Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 05. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Lesníci začínají rozvážet do dětských zařízení stovky darovaných stromků

05.12.2023 - Lesníci začínají rozvážet do dětských zařízení...

Počasí

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -1 / -3 - Sníh

06.12.2023 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici

25. dubna 2023 - 13:13

Zpět na seznam článků

Znovuotevřený kulturní stánek

Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici

Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici zdroj foto: OLK

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna otevřelo Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka.

Poprvé v novodobé historii jsou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. „Obdobně pak o patro výš je díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celý ochoz. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší,“ upřesnil Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí.

Slavnostního znovuotevření muzea se zúčastnil hejtman Josef Suchánek a radní Olomouckého kraje, který na provoz Muzea umění Olomouc každoročně podporuje dotací ve výši sedmadvaceti miliónů korun. „Arcidiecézní muzeum je významným kulturním stánkem nejen v Olomouckém kraji, ale v celé republice. Těší mě, že právě u nás bylo založeno první muzeum v republice orientované na duchovní oblast, která má v naší kultuře významné postavení. Rádi Muzeum umění každoročně finančně podporujeme,“ řekl hejtman Suchánek.

Opravené muzeum nabízí novou stálou expozici s názvem Zde se nacházíte. Návštěvníci tak mohou vyrazit na virtuální procházku zdejším návrším v pravěku, středověku a novověku. „Už během vývojových aktivit jsme mysleli hlavně na to, aby se lidé bavili a zažili něco netradičního. Na druhou stranu byla důležitá přesnost, dostatek informací a podkladů, které jsme dostávali díky úzké spolupráci s historiky,“ vysvětlil Vojtěch Buday ze společnosti Tasty Air, která vytváří virtuální a rozšířenou realitu.

Jádrem prohlídky Arcidiecézního muzea zůstává stálá expozice Ke slávě a chvále. Tisíc let duchovní kultury na Moravě, a to se všemi dosavadními lákadly – diamanty a smaragdy posázenou monstrancí Zlaté slunce Moravy, vzácnými gotickými sochami Šternberské madony či Křivákovy piety, obrazem Madona s rouškou od Sebastiana del Piomba a samozřejmě zlaceným kočárem kardinála Troyera.

Autor: red., R. Kmochová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici   zdroj foto: OLK
Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici   zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.