Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku

17.11.2019 - Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku - ...

Počasí

17.11.2019 - Neděle

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

18.11.2019 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dostanou se šumperští zastupitelé na obrazovky?

20. ledna 2015 - 09:05

Zpět na seznam článků

Opozice pokračuje v boji za zveřejňování videozáznamů z jednání městského parlamentu

Dostanou se šumperští zastupitelé na obrazovky?

Šumperk - jednání zastupitelstva foto: sumpersko.net

Bude veřejnost moci sledovat videozáznamy z jednání zastupitelstev? Tato otázka se stává evergreenem komunální politiky v Šumperku. Kromě ustavujícího zasedání se přetřásala na obou veřejných jednáních politické reprezentace vzešlé z loňských říjnových komunálních voleb. Opozice zatím s návrhem neuspěla, vzdát se však nemíní.

Znovu zařadit tento bod na program hodlá hned na nejbližším zasedání zastupitelstva. „Posílení transparentnosti politiky města neslibovalo v předvolebním programu pouze uskupení PRO-REGION, ale také většina koaličních stran. Proto nevidím důvod, proč by zastupitelstvo nakonec na zveřejňování videozáznamů nepřistoupilo,“ řekla Zdeňka Dvořáková Kocourková (PRO-REGION).

Opoziční zastupitelé narazili kvůli obavám koaličních politiků z porušení zákona na ochranu osobních údajů, nelíbily se ani licenční podmínky internetového kanálu Youtube. „Využití Youtube je zdarma, stačí pořídit kameru v ceně kolem pěti tisíc korun. Tento návrh však neprošel, proto na čtvrtečním jednání zastupitelstva navrhnu zveřejňovat videozáznamy na stránkách města,“ tvrdí opoziční zastupitelka, na jejíž podnět se problematikou už zabývali také odborníci radnice. „Dotazovala jsem se, kolik by stálo pořizování a zveřejňování videozáznamů, ale dočkala jsem se pouze odpovědi, jak nákladné by byly přímé přenosy. Ty však jsou tím nejdražším, co může být. Navíc ve tři hodiny odpoledne většina lidí ještě pracuje, takže nemají čas sledovat přímý přenos. Mnohem schůdnější pro ně je pustit si záznam,“ tvrdí opoziční politička.

ilustrační snímek zdroj: kanál Youtube

Úředníci radnice rozpracovali tři varianty technického řešení přímých přenosů. Nejlevnější počítá s pořízením technologií v hodnotě 16 tisíc korun a s měsíčními náklady 1800 korun, u té nejdražší by se jednorázové náklady vyšplhaly až na 157 tisíc korun. Na radnici řešili také otázku, zda natáčení není v rozporu s platnou legislativou. „Pořizování zvukových, popřípadě obrazových záznamů z jednání zastupitelstva města je dle zákona o obcích i zákona o ochraně osobních údajů možné za plnění daných ustanovení zákona. V případě přijetí usnesení o pořizování záznamů pro účel informování veřejnosti a uvedení na webových stránkách města je nutná aktualizace jednacího řádu zastupitelstva,“ konstatovala Marie Dvořáčková, vedoucí kanceláře tajemníka.

V jednací místnosti by podle ní mělo být upozornění, že se pořizuje záznam. Tato informace by také měla zaznít před samotným zahájením natáčení. „Veškeré osobní údaje, jako třeba informace o zdravotním stavu, rodné či telefonní číslo a podobně, by bylo třeba vypípat. Není však nutné ze záznamu odstraňovat jméno občana, který například kupuje pozemek od města. Záznamy z jednání zastupitelstva zveřejňuje řada měst. Nevidím důvod, proč by se k nim nemohl připojit také Šumperk,“ říká Dvořáková Kocourková.

ilustrační snímek zdroj: kanál Youtube

Kolegům zastupitelům hodlá své argumenty přednést na zasedání ve čtvrtek 22. ledna. Chystá se jim připomenout jejich předvolební programy a navrhne pořizovat záznamy z jednání zastupitelstva a zveřejňovat je na stránkách města po dobu nejméně čtyř let.

Schůze začíná v 15 hodin v zasedací místnosti úřadovny radnice v Rooseveltově ulici.

Autor: V. Krejčí

Fotogalerie

Šumperk - jednání zastupitelstva      foto: sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.