Clarinet Factory slaví třicet let na scéně
30. října 2024 - 10:50
Odehrají čtyři koncerty v Olomouckém kraji
Clarinet Factory zdroj foto: A.M.
Když se slaví třicet let (nejen) na hudební scéně, sluší a patří se to pojmout se vší parádou. A v případě letos jubilující mezinárodně renomované čtveřice Clarinet Factory je těch parád hned několik. Vše začalo už na jaře hudebně i vizuálně výjimečným 2LP Towers. Léto patřilo cover verzím skladeb Kapej sůl a Hoří pole lán, kterých se s kreativitou sobě vlastní zhostily kapely Dunaj, resp. Zrní. V září se pak se svým narozeninovým příspěvkem v podobě skladby L’amour en mai 1968 přidali i Tata Bojs.
Kapela přijíždí v listopadu do Olomouckého kraje, kde odehraje čtyři koncerty - 3. listopadu v Tančírně v Račím údolí, 4. listopadu v Jazz Tibet clubu v Olomouci, 5. listopadu ve Staré Střelnici v Hranicích na Moravě a 6. listopadu v kině Retro v Zábřehu.
Mnohovrstevnatost a nesvázanost obvyklými konvencemi, jež jsou pro Clarinet Factory charakteristické už od úplných začátků, je kromě jejich studiového i koncertního hraní přítomna i v narozeninových předělávkách jejich písní. Ať už jde o Dunaj, Zrní nebo Tata Bojs, vždy se jedná o naprostý originál, který je dost možná něčím víc, než jen „obyčejnou“ cover verzí. „Všechny tři písně zní, jako kdyby si je kapely napsaly samy, my do ničeho nemluvili, ničeho se neúčastnili a jen se těšili na výsledek,“ komentuje to Pavliš a k celému konceptu dodává: „Samotný nápad vznikl naprosto spontánně cca před rokem a půl a osobně jsem si myslel, že to neprojde. Nakonec ale máme tři krásné písně, které si kapely samy vybraly a do nichž Dunaj, Zrní i Tata Bojs vtiskli sebe samé, a vytvořili tak vlastně úplně nový příběh…“
Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory se datují do roku 1994, do doby studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr "Pepíno" Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti.
Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, PKF Prague philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem. Od alba Pipers je pravidelným hostem producent Milan Cimfe.
Od roku 2019 vystupují Clarinet Factory pravidelně v divadelním představení spolku JEDL „Pan Pros“, devět let (2014-2023) vystupovali s taneční skupinou VerTeDance ve společném projektu „Korekce”.
Autor: red., Anna Mašátová, zdroj foto A.M.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.