Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Klaus měl nařídit amnézii, pak teprve milost

03. ledna 2013 - 20:34

Zpět na seznam článků

Známý novinář komentuje, jak lze "tunelovat spravedlnost"

Česko je fascinující!

Někdy v téhle zemi stačí namaloval pár tykadel, aby člověk o svobodu přišel. Naopak jindy tady svoboda padá znenadání z nebe i tam, kde by ji nikdo nečekal. Dějí se tu prostě tak zvláštní příběhy, že by bylo někdy lépe na některé raději zapomenout. Jenže taková spásná amnézie nepřichází. Zato amnestie sem vtrhla doslova rychlostí tsunami. A s podobným užitkem...

Nezpůsobil to pohyb zemských desek, ale dosluhující prezident. Podpisem svého kouzelného pera vypustil Václav Klaus z kriminálů několik tisíc vězňů. A proč taky ne! Nejsou to přece žádní hrdlořezové! Někteří jenom „lehce“ někoho podvedli, okradli. Jiní sice vlastní vinou, ale neúmyslně srazili a zabili třeba chodce. Mohou dostat milost?

Připusťme, že tihle lidé snad ano. Svobody se ale kromě nich dostalo i jistému malému množství lidí zcela jiného kalibru, významu a vlivu.

Říká-li se, že „dábel vězí v detailu“, pak tenhle detail je velmi zajímavý.

Třeba tak dospějeme k nějakému logickému vysvětlení u Klause tak absurdního záchvatu soucitu k již odsouzeným i teprve souzeným. Vlastně se nabízí jen jedna srozumitelná verze. Ta vysvětluje velkodušnost hlavy státu jednoduše tím, že šlo o poslední výpomoc přátelům v nesnázích.

Ty zbývající tisíce propuštěných vězňů dodaly scéně na věrohodnosti. A přiznejme si, že je tato amnestie skutečně velmi nestandardní. Platí dokonce i tam, kde soudy ještě ani nestihly vynést rozsudky. Prezidentská milost vpadla totiž nejen za zdi věznic, ale i do soudních síní tak rázně, jako komando čekistů do domu kulaka. A umlčela projednávání kauz, v nichž se kradly miliardy. Jak? Snadno! Vlna prezidentských milostí zasáhla nejenom odsouzené, jak bývá zvykem. Klaus myslel dokonce i na část lidí teprve souzených. Pochybuji, že se tím chtěl zapsat do Guinnessovy knihy rekordů...

Co dodat? Řekl bych, že nám před odchodem ze scény pan prezident předvedl, jak lze tunelovat spravedlnost! Za provedení mu dáme velkou pochvalu. Málokdo postřehl, co se ve skutečnosti děje. Z dosahu zákona zachránil některé vyvolené.

Ještě pořád si myslíte, že by se tomu mělo říkat Amnestie? 

 

 

Autor: Jiří Mareček

Fotogalerie

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.