Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 09. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 13 - obcasny-Déšť

10.07.2020 - Pátek

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

České dráhy obnoví mezistátní dopravu do Polska

20. června 2020 - 13:56

Zpět na seznam článků

Tradiční noční vlaky s ubytovacími vozy zatím nebudou v provozu

České dráhy obnoví mezistátní dopravu do Polska

ilustrační snímek zdroj foto: archiv ČD

České dráhy ve spolupráci se svými zahraničními partnery obnoví od pondělí 22. června provoz vlaků do Polska.

Po tříměsíční přestávce vyvolané epidemií COVID-19 se tak znovu rozjedou dálkové vlaky na hraničních přechodech Bohumín / Chałupki a Petrovice u Karviné / Zebrzydowice, na jejichž provozu spolupracují ČD nejen s polským dopravcem PKP Intercity, ale také s národními dopravci z Rakouska (ÖBB) a Slovenska (ZSSK). Od 26. června bude zahájen provoz sezónních rychlíků z Bohumína k polskému Baltu, klasické noční vlaky mezi ČR a Polskem ale zatím nevyjedou. V regionální dopravě bude od 22. června znovu vyjedou vlaky ČD po peážní trati přes Głuchołazy, u spojů mezi Moravskoslezským krajem a Slezským vojvodstvím předpokládáme obnovení provozu od 1. července.

O obnovení spojů do Polska se vedla v uplynulých týdnech náročná jednání. Účastnili se jich zástupci všech dopravců, kteří spolupracují s Českými drahami na přímých spojeních nejen z České republiky, ale také z Rakouska a Slovenska. „Polsko je posledním naším sousedem, se kterým jsme zatím kvůli epidemiologickým opatřením nemohli obnovit přímé spojení. Provoz mezi Českem a Polskem tak obnovujeme zhruba po tříměsíční přestávce,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy a dodává: „Cestující budou od 22. června znovu moci využít nejen vlaky EuroCity z Prahy do Krakova a Varšavy, ale také další denní spoje, na jejichž provozu spolupracujeme s PKP InterCity, Rakouskými spolkovými drahami a Železniční společností Slovensko. Půjde o spoje v relacích z Rakouska a Slovenska přes Břeclav a Bohumín do Varšavy, Krakova, Gdyně a Přemyšle. Od noci z 26. na 27. června vyjedou také přímé vlaky z Bohumína k polskému Baltu – do Svinoústí, Helu a Kolobřehu. V těchto spojích ale zatím nebudou řazené lůžkové vozy.“

V pondělí 22. června budou ještě u některých spojů z / do Polska platit omezení, která souvisejí s postupným nasazováním souprav na jednotlivé linky. Tento den proto ještě pojedou vlaky EC 105 Porta Moravica jen v úseku mezi Bohumínem a Grazem, EC 106 Sobieski jen mezi Břeclaví a Bohumínem a vlaky EC 116 Silesia a EC 114 Cracovia jen mezi Bohumínem a Prahou. Od 23. června už tyto vlaky pojedou bez omezení. S dočasnými omezeními bude ale potřeba počítat i po tomto datu u páru vlaků EC 130 / 131 Báthory, který bude zatím v provozu ve zkráceném úseku Nové Zámky – Bratislava – Břeclav – Bohumín – Varšava (tj. nepojede v úsecích Budapešť – Nové Zámky a Varšava – Terespol) a v Bohumíně bude potřeba přestoupit do jiné soupravy.

Vzhledem k tomu, že Slezské vojvodství je aktuálně podle tzv. vládního „semaforu“ zařazeno do oblastí s vysokým rizikem nákazy nemocí COVID-19, budou ve vlacích ve směru z Polska do České republiky probíhat hraniční kontroly. Podle aktuálně platných ochranných opatření je při návratu ze Slezského vojvodství vyžadován negativní test na COVID-19, ne starší než čtyři dny, případně je potřeba počítat s karanténou.

Tradiční noční vlaky s ubytovacími vozy do Polska zatím nebudou v provozu, a to kvůli specifickým podmínkám polských úřadů pro obsazování lůžkových a lehátkových vozů. Výjimkou budou už zmíněné sezónní vlaky k Baltskému moři, konkrétně vlaky R 400 / 401 Wolin (Bohumín – Świnoujście a zpět), R 402 / 403 Wydmy (Bohumín – Hel a zpět) a R 404 / 405 Pirat (Bohumín – Kołobrzeg a zpět), které poprvé vyjedou ve směru do Polska už v noci z pátku na sobotu 26. / 27. června, ale zatím bez lůžkových vozů. V provozu budou do konce letních prázdnin.

Od pondělí 22. června bude obnoven také provoz regionálních vlaků Českých drah po peážní trati přes polské Głuchołazy (spěšné vlaky Lipová Lázně / Jeseník – Mikulovice – Głuchołazy – Jindřichov ve Slezsku – Krnov).

Autor: red., G. Novotná - ČD

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv ČD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.