Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 07. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Starosta a první místostarostka navštívili šumperský hokejový klub

06.12.2019 - Starosta a první místostarostka navštívili šumperský...

Počasí

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Sníh

08.12.2019 - Neděle

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hejtmanství vyčlenilo 6,8 milionu na podporu polytechnického vzdělávání a řemesla

30. ledna 2017 - 09:09

Zpět na seznam článků

Středních škol v regionu

Hejtmanství vyčlenilo 6,8 milionu na podporu polytechnického vzdělávání a řemesla

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Na vybrané učňovské obory a technické obory zakončené maturitní zkouškou se Olomoucký kraj zaměří i v letošním roce. V rozpočtu je na takzvaná stipendia a podporu středních škol, které nabízí vybrané, dlouhodobě perspektivní obory, vyčleněno 6,8 milionu korun.

Cílem projektu je zvýšení zájmu žáků o studium vybraných oborů vzdělání s vysokou uplatnitelností na trhu práce a jejich motivace k lepším výsledkům v oblasti vzdělávání i výchovy. „Učňovská stipendia vyplácí Olomoucký kraj od školního roku 2010/2011. Podařilo se nám díky tomu zastavit propad zájmu o některé obory a například u obráběče kovů jsme zaznamenali zvýšený zájem o studium. Ve školním roce 2014/2015 jsme proto zavedli stipendia i pro žáky technických oborů vzdělání zakončených maturitní zkouškou,“ řekl Ladislav Hynek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství. „Nicméně počet uchazečů o studium perspektivních oborů je stále nedostatečný, proto systém stipendií pokračuje,“ doplnil náměstek Hynek.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Olomoucký kraj od nového školního roku podporuje celkem čtyřicet oborů vzdělání. „Z toho je dvacet osm učebních oborů, kam patří například obráběč kovů, kominík, klempíř, truhlář, pekař, zemědělec – farmář, podkovář a zemědělský kovář nebo také umělecký kovář a zámečník, pasíř. Mezi dvanáct technických oborů zakončených maturitní zkouškou se řadí například strojírenství, elektrotechnika, aplikovaná chemie, stavebnictví, optika, ale také třeba zpracování usní, plastů a pryže, mechanizace a služby, zahradnictví či nábytkářská a dřevařská výroba,“ upřesnila tisková mluvčí Kamila Navrátilová, která dodala: „Žáci učebních oborů vzdělání pobírají od kraje v prvním ročníku 1 500, ve druhém 2 000 a v posledním 2 500 korun za pololetí. Na konci školního roku mají za vyznamenání na vysvědčení nárok na jednorázovou odměnu. Stipendia pro žáky maturitních oborů vzdělání činí od 1500 korun v prvním po 3000 korun ve čtvrtém ročníku – a to za každé pololetí kromě posledního ročníku, kdy žák získá stipendium pouze za první pololetí.“

Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku - den otevřených dveří foto: sumpersko.net

Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku - den otevřených dveří foto: sumpersko.net

Mezi podmínky pro přiznání stipendia patří například u stipendií pro žáky maturitních oborů studijní průměr, který v daném pololetí nesmí být horší než 1,7. „Olomoucký kraj v současné době zřizuje celkem 113 škol a školských zařízení,“ informovala mluvčí.

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.