Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 22. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Střet motorkářů na Červenohorském sedle

21.09.2020 - Střet motorkářů na Červenohorském sedle - Opět...

Počasí

22.09.2020 - Úterý

Teplota: 24 / 14 - Jasno

23.09.2020 - Středa

Teplota: 23 / 15 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dny evropského dědictví připomenou i Komenského

02. září 2020 - 17:56

Zpět na seznam článků

Nejen tradiční otevření památek

Dny evropského dědictví připomenou i Komenského

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Letošní zábřežské Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days) nepřinesou jen tradiční otevření památek, ale připomenou také 350 let od úmrtí Jana Ámose Komenského.

V pátek 4. září se v evangelickém sborovém domě na ulici U Vodárny v rámci slavnostního zahájení EHD uskuteční veřejné čtení citátů To nejlepší z Komenského. Ty odkazující se k jeho Obecné poradě o nápravě věcí lidských a přednesou je zábřežské osobnosti. Následující víkend 12. a 13. září budou otevřeny zábřežské památky.

Jednotlivé pasáže slavnostního zahájení doprovodí Smíšený pěvecký sbor Carmen Zábřeh, který si pro tuto příležitost připravil písně z Komenského Amsterdamského kancionálů v úpravách novo-dobých skladatelů, a také zhudebněné žalmy přebásněné v 17. století zábřežským rodákem Jiřím Strejcem. Blízkou vazbu na naše město má i Jan Ámos Komenský, jehož první manželka Magdalena Vizovská se narodila v domě Pod Podloubím, v němž se nyní nachází muzeum.

Zábřeh se tímto veřejným čtením připojuje k celorepublikovému projektu Komenský 2020 připomínající tuto významnou českou osobnost a jeho dílo.

ilustrační snímek zdroj foto: muz

Zahájení Dnů evropského dědictví má začátek v 18 hodin s tím, že vstupné je dobrovolné. „Druhý zářijový víkend se v rámci Dnů evropského dědictví otevřou památky v Zábřeze a okolí. Řada z nich bývá návštěvníkům běžně zavřená a netradiční prohlídku nabízí pouze při těchto příležitostech,“ informoval starosta města Zábřeh František John.

pozvánka zdroj:muz

Návštěvníci se tak mohou podívat tře-ba do zábřežského hradu či věží kostelů sv. Bartoloměje, sv. Barbory a kostela Církve československé husitské či na zámeček na Skaličce. Zábřežské muzeum v domě Pod Podloubím zase nabízí nové expozice věnované Janu Eskymo Welzlovi či Václavu Hollarovi. V památné rychtě v Kosově budou zase připomenuty významná kosovská výročí. Pro návštěvníky jsou připraveny doprovodné akce včetně pamětního listu, který obdrží návštěvníci památek na zábřežském hradě.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.