HC Slavia Praha vs Draci Pars Šumperk 5:0

09. října 2022 - 08:22

ilustrační snímek zdroj foto: DŠ

Sobotní podvečer 8. října nabídl v hlavním městě souboj šumperských Draků s pražskou Slavií. Sešívaní toto střetnutí prakticky rozhodli už během první periody, kdy Drakům nadělili tři góly, a z brány tak vyhnali Petra Hamalčíka. Šumperskou jedničku mezi třemi tyčemi vystřídal ke konci první části Jakub Lackovič, jehož zásluhou měli Draci až do 45. minuty šanci se zápasem něco udělat. Svěřenci Lukáše Majera ale Slavii nedokázali vstřelit ani jednu branku. Naopak pražané přidali další dvě trefy a šumperské hokejisty ze svého ledu vyprovodili nepopulárním bůrem. Draci musí toto nepovedené utkání hodit rychle za hlavu, protože je po jednodenní pauze čeká další náročné klání s Frýdkem-Místkem.

Branky a nahrávky: 10. Knotek (Všetečka, Klikorka), 11. Simon (Houška, Klikorka), 17. Růžička (J. Brož, Szathmáry), 45. Kern, 51. Strnad (D. Němeček, Havrda) Rozhodčí: Skopal, Rapák – Beneš, Kotlík. Vyloučení: 6:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 593. Střely na branku: 44:18. Průběh utkání: 5:0.

Slavia: Málek – Žovinec, Hejda, Klikorka, Matyáš, Barák, Szathmáry, D. Němeček – Knotek, Žejdl, Kern – Všetečka, Růžička, J. Brož – Havrda, Závora, Strnad – Simon, Poletín, Houška.

Draci: Hamalčík – Drtil, Dudycha, Kadeřávek, Eliáš, Kunst, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Jelínek – Bernat, Kohút, Jouza – Horký, Čermák, Křemen.

Ani jeden z týmů si v úvodu zápasu nevypracoval žádnou vyloženou šanci. Hráči sice několikrát vyzkoušeli pozornost obou gólmanů, ti však měli pokaždé čistý výhled a brzkou branku nepřipustili.

V 10. minutě se ale sešívání již dostali do vedení, když se v přesilové hře prosadil kapitán Tomáš Knotek, který tak zapsal svou první trefu v sezóně. Za necelou minutu už Slavia vedla dokonce o dvě branky, Michal Simon totiž dokázal v pádu překonat hostujícího brankáře.

V 17. minutě bylo ještě veseleji. Brožovu střelu vyrazil gólman Hamalčík pouze k Vladimíru Růžičkovi, jenž ranou z mezikruží zvýšil skóre už na 3:0. Hostující trenér se následně rozhodl sáhnout k výměně gólmanů a do hry nasadil brankáře Lackoviče.

V úvodu druhého dějství sledovali diváci hru bez většího vzruchu na obou stranách. Prvním výrazným momentem třetiny byl až ve 27. minutě rychlý protiútok hostů v početní nevýhodě, Málek ale skvělým zákrokem snížení nedovolil.

O pár minut později zahrozili v oslabení pro změnu sešívání, Havrda ani Závora však kotouč do branky nakonec nedostali. V další šanci zápasu se ocitl Brož, ani jeho pokus z otočky ale čtvrtou trefu domácích neznamenal.

V následujících minutách diváci pozorovali již o něco atraktivnější hokej. Nejprve mohl hostující Čermák snížit v přečíslení tři na jednoho, posléze pak červenobílí svého soupeře zamkli v obranném pásmu, kýženého gólu se ale ani po šanci Knotka nedočkali.

Sedmatřicet vteřin před koncem třetiny dostali Draci výhodu přesilové hry, kterou si přenesli i do začátku třetího dějství. Slávisté ale poctivou hrou ve čtyřech oslabení ubránili. Vzápětí se do dobré šance dostal Brož, kterého vychytal brankář Lackovič.

O chvíli později rozhodčí opět vylučovali na domácí straně. Místo nebezpečné přesilovky Šumperka se však do samostatného úniku dostal Jan Kern a bekhendovou kličkou překonal hostujícího gólmana – 4:0. Navýšit skóre mohl ještě v oslabení Havrda, ten ale kotouč těsně před Lackovičem minul.

Neuplynuly ani dvě minuty a slávisté šli znovu do čtyř. Při hře v početní nevýhodě ale hrozili opět sešívaní. Nejprve se do úniku dostal Knotek, následně dokázal Drakům ujet Simon, skóre se však neměnilo.

V 51. minutě se své první soutěžní branky v seniorském hokeji dočkal Lukáš Strnad, ke kterému se kotouč odrazil od zadního mantinelu a slávistický forvard tak z těsné blízkosti přidal pátou trefu utkání.

Ve zbytku utkání se Šumperští snažili alespoň korigovat skóre zápasu, brankář Málek ale dokázal svou klec uzavřít a připsal si druhé čisté konto sezóny. Sešívaní tak porazili Šumperk na domácím ledě v Edenu 5:0.

Lukáš Majer (Draci Pars Šumperk): „Pro nás to byl hodně těžký zápas, taková hořká pilulka. Na druhou stranu jsme měli slušný start. Prvních deset minut jsme vypadali tak, jak jsme chtěli. Trochu nás srazil dolů hned první gól, který jsme dostali. Od té doby bych řekl, že Slavia úplně jasně převzala iniciativu. Byla jednoznačně lepší, přehrávala nás, byla výborná v přechodové fázi a rychle otáčela hru. My jsme nedovedli správně a vhodně přepínat mezi tím, kdy jít agresivně a kdy si na ně počkat ve středním pásmu. Řekl bych, že tahle vyspělost zápas rozhodla. Od druhé třetiny mi přišlo, že už se zápas pouze dohrával. Naprosto příšerné, tristní a katastrofální byly naše přesilovky, kterými jsme si vůbec nepomohli, naopak nás ještě více srazily. Jen díky vynikajícímu Kubovi Lackovičovi ten výsledek byl 0:5. Klobouk dolů před fanoušky, kteří nás přijeli podpořit a ještě nám po tomto výkonu zatleskali. Neřekl bych, že to byl od nás odevzdaný zápas, ale prostě Slavia nás přehrála výškově, silově i zkušeností. Blahopřeji domácím k vítězství a věřím, že jim to při první možné příležitosti vrátíme.”

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): „Vstup do zápasu z naší strany nebyl úplně takový, jaký jsme si představovali. Soupeř nás přečísloval a špatně jsme dobruslovali. Uklidnil nás první gól z přesilovky. Hned na to padl druhý a myslím si, že tohle rozhodlo zápas. První třetina 3:0. Od druhé třetiny si myslím, že jsme hru docela kontrolovali. Ve třetí třetině jsme pak přidali dva góly. Na závěr tam od nás přišla úplně zbytečná vyloučení, ale jsme rádi, že to kluci odmakali. Velká pochvala pro kluky za dnešní dobrý výkon.”

Autor: red., Vanessa Vařeková, Jiří Petr - redakce DŠ