Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů pro podporu zdraví

18.02.2020 - Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů...

Počasí

19.02.2020 - Středa

Teplota: 7 / 1 - prehanky-Sníh

20.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 6 / 1 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Investice kanalizace, ČOV a vodovod ve Svébohově a Václavově je v ohrožení

04. září 2019 - 16:44

Zpět na seznam článků

Představenstvo VHZ ji neodsouhlasilo

Investice kanalizace, ČOV a vodovod ve Svébohově a Václavově je v ohrožení

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Velká několik let chystaná investice budování kanalizace ve Svébohově a Václavově, čistírny odpadních vod ve Václavově a vodovodu ve Václavově je v ohrožení. Na investici jsou přitom nachystány evropské a národní prostředky v souhrnné výši 57 milionů korun. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk, která je nositelem projektu a příjemcem dotace pro část v místní části Zábřeha Václavov, tuto investici před samotným jejím zahájením neodsouhlasilo.

Na představenstvu společnosti je nyní jako jeden z posledních kroků před získáním rozhodnutí o přidělení dotace a zahájení stavby odsouhlasit smlouvy s městem Zábřeh a obcí Svébohov, které již byly odsouhlaseny na jednáních zastupitelstev města a obce v období prázdnin.

Obec Svébohov se v nich zavazuje podílet se ze dvou třetin na financování ČOV ve Václavově, ta bude v tomto poměru sloužit právě pro obyvatele Svébohova. Z jedné třetiny, tedy cca pro dvě stě obyvatel, bude sloužit pro místní část Zábřeha Václavov. Město Zábřeh se zase rozhodnutím svého zastupitelstva zavázalo podílet ve výši 40 milionů korun ve Václavově realizovaném projektu.

Materiál obsahující smlouvy mezi společností VHZ Šumperk a městem Zábřeh předložen na jednání představenstva 19. července letošního roku, to jej však neodsouhlasilo. Následně byl materiál předložen členům představenstva ke korespondenčnímu hlasování e-mailem formou per rollam, kdy nebyl odsouhlasen ani touto formou (hlasování bylo ukončeno 3. září).

Ze šestičlenného představenstva pro návrh hlasovali František John a Pavel Doubrava, ostatní čtyři členové představenstva se v hlasování zdrželi. „V odůvodnění členů představenstva, kteří návrh nepodpořili, jsem registroval naprosto nesprávný a neodborný názor, že je možné provést odkanalizování formou pořízení domovních čistíren odpadních vod. Náš několik let chystaný projekt přitom počítá s centrální čistírnou odpadních vod, která je z hlediska ochrany povrchových a podzemních vod tím nejlepším řešením. Navržená struktura investice přitom uplatňuje principy meziobecní spolupráce za účelem ochrany přírody či dosažení standardního napojení na sítě pro občany,“ podivuje se nad rozhodnutím představenstva starosta Zábřeha František John.

V případě odsouhlasení projektu ze strany představenstva by přitom bylo možné zahájit stavební práce ještě na podzim letošního roku. „Nesouhlas představenstva naopak znamená zmaření obrovského lidského i finančního úsilí do několikaleté finanční přípravy či odmítnutí dotací určených pro ochranu přírody v našem regionu ve výši 57 milionů korun“ doplňuje John.

„Investice v obci Svébohov jsou v souhrnné výši 57 milionů korun, dotace 27 milionů korun. V obci Svébohov o prázdninách proběhlo zasedání zastupitelstva, které odsouhlasilo podmínky pro napojení obce na čistírnu odpadních vod ve Václavově. Máme vysoutěženého zhotovitele stavby, který je po odsouhlasení václavovské části ze strany poskytovatele dotace připraven zahájit práce,“ uvedla před časem Martina Šťastná, starostka obce Svébohov.

Výše dotace pro část ve Václavově je 30 milionů, projekt kanalizace byl vysoutěžen za 37 milionů korun, ČOV 19 milionů korun a vodovod ve Václavově 30 milionů korun. Na projektu se má dle návrhu finančně podílet taktéž společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, a to částkou cca 17 milionů. Investice pro ČOV ve Václavově adekvátní dvěma třetinám počtu napojených obyvatel je přitom plánovaná jako návratná se ziskem, což bylo ošetřeno smluvním závazkem s obcí Svébohov.

Autor: red., L. Mahdalová

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.