Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jarmila Čičmancová bude hájit zájmy více než deseti tisíc hasičů

03. března 2017 - 15:14

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s první hasičskou ombudsmankou

Jarmila Čičmancová bude hájit zájmy více než deseti tisíc hasičů

první ombudsmanka HZS ČR Ing. Jarmila Čičmancová, PhD. foto: František Špaček, MV-GŘ HZS ČR

Historicky první svojí ombudsmanku mají od března hasiči. Stala se jí Jarmila Čičmancová, která končila svojí kariéru u hasičského sboru v prosinci roku 2014 na pozici krajské ředitelky Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. „Byla tak zároveň nejvýše postavenou ženou v historii hasičského sboru České republiky. Než se stala krajskou ředitelkou, byla u sboru již dvaadvacet let na pozici ekonoma a od roku 2001 náměstkyně krajského ředitele,“ uvedla tisková mluvčí generálního ředitelství Nicole Zaoralová.

Ve čtvrtek 2. března byla Jarmila Čičmancová slavnostně uvedena do funkce. Mnoho zdaru ji do nové práce popřál generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba i staronoví kolegové. V rámci Zlínského kraje velela Jarmila Čičmancová 450 hasičům. Nyní bude hájit zájmy více než deseti tisíc příslušníků a občanských zaměstnanců Hasičského záchranného sboru České republiky.

první ombudsmanka HZS ČR Ing. Jarmila Čičmancová, PhD. foto: František Špaček, MV-GŘ HZS ČR

Paní ombudsmanko, když jste zvažovala, zda tuto pozici přijmout, co rozhodlo, že jste nakonec řekla „ano“?

Jarmila Čičmancová: Rozhodování nebylo jednoduché, přece jen jsem již dva roky na tzv. odpočinku, můj životní rytmus se za tuto dobu změnil; říkám, že jsem přestoupila z rychlíku do osobního vlaku. Hasiči jsou moje srdeční záležitost, životní láska a to rozhodlo. Být opět tak trochu v dění, být nablízku hasičům a v případě potřeby jim být nápomocna, zúročit své zkušenosti a znalosti prostředí.

Máte již konkrétnější představu o náplni práce?

Jarmila Čičmancová: Zatím jsem ve fázi zjišťování a hledání informací. Veškerá má práce se bude odvíjet od konkrétních případů a požadavků. Především budu řešit veškeré podněty příslušníků či občanských zaměstnanců týkajících se porušování jejich práv, diskriminace, jednání v rozporu s právními předpisy, šikany, a to vše pouze v případech spojených s výkonem služby příslušníků nebo výkonem práce občanských zaměstnanců. Určitě se budu muset hodně učit a především být co nejvíce v kontaktu s příslušníky a občanskými zaměstnanci.

první ombudsmanka HZS ČR Ing. Jarmila Čičmancová, PhD. foto: František Špaček, MV-GŘ HZS ČR

Jste první ombudsmankou hasičů, jaké budou vaše první kroky?

Jarmila Čičmancová: Chci objet všechny kraje, chci se hasičům představit tak, aby mne poznali osobně, chci s nimi být co nejvíce v kontaktu a komunikovat s nimi Jsem si vědoma, že nemohu mluvit s každým hasičem a občanským zaměstnancem, přesto se chci dostat do jejich podvědomí tak, aby všichni věděli, že se na mne mohou kdykoliv obrátit, pokud budou mít pocit, že jsou v bezpráví a společně pak najdeme tu správnou cestu a řešení. Samozřejmě mé první kroky povedou do Zlínského kraje.

Z praxe jistě znáte, co hasiče nejčastěji trápí. Dokážete předpokládat, s jakými problémy se budete setkávat?

Jarmila Čičmancová: Toto je těžká otázka. Z mé praxe vím, že každý problém lze vyřešit hned v zárodku, pokud funguje komunikace a je vůle tento problém řešit. Pokud se problém neřeší, a to i na první pohled zcela banální záležitost, pak může narůst do velkých rozměrů a jeho řešení je daleko problematičtější a složitější. Problémů může být velice široké spektrum a já předpokládám, že u hasičů žádné zásadní problémy nejsou a snad také nebudou. Nerada bych spekulovala předem, uvidíme.

Autor: red., Nicole Zaoralová, foto: František Špaček, MV-GŘ HZS ČR.

Fotogalerie

první ombudsmanka HZS ČR Ing. Jarmila Čičmancová, PhD. foto: František Špaček, MV-GŘ HZS ČR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.