Cestovky používají nekalé obchodní praktiky
05. listopadu 2013 - 13:19
ČOI doporučuje co udělat, než podepíšete cestovní smlouvu
ilustrační snímek zdroj foto:čoi
Ve třetím čtvrtletí letošního roku ověřili inspektoři ČOI v rámci šestašedesáti kontrol podmínky poskytování služeb spotřebitelům ze strany cestovních kanceláří a cestovních agentur. Zvláště se zaměřili na nekalé obchodní praktiky, které jsou používány při nabídce a prodeji cestovních produktů.
Na kontrolách služeb poskytovaných cestovními kancelářemi a agenturami se podílely všechny inspektoráty, které kromě vlastních kontrol prověřovaly také podání spotřebitelů.
„Počet zjištěných porušení se ve srovnání s druhým čtvrtletím snížil skoro o čtvrtinu, přesto však nemohou být spotřebitelé se službami některých cestovních kanceláří a agentur spokojeni. Zobecním-li poznatky našich inspektorů, v každé třetí z nich se setkali s porušováním svých práv. Nejčastěji pomocí nekalých obchodních praktik, neúplných informací o cenách nebo v souvislosti s reklamacemi. Proto spotřebitelům doporučuji, aby si dobře cestovní kanceláře vybírali, srovnávali nejen ceny jejich produktů, ale zejména informace o nich. Výběr jim mohou usnadnit také internetové diskuse o spokojenosti klientů se službami vybraného subjektu,“ řekl Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI.
Ve třetím čtvrtletí přijala ČOI celkem čtyřiadevadesát podání spotřebitelů nespokojených se službami cestovních kanceláří a agentur.„V deseti případech bylo porušení povinností prokázáno a kontrolované subjekty čeká řízení o uložení pokuty. V dalších třiašedesáti případech byl předmět podání mimo kontrolní pravomoc ČOI a poškození spotřebitelé se budou muset svých nároků domáhat soudní cestou. Čtyři podání byla postoupena k řešení jiným kontrolním orgánům a třináct podání je šetřeno. Pouze ve čtyřech případech se nepodařilo nedostatky prokázat,“ uvedl tiskový mluvčí ČOI Jan Rotbauer.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo ve sledovaném období pravomocně uloženo dvaadvacet pokut ve výši téměř dvě stě osmdesát tisíc korun.
Česká obchodní inspekce radí spotřebitelům, než podepíší cestovní smlouvu:
Ověřte si informace z nabídky cestovní kanceláře nebo agentury o vybrané destinaci na internetu.
Porovnejte nejen cenu, ale i rozsah služeb jednotlivých poskytovatelů služeb cestovního ruchu.
Sledujte diskuse o spokojenosti klientů vybrané kanceláře nebo agentury.
Seznamte se předem a beze spěchu s obsahem smlouvy a obchodními podmínkami vybraného poskytovatele služeb.
Autor: red.,J.Rotbauer
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.