Hejtmanství vyčlenilo 6,8 milionu na podporu polytechnického vzdělávání a řemesla
30. ledna 2017 - 09:09
Středních škol v regionu
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Na vybrané učňovské obory a technické obory zakončené maturitní zkouškou se Olomoucký kraj zaměří i v letošním roce. V rozpočtu je na takzvaná stipendia a podporu středních škol, které nabízí vybrané, dlouhodobě perspektivní obory, vyčleněno 6,8 milionu korun.
Cílem projektu je zvýšení zájmu žáků o studium vybraných oborů vzdělání s vysokou uplatnitelností na trhu práce a jejich motivace k lepším výsledkům v oblasti vzdělávání i výchovy. „Učňovská stipendia vyplácí Olomoucký kraj od školního roku 2010/2011. Podařilo se nám díky tomu zastavit propad zájmu o některé obory a například u obráběče kovů jsme zaznamenali zvýšený zájem o studium. Ve školním roce 2014/2015 jsme proto zavedli stipendia i pro žáky technických oborů vzdělání zakončených maturitní zkouškou,“ řekl Ladislav Hynek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství. „Nicméně počet uchazečů o studium perspektivních oborů je stále nedostatečný, proto systém stipendií pokračuje,“ doplnil náměstek Hynek.
Olomoucký kraj od nového školního roku podporuje celkem čtyřicet oborů vzdělání. „Z toho je dvacet osm učebních oborů, kam patří například obráběč kovů, kominík, klempíř, truhlář, pekař, zemědělec – farmář, podkovář a zemědělský kovář nebo také umělecký kovář a zámečník, pasíř. Mezi dvanáct technických oborů zakončených maturitní zkouškou se řadí například strojírenství, elektrotechnika, aplikovaná chemie, stavebnictví, optika, ale také třeba zpracování usní, plastů a pryže, mechanizace a služby, zahradnictví či nábytkářská a dřevařská výroba,“ upřesnila tisková mluvčí Kamila Navrátilová, která dodala: „Žáci učebních oborů vzdělání pobírají od kraje v prvním ročníku 1 500, ve druhém 2 000 a v posledním 2 500 korun za pololetí. Na konci školního roku mají za vyznamenání na vysvědčení nárok na jednorázovou odměnu. Stipendia pro žáky maturitních oborů vzdělání činí od 1500 korun v prvním po 3000 korun ve čtvrtém ročníku – a to za každé pololetí kromě posledního ročníku, kdy žák získá stipendium pouze za první pololetí.“
Mezi podmínky pro přiznání stipendia patří například u stipendií pro žáky maturitních oborů studijní průměr, který v daném pololetí nesmí být horší než 1,7. „Olomoucký kraj v současné době zřizuje celkem 113 škol a školských zařízení,“ informovala mluvčí.
Autor: red., K. Navrátilová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.