Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 12 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dárci krevní plazmy poprvé darovali v nových prostorách

10. dubna 2024 - 18:26

Zpět na seznam článků

Transfúzní služby Šumperk

Dárci krevní plazmy poprvé darovali v nových prostorách

dárci na sále zdroj foto: AGEL

Ve středu 10. dubna odběrový den zahájil za všechny Pplk. Ondřej Kropáček, náčelník oddělení vzdělávání VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové. V roce 2023 přivedl do AGEL Transfúzní služby nejvíce nových dárců a dlouhodobě podporuje dárcovství krve a plazmy.

Společně s ním si první odběrový den si nenechalo ujít třicet čtyři dárců plazmy. „Prostory jsou jak pro dárce, tak i pro zaměstnance mnohem modernější, přívětivější a celkově větší. Za mě jsou největším vylepšením nová elektrická polohovací křesla na odběrovém sále. Každému dárci díky nim můžeme nastavit nejpohodlnější polohu a také držáky na nápoje doplňují maximální komfort při odběru. Mohu zhodnotit, že i díky přepravnímu výtahu je celková logistika transfúzních přípravků a plazmy mnohem jednodušší a rychlejší,“ uvedla Monika Bartošková, pověřená vedoucí sestra pracoviště v Šumperku.

Inovací se dostalo i laboratořím. „Máme kompletně nové moderní vybavení laboratoře virových markerů a laboratoře imunohematologie. Transfúzní přípravky budou pro příjemce transfúze bezpečnější díky novému NAT analyzátoru Panther. Nový je i  analyzátor na vyšetření sérologie virových markerů a nový analyzátor pro vyšetření krevní skupiny, Rh fenotypu a screeningu protilátek u dárce. Vyšetření budou díky analyzátorům nejen rychlejší, ale přístroje umožňují testy, které se doposud dělaly ručně, provádět automaticky,“ vysvětluje vedoucí laboratoře Transfúzní služby Michaela Šimečková.

Novinkou je i nový dárcovský informační systém. Na dotaz, jak se zvládl přechod na nový systém, odpověděla Jitka Dvořáková, administrativní pracovnice evidence: „Dnes se mi pracovalo velmi dobře. Měla jsem obavu, jestli všechno zvládnu bez chyb, ale šlo to nakonec velmi dobře. Nový informační systém je velmi intuitivní a už teď vím, že jsem se strachovala zbytečně. Vše fungovalo skvěle. Nynější prostory evidence nabízí dárcům mnohem diskrétnější zázemí a vyvolávací systém také urychluje cestu dárce. Jsem tady spokojená.“

„Děkujeme všem dárcům, že to s námi dnes zvládli a byli trpěliví! Každý nový začátek s sebou přináší nové výzvy, kterým jsme se společně postavili a drobné problémy úspěšně vyřešili,“ doplnila Marcela Kučerková, referent marketingu.

Součástí nových prostor pro dárce je například pult s obsluhou, automat na kávu a vodu, audiovizuální výbava čekárny, samozřejmostí je klimatizace a připojení na Wifi, vyvolávací kiosek, skříňky pro uschování věcí či dárci oblíbený automatický obouvač návleků.  Rekonstrukce byla financována Skupinou AGEL z vlastních prostředků ve výši 115 milionů korun.

Autor: red., G. Lefenda, zdroj foto: AGEL

Fotogalerie

dárci na sále                zdroj foto: AGEL
Ondřej Kropáček první dárce      zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.