Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 23. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Co letos pod stromeček? Přece Jeseníky!

23.11.2020 - Co letos pod stromeček? Přece Jeseníky! - Cílem je...

Počasí

23.11.2020 - Pondělí

Teplota: 2 / 1 - Sníh

24.11.2020 - Úterý

Teplota: 4 / 0 - Mlha

Zde je místo pro Vaši reklamu

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

10. února 2019 - 10:12

Zpět na seznam článků

Loni to byly Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě a prohlídkové okruhy městem

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Šumperk - Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě zdroj foto: mus

Šumperk je stále oblíbenou destinací turistů, i když nebývá přímo hlavním cílem jejich cesty. Návštěvnost městem spravovaných turistických produktů v loňském roce ovlivnilo uzavření radniční věže během letní sezóny z důvodu rekonstrukce radnice. Díky informačnímu centru má oddělení KVV lepší zpětnou vazbu přímo od turistů, která pomáhá chápat jejich hlavní zájmy a nejčastější potřeby a lépe se jim přizpůsobovat, například otevřením IC během státních svátků, kdy je ve městě větší koncentrace turistů (květnové svátky, 5. a 6. července, svátky navazující na víkend atd.).

V loňském roce nabízelo město Šumperk prostřednictvím Městského úřadu Šumperk, odboru školství, kultury a vnějších vztahů, tři turistické produkty (na začátku roku omezeně i rozhledy z radniční věže). V letní turistické sezóně od 1. června do 30. září to byla Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě a prohlídkové okruhy městem (Procházka ze 13. do 21. stol., Kde žily čarodějnice, Zrození malé Vídně a Šumperkem za vědomostmi). V období letních prázdnin (červenec a srpen) byl zdarma zpřístupněn klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.

Turistické produkty nabízené městem navštívilo loni celkem jedenáct tisíc sto padesát šest osob, z toho třicet čtyři radniční věž (před zahájením rekonstrukce), sedm set deset osob se vydalo na prohlídkové okruhy městem, šest tisíc devět set deset osob zavítalo do Expozice čarodějnických procesů a tři a půl tisíce osob do klášterního kostela.

graf zdroj: mus

Začátek turistické sezóny byl již tradičně spojen se Slavnostmi města Šumperka. Již 20. ročník akce, která připomíná významnou historická událost – tzv. Šumperský sněm z roku 1490, se i tentokrát protáhl do tří dnů. První večer proběhlo open-air divadelní představení, druhý den patřil zejména dětem a hudbě, třetí den se nesl v duchu tradičních oslav s historickou tematikou.

Šumperk - Slavnosti města 2018 foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Celkové tržby ze vstupného v minulém roce činily přes sto čtyřicet tisíc korun včetně refundace vstupného v rámci projektu Olomouc region card. Klášterní kostel byl zpřístupněn zdarma.

Nezastupitelná je funkce Informačního centra, které funguje jako logistické centrum pro nabídku turistických produktů města a zároveň zásobuje propagačními předměty a suvenýry Expozici čarodějnických procesů a Czech point v budově radnice, kde je rovněž omezená nabídka propagačních předmětů.

Šumperk - IC na Hlavní třídě foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Kromě základních poskytovaných služeb, jako je podávání informací týkajících se cestovního ruchu ve městě a okolí a činnosti Městského úřadu Šumperk, nabízí sedm dní v týdnu svým návštěvníkům i další služby.

Šumperk - IC na Hlavní třídě foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Jednou z novinek v loňském roce byla možnost bezplatného zapůjčení discgolfových talířů za vratnou zálohu i dořešení otázky prodeje vstupenek do Divadla Šumperk, což uvítali návštěvníci zejména v předvánočním období, kdy mohli nově zakoupit dárkové poukazy nebo vstupenky na konkrétní představení i v pokladně IC.

Tržby informačního centra za prodej zboží dosáhly v roce 2018 bezmála tři sta čtyřicet tisíc korun, příjmy z dalších činností (průvodcovská činnost, kopírování, prodej kávy a provize za zprostředkování prodeje) pak třicet osm tisíc korun.

Pracovnice IC Šumperk se zapojují do akcí pořádaných městem, jsou součástí týmu oddělení KVV, zároveň organizují i vlastní akce a výstavy.

přehled akcí v IC Šumperk zdroj mus.přehled akcí v IC Šumperk zdroj mus.

Šumperk - akce v IC foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Loni dle statistiky došlo k nárůstu počtu polských návštěvníků, kteří projevili zájem o některý z turistických produktů města. Za tímto nárůstem stojí dva organizované zájezdy pro občany z partnerského města Nysa.

Jedním z cílů projektu Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma, spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis s obdobím realizace 2018–2019, je zatraktivnění prohlídkového okruhu Po stopách Malé Vídně a památek s ním spojených pro mladší generaci a rodiny s dětmi. V rámci projektu má vzniknout nová mobilní aplikace, interaktivní mobilní hra v rámci oblíbené platformy Geofun, webové stránky a nové propagační materiály. Součástí projektu je i nákup a usazení tzv. chytré lavičky na travnaté ploše u divadla v ulici Komenského. Lidé si na ní budou moci nejen odpočinout, ale také dobít mobil a využít wi-fi připojení k internetu, třeba i ke stažení mobilní hry či aplikace nebo nastudování prohlídkového okruhu Po stopách Malé Vídně.

graf zdroj: mus

V rámci projektu se rovněž uskutečnily v loňském roce dva poznávací zájezdy obyvatel Nysy do Šumperka a dva zájezdy pro šumperské občany do Nysy. Ve dnech 14. a 18. června představili zaměstnanci oddělení KVV polským návštěvníkům turistické cíle v Šumperku – radnici, Geschaderův dům s Expozicí čarodějnických procesů, klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a další významné památky během prohlídkového okruhu městem. 22. a 25. června se pro změnu Šumperané vydali poznávat krásy partnerského města Nysa.

Nysa - poznávací zájezd zdroj foto: archiv: šumpersko.net - M. Jeřábek

Nysa - poznávací zájezd zdroj foto: archiv: šumpersko.net - M. Jeřábek

Na podnět komise školství a sportu navázalo město Šumperk spolupráci s oblíbenou cyklo-turistickou aplikací Na kole i pěšky, kterou na jejich facebookovém profilu sleduje přes pětašedesát tisíc lidí. Aplikace přináší tipy na výlety jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty a shromažďuje informace o zajímavých turistických cílech.

graf zdroj: mus

V letošním roce dojde k dokončení aktivit v rámci projektu Po stopách Malé Vídně – Slezského Říma, který přinese nové možnosti návštěvníkům i mimo období hlavní sezóny (červen až září) a zatraktivní stávající produkt pro mladší věkové skupiny. Na jaře by měly být rovněž otevřeny tzv. single traily pro cyklisty v příměstském lese, které nabídnou další sportovní vyžití v lokalitě u Čarovného lesa. Šumperské traily budou svým rozsahem zhruba jeden a půl kilometrů dlouhé a měly by zážitek i méně zkušeným cyklistům.

Stávající produkty i novinky poslední sezóny představí ucelený tištěný průvodce městem, který by měl vyjít do začátku letošní sezóny.

Autor: red., M. Buchtová, S. Adoltová

Fotogalerie

Šumperk - Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě     zdroj foto: mus

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.