Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Bude pachatel vraždy Ireny Čížkové zproštěn? Rozhodne olomoucký soudce Ondrášek

07. února 2013 - 21:10

Zpět na seznam článků

Návrh obžaloby vs návrh obhajoby! Zproštění nebo výjimečný trest

Bude pachatel vraždy Ireny Čížkové zproštěn? Rozhodne olomoucký soudce Ondrášek

Olomouc 7. února - senát KS foto:sumpersko.net

Šestnáct let starou vraždu Ireny Čížkové z Mohelnice začal řešit olomoucký krajský soud. Před ním stanul šestatřicetiletý Radek Chytil, který se sám v loňském roce přiznal k vraždě ženy. Rodinou kamarádku a kolegyni svých rodičů v jejím bytě svázal a podřezal. Podle žalobkyně Marie Kodytkové spáchal čin zvlášť surovým způsobem.

Radek Chytil 7. února 2013

Pro ženu osudný útok nastal v listopadu 1996. Radek Chytil v té době měl devatenáct let, studoval na učilišti. Do bytu sousedky a rodinné kamarádky chodil tajně. Doma předstíral, že jde do školy a v jejím bytě sledoval televizi, nebo si prohlížel porno časopisy. Nechal si udělat duplikát klíče v době, kdy jej učitelka, svěřila jeho rodičům. Ta v době dovolených využívala jejich sousedské výpomoci k zalévání květin. Do bytu Čížkové chodil Chytil necelý rok. Pravděpodobně od doby jejího delšího pobytu v nemocnici. Dokonce si opatřil i rozvrh hodin učitelky, aby se nepotkali. Bohužel pro oběť, zapracovala náhoda a žena ho nečekaně přistihla.

"Popadnul učitelku zezadu, kolem krku obtočil pásek od svetru. Pak ji povalil na břicho, svázal ruce a obličej přelepil lepicí páskou. Nadzvedl ji hlavu a zasadil hlubokou řeznou ránu o délce 22 centimetrů," uvedla státní zástupkyně Marie Kodytková. Irena Čížková na místě zemřela.

Irena Čížková

Právě státní zástupkyně Marie Kodytková, podala počátkem roku 2012 podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli nejasnostem ohledně spisového materiálu případu. Mohelnická vražda patřila k nejdéle neobjasněným trestným činům tohoto druhu v regionu a pro policii znamenala mnoho nepříjemných okamžiků, kdy musela přiznat, že spis není  zcela pod kontrolou. Dokonce na krátkou dobu ustanovila tým, který se měl zabývat rekonstrukcí spisu. Díky osobnímu přístupu vyšetřovatele Jana Lisického, se podařilo celý objemný spis najít.

Radek Chytil si během uplynulých šestnácti let dokončil vzdělání, založil rodinu, má dvě děti a žil životem mimo střet se zákonem. K doznání ho mimo jiné dohnal strach sám ze sebe a tíha „to ze sebe dostat“. Nekontrolované výkyvy v chování těsně před přiznáním u něj sehrály důležitou roli. Vytáhnul nůž na dvě prostitutky, kterým ale nic neuděl.

Na policii se sám přihlásil 5. června loňského roku. Takřka pár dnů po tom, co se podařilo policistům nastudovat „objevený spis“. Ti se ho chystali znovu vyslechnout, protože kvůli držení klíčů jeho rodiny patřil mezi podezřelé. On je však předešel a sám se k činu přiznal. Při výslechu v roce 2012 celou vraždu detailně popsal. Dnes Radek Chytil tvrdí, že si detaily nepamatuje a vymyslel si je na základě informací z tisku. Chtěl říct vše rychle a mít klid!

Vražda Ireny Čížkové je od samého počátku shoda neuvěřitelných náhod, okamžiků, vypjatých mezilidských vztahů. Zaručené zprávy o vrazích, nebo vrahovi, případně o motivech jsou živé v Mohelnici stále diskutované a obyvatele malého městečka mimořádně zasáhla.

Nyní je míček na straně uznávaného soudce Eduarda Ondáška, aby pečlivě zvážil všechny okolnosti této téměř dvacetileté kauzy. Obhajoba u soudu bude navrhovat zastavení trestního stíhání, jak sdělil novinářům dnes obhájce Jiří Staněk: "Je to z důvodu promlčení tohoto deliktu." Žalobkyně Marie Kodytková tuto možnost odmítla.

Autor: S. Adoltová, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Olomouc 7. února - senát KS   foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.