Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 30. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 20 / 8 - obcasny-Déšť

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 18 / 6 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

HS zasahovala v Jeseníkách u muže zasaženého proudem

16. srpna 2023 - 23:02

Zpět na seznam článků

Vyvolaným krokovým napětím po úderu blesku

HS zasahovala v Jeseníkách u muže zasaženého proudem

ilustrační snímek zdroj: archiv HS

Fyzikální jev přinesl výjezd Horské služby v Jeseníkách. Pod vrcholem Šerák v Jeseníkách zasahovali záchranáři u muže zraněného zřejmě proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím po úderu blesku při prudké bouřce. Muže a další dvě osoby předali po zásahu horští záchranáři do péče posádky vozu ZZS Olomouckého kraje, která je transportovala do nemocnice.

Výzvu obdržela Horská služba z dispečinku ZZS ve středu 16. srpna krátce před sedmnáctou hodinou. Muž byl zřejmě zasažen proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím, které vzniklo po úderu blesku při cestě z Šeráku do Lázní Lipová. Proud mu přivodil krátké bezvědomí. „Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili jsme ho do vozu ZZS, který mezitím dorazil,” vysvětluje dispečer HS Jeseníky Ladislav Bedeč.

Pocit elektřiny v těle popisovala i manželka zraněného muže. Společně s nimi byla do nemocnice transportována ještě další osoba patřící do stejné turistické skupiny, která stála opodál a celou situaci viděla. „Muž neudělal žádnou chybu. Tento jev se při úderu blesku do země může objevit. Obecně se při bouřce doporučuje tzv. šouravá chůze, která riziko zasažení proudem vyvolaným krokovým napětím snižuje. Celá skupina postupovala správně, protože se snažila po začátku bouřky odejít z hřebenu a vyhnout se vyvýšeným místům,” doplňuje náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller.

V této souvislosti Horská služba doporučuje návštěvníkům hor, aby sledovali předpověď počasí, dobře výlety plánovali a nepodceňovali riziko výskytu bouřkových jevů.

Autor: red., Marek Fryš - HS

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv HS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.