Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Činnost hasičů v zaplavených obcích

16. června 2020 - 08:41

Zpět na seznam článků

Policie stále pátrá po pohřešované seniorce z Oskavy

Činnost hasičů v zaplavených obcích

Činnost hasičů v zaplavených obcích zdroj foto: HZS OLK

V obcích postižených přívalovou povodní, která zasáhla Uničovsko a Šumpersko z neděle 7. června na pondělí 8. června, jsme zachránili a evakuovali šedesát lidí. 

V jednu chvíli měli v nasazení šedesáti jednotek, které zasahovaly v pětadvaceti obcích najednou. „Nejhorší situace byla v Šumvaldu a jeho místní části Břevenci, v Oskavě a v Dlouhé Loučce. Lokální povodně mají bohužel tragickou bilanci: jedna žena byla nalezena mrtvá a po druhé ženě policisté stále pátrají,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Hasiči spolupracovali nejen s Policií ČR, ale také s humanitárními organizacemi a s příslušníky Armády ČR. „V současné chvíli postupně předáváme drobné likvidační práce do režie obce Šumvald. V pondělí jsme měli na místě ještě deset jednotek, které dokončovaly čištění koryta Dražůvky, odvážely těžkou technikou zaplavený materiál a bahno na skládky a čistily komunikace. Také do obcí navážely humanitární pomoc a vysoušeče,“ informovala mluvčí.

Činnost hasiči v zaplavených obcích zdroj foto: HZS OLK

Činnost hasiči v zaplavených obcích zdroj foto: HZS OLK

V terénu operoval posttraumatický tým Českého červeného kříže. „V Oskavě a Dlouhé Loučce jsme ukončili činnost v sobotu. Naši velitelé zůstanou v kontaktu s místní samosprávou a budou spolupracovat při řešení dílčích požadavků. V úterý v 15 hodin ukončíme příjem materiální pomoci na stanici v Uničově. Děkujeme za vaši solidaritu a ochotu pomáhat,“ dodala Lucie Balážová.

Činnost hasiči v zaplavených obcích

Činnost hasiči v zaplavených obcích zdroj foto: HZS OLK

Zásah při lokálních povodních na Uničovsku a Šumpersku v červnu 2020 v číslech: zdroj HZS OLK

Policisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje od 10. června na žádost krizového štábu obce Šumvald danou obec po záplavě uzavřeli. „Omezení se nevztahovalo na obyvatele dotčené obce a záchranných složek. Policisté dohlíželi na uzavírky, usměrňovali a koordinovali pohyb osob a vozidel dle požadavků štábu. Na uzavírku, která v pondělí 15. června skončila, dohlíželi policisté pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, policisté územního odboru Olomouc a kolegové z oddělení služební kynologie krajského ředitelství. Každých 24 hodin se jich zde vystřídalo dvacet,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.

V postiženém regionu se v noci během výkonu služby zaměřovali především na ochranu majetku osob zasažených povodněmi, ochranu stavebních strojů a další výpomocné techniky s cílem předcházet páchání trestné činnosti. Policisté nedohlíželi jen na uzavírku, ale již od nahlášení prvních oznámení o zaplavení obcí na Uničovsku a Šumpersku v noci na pondělí 8. června pomáhali se záchranou osob a majetku.

Ve středu 10. června pět desítek olomouckých policistů pomáhalo s úklidem zatopených domů občanů v obci Šumvald a Břevenec. „Při povodních bohužel zemřela jedna osoba na Uničovsku a po další osobě z Oskavy, která zmizela v proudu řeky, doposud stále pátráme,“ uvedl mluvčí Hejtman.

Také během víkendu pokračovali policisté v pátrání po pohřešované seniorce z Oskavy, prozatím bohužel neúspěšně. „Během  pondělí 15. června  se policisté opětovně zaměřili na zalesněnou oblast mezi Oskavou a Dolní Libinou, kde se voda rozlila do širokého okolí a tato lokalita byla v předchozích dnech velmi těžko dostupná,“ uvedla tisková mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Vzhledem k tomu, že bylo o víkendu příznivé počasí, mohli myslivci a další dobrovolníci započít s úklidem popadaných stromů a naplavenin. Na mnoha místech byla nasazena těžká technika, v součinnosti s hasiči se pokračovalo v odklízení naplavenin v řece a v čištění propustků. „Kvůli likvidačním pracím byla v sobotu od poledních hodin uzavřena také silnice na místní část Nemrlov. V rámci pátrací akce postupujeme tak, jak nám to aktuální stav a klimatické podmínky dovolí. Pátrací akci většího rozsahu připravujeme na středu 17. června,“ informoval komisařka Vybíhalová.

Autor: red,m L. Balážová, L. Hejtman, J. Vybíhalová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Činnost hasičů v zaplavených obcích     zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.