„Altán mi připomíná autobusovou zastávku!“ prohlásila zastupitelka Tejklová
21. září 2014 - 12:36
V šumperských Smetanových sadech bude stát altán z oceli a z bezpečnostního skla
model altánu zdroj: architekt Jiří Valert
Umíráček už zřejmě definitivně odzvonil hudebnímu pavilonu v šumperských Smetanových sadech. Zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 18. září posvětili jeho demolici.
Na místě stavby z konce 40. let minulého století má vyrůst moderní altán. „Ve srovnání s dnešním bude o něco nižší i menší, o průměru zhruba 10 metrů a o výšce pět a půl metru. Odstranění čeká současný 90 centimetrů vysoký základ, který značně vyčnívá nad terénem,“ upřesnil architekt Jiří Valert.
Vějířovou ocelovou konstrukci střešní části, která má spočívat na dvou pylonech, doplní odvodňovací prvky. „Stavba bude maximálně odlehčená, aby umožnila co největší přístup světla.Ocelová konstrukce s výplněmi z poloprůhledného polykarbonátového materiálu či bezpečnostního skla by měla být kontrastem k dnešní tmavé konstrukci altánu,“ tvrdí architekt.
Uvnitř plánuje basketbalový koš a také lavičky. Okolní plocha má být odvodněná a vydlážděná. Poblíž by mohla vyrůst fontánka s pitnou vodou. Díky přívodu elektřiny může být altán ozvučen i nasvětlen. „Vznikne moderní stavba pro 21. století, která zapadne do prostoru obnoveného parku,“ tvrdí Valert, jemuž inspirací při tvorbě návrhu byl přírodní tvar mušle.
Náklady na demolici starého altánu, výstavbu nového, vybudování přípojky elektřiny a vody i dešťové kanalizace se podle předběžných odhadů mají vejít do dvou milionů korun.
Spokojená s tímto řešením není zastupitelka Eva Tejklová. „Navržený altán připomíná autobusovou zastávku. Do parku, který vychází z určitého historického stavu, se nehodí,“ soudí politička KSČM. Návrh v zastupitelstvu prošel jen těsně. Podpořilo ho 14 poslanců, což je nejmenší možný počet, aby mohl být schválen. Proti však nebyl nikdo. Odpůrci se zdrželi nebo nehlasovali vůbec.
Výměna altánu je součástí celkové rekonstrukce parku, která zahájila na podzim 2012 a potrvá do roku 2017. Bylo vykáceno devět lip podél dlážděného chodníku spojujícího ulice Nerudova a Žerotínova, jejichž stav odborníci označili za havarijní, zahradníci pak vysázeli červenokvetoucí kaštany.
Obnovy se dočkala také severní část parku, kde byly odstraněny prosychající smrky a břízy. Rekonstrukce bude pokračovat v roce 2016. Dotkne se Oranžového hřiště a jeho okolí a také východní strany parku, kde budou vykáceny vzrostlé smrky.
O rok později se naplní osud dnešní lipové aleje. Výměna stromů, vybudování cest a osazení laviček vyjde město dohromady na víc než šest milionů korun.
Na místě dnešních Smetanových sadů byla v minulosti louka, na dalších pozemcích se pěstovala zelenina a také krmivo pro hospodářství šumperského zámku. V 16. století Panskou zahradu odkoupilo město. V roce 1822 získal její část Střelecký spolek. Své cvičiště střelci později přenechali mládeži jako hřiště. Panská zahrada bývala tradičním stanovištěm cirkusů a dějištěm mnoha oslav. V roce 1883 obecní zastupitelstvo rozhodlo o přeměně její části v park, který po druhé světové válce získal pojmenování Smetanovy sady. Poslední úpravy se tu odehrály v roce 1979.
Autor: Vladimíra Krejčí
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.