiště foto:sumpersko.net

O rok později se naplní osud dnešní lipové aleje. Výměna stromů, vybudování cest a osazení laviček vyjde město dohromady na víc než šest milionů korun.

vzrostlé stromy budou vykáceny v roce 2016 foto:sumpersko.net

Na místě dnešních Smetanových sadů byla v minulosti louka, na dalších pozemcích se pěstovala zelenina a také krmivo pro hospodářství šumperského zámku. V 16. století Panskou zahradu odkoupilo město. V roce 1822 získal její část Střelecký spolek. Své cvičiště střelci později přenechali mládeži jako hřiště. Panská zahrada bývala tradičním stanovištěm cirkusů a dějištěm mnoha oslav. V roce 1883 obecní zastupitelstvo rozhodlo o přeměně její části v park, který po druhé světové válce získal pojmenování Smetanovy sady. Poslední úpravy se tu odehrály v roce 1979.

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

model altánu                  zdroj: architekt Jiří Valert

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.