Sobota 01. října 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kapitoly z přírody a historie Šumperka

30.09.2022 - Kapitoly z přírody a historie Šumperka - V knihovně...

Počasí

01.10.2022 - Sobota

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

02.10.2022 - Neděle

Teplota: 15 / 11 - Přeháňky-Déšť

Elektrokoloběžky? Jízda bez pravidel a vysoká rychlost je pekelná kombinace!

19. září 2022 - 17:31

Zpět na seznam článků

Varují lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc

Elektrokoloběžky? Jízda bez pravidel a vysoká rychlost je pekelná kombinace!

ilustrační snímek zdroj foto: FNOL

Koloběžky a elektrokoloběžky jsou fenoménem několika posledních let. Jejich popularita však nemá jen pozitivní dopady. Zatímco obchodníci, provozovatelé sdílených služeb nebo půjčoven sjezdových koloběžek si mnou ruce, chodci a řidiči motorových vozidel, kteří se musejí vyhýbat rychle jedoucím a tichým vozítkům, už tak šťastní nejsou. Samostatnou kapitolou jsou pak policisté a zdravotníci, kteří se stále častěji musejí potýkat s vážnými následky nehod koloběžkářů. Výjimkou nejsou ani lékaři z různých pracovišť Fakultní nemocnice Olomouc.

Přestože si zdravotníci podobně jako policisté nevedou přesnou statistiku pro úrazy spojené s koloběžkami, jejich nárůst především v letních měsících je podle nich zjevný. „Poranění následkem pádu z koloběžky nebo elektrokoloběžky opravdu přibylo. Nejsou to jen koloběžky, ale i jiné samohyby s elektrickým pohonem. Jsou to méně stabilní vozítka než kola a mnohdy dosahují poměrně velkých rychlostí. Přesto na nich velká část jezdců neužívá přilby,“ diví se zástupce primáře Oddělení urgentního příjmu Hynek Fiala.

Právě na urgent přitom záchranná služba zraněné koloběžkáře přiváží. Po prvotním ošetření o pacienty pečují na dalších pracovištích olomoucké fakultní nemocnice, nejčastěji pak na Traumatologické klinice. „Jedná se o banality, ale také o velmi závažné úrazy. Nejčastěji jde o děti a mladé lidi od deseti do pětatřiceti let, ale mezi zraněnými jsou i senioři, kteří si ne vždy uvědomují své limity dané věkem, nadváhou a nízkou svalovou silou. Za nejvíce nebezpečné považuji sjezdové koloběžky, které jsou schopny vyvinout velkou rychlost a vysokou kinetickou energii. Důkazem budiž například nedávné dva vážné úrazy při sjezdu z Dlouhých strání. Následují elektrokoloběžky a nejméně rizikové jsou podle mě odrážecí koloběžky,“ domnívá se primář Traumatologické kliniky Radim Vinter.

Mladší lidé podle něj nehody odnesou odřeninami, podvrtnutým kotníkem nebo zlomeninami, u starších bývají úrazy obvykle závažnější.

Roste i počet úrazů hlavy a mozku a sdružených poranění následkem střetu s motorovým vozidlem. To potvrzuje také přednosta Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc docent Peter Tvrdý. „S úrazy po nehodě na elektrokoloběžce se setkáváme stále častěji. Koloběžky mívají malá kolečka, která jsou extrémně citlivá na terénní nerovnosti. Riziko fatálních pádů v relativně velké rychlosti je tak velmi vysoké. Při takové nehodě lidé nestihnou pád ztlumit a dopadají na hlavu a přímo na obličej. A pak končí u nás, často se zlomeninami obličejových kostí, nebo devastujícím poraněním zubů. Nejsou výjimkou slečny, kterým musíme doslova sešít obličej,“ podotýká Peter Tvrdý. V posledních dvou měsících bylo i několik úrazů z elektrokoloběžek natolik vážných, že zraněné hospitalizovali na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice. „Byli u nás léčeni a operování pro poranění krční páteře po pádu nebo poranění mozku a obličejového skeletu,“ doplňuje primář kliniky docent David Krahulík.

Odborníci se shodují, že je třeba pro koloběžkáře nastavit jasná pravidla. Elektrokoloběžka, stejně jako koloběžka, je dosud legislativně považována za jízdní kolo, přestože má se způsobem jízdy na jízdním kole pramálo společného. „Široká dostupnost sdílených koloběžek ve městě, jízda po parku bez pravidel, bez helmy a bez chráničů a větší hustota provozu vedou logicky i k většímu počtu kolizí. Z vlastní zkušenosti musím říci, že ovládaní elektrokoloběžky je specifické. Malá kolečka, kolmá řídítka umožňující snadnou manévrovatelnost, silné brzdy a rychlost do pětadvaceti kilometrů v hodině - to je prostě pekelná kombinace,“ konstatuje Radim Vinter.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: FNOL
ilustrační snímek               zdroj foto: FNOL
ilustrační snímek               zdroj foto: FNOL
ilustrační snímek               zdroj foto: FNOL
ilustrační snímek               zdroj foto: FNOLilustrační snímek               zdroj foto: FNOL
ilustrační snímek               zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Firma přišla o víc jak čtvrt milionu korun

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Krajská soutěž potraviny Olomouckého kraje

Exkluzivní Fotogalerie

Festival Čokoládové Losiny II.

Festival Čokoládové Losiny II.

Fotek: 66
Přidáno: 29.09.2022

Festival Čokoládové Losiny I.

Festival Čokoládové Losiny I.

Fotek: 86
Přidáno: 29.09.2022

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.