Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Horská služba začíná zimní sezónu s jednotným číslem

12. prosince 2012 - 22:08

Zpět na seznam článků

Pro pomoc na horách volejte 1210

Horská služba začíná zimní sezónu s jednotným číslem

ilustrační snímek zdroj foto:HS

Pro zjednodušení kontaktu turistů v nouzi se záchranáři Horské služby ve všech oblastech začne od 15. prosince fungovat nové, krátké, ale především jednotné číslo.

znakHSHS bude provozovat jednotné nouzové číslo 1210 jako službu, která bude v mobilních i pevných sítích všech operátorů v ČR zřízena stejným způsobem, jako přístup na obvyklé tísňové linky. Volání na nové číslo bude však na rozdíl od linky 112 a podobných hrazeno volajícím.

„Spojení bude podle místa, ze kterého turista volá, automaticky směrováno na dispečink HS v příslušné horské oblasti. Pokud se volající nachází v oblasti, ve které je jen signál zahraničního operátora, po přidání předvolby +420 se volající i tak spojí s námi,“ uvedl k zavedení jednotného čísla na dnešní tiskové konferenci náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Stávající telefonní čísla na oblastní dispečinky HS ovšem budou dále bez problémů fungovat, takže turisté, kteří nebudou znát číslo nové, se nemusejí strachovat, že by se nedomohli pomoci.

„Nicméně od soboty by mělo platit: Nechcete-li, abychom k Vám dorazili deset minut po dvanácté, volejte číslo +420 1210,“ dodal náčelník Brožek.

Zástupci Horské služby ČR také na dnešní tiskové konferenci uvedli i statistiky úrazů a zásahů ze všech horských oblastí ČR. Letos se oproti minulému roku snížil jejich počet o 425 úrazů. Zvýšil se ovšem počet pátracích akcí a počet letních úrazů o 206, naopak zima byla na úrazy nižší než předchozí rok.

V zimě dominovala samozřejmě zranění po pádu na lyžích a snowboardu. Častou příčinou byl fakt, že jezdci na sjezdových tratích i přes stálá varování Horské služby nedbají plně Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích a především kvůli tomu, že v mnoha případech nepoužívají přilbu. I letní sezóna byla v tomto roce náročnější, než v předchozích letech. Jen na Šumavě zaznamenali nárůst o 173 případů více, než loni.

„V této horské oblasti během celé sezóny naši záchranáři asistovali u 557 úrazů. Nejvíce se na této statistice podílela zranění při jízdě na kole a počet vážných úrazů v horských oblastech roste,“ řekl ke statistice zástupce náčelníka HS ČR a náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš.

V horách bude v této zimní sezoně zasahovat více jak sto pět profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů Horské služby. Mezi nimi je i 12 psovodů s lavinovými a pátracími psy, několik desítek lékařů a 51 specialistů, kteří mohou zachraňovat v podvěsu pod letícím vrtulníkem. Bezpečnost návštěvníků hor bude zajištěna ze 83 stanic a služeben HS s pomocí 43 vozidel, 34 terénních čtyřkolek, 93 sněžných skútrů a dvou rolb.

Autor: red.,R.Zeman, zdroj foto:HS

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj foto:HS

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.