Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 07. června 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Gymnastky TJ Šumperk závodily v Prostějově

07.06.2023 - Gymnastky TJ Šumperk závodily v Prostějově - Reportáž...

Počasí

07.06.2023 - Středa

Teplota: 22 / 10 - Zataženo

08.06.2023 - Čtvrtek

Teplota: 25 / 13 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Město Šumperk obnovilo jednu z nejzajímavějších historických hrobek

04. června 2022 - 15:31

Zpět na seznam článků

Na centrálním hřbitově

Město Šumperk obnovilo jednu z nejzajímavějších historických hrobek

Šumperk - centrální hřbitov foto: archiv sumpersko.net

Kameník vrátil hrobce původní podobu. Jde o hrobku Familie Weiss, která se nachází ve střední části pohřebiště u ohradní zdi.

Celkové náklady na opravu byly vyčísleny na sedm set šedesát tisíc korun s DPH. „Rekonstrukce započala již v červnu roku 2020 a byla rozložena do dvou etap. Městu se na akci podařilo získat celkem dvě stě tisíc korun z Česko-německého fondu budoucnosti a třicet pět tisíc od Olomouckého kraje,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl. 

Hrobka má podobu lože s nebesy a je tvořená žulovými bloky. Na dvoustupňové podnoži jsou v přední části umístěny dva dórské sloupy z leštěné žuly nesoucí „nebesa“ tvořená kamenným rámem se dvěma štíty. Přední profilovaný štít je tvořený třemi díly, zadní štít dvěma kamennými bloky doplněnými vyzdívkou. „Ojedinělým a jedinečným architektonickým řešením je zastřešení této hrobky. Tvoří je ocelová nosná konstrukce se skleněnými výplněmi, které chrání vitrážovou středovou část s barvenými skly vsazenými do dřevěného rámu. Hrobka přiléhá k ohradní zdi, vnitřní průčelí je tvořeno třídílným kamenným reliéfem zobrazujícím tři ženské postavy s dětmi, jehož autorem je supíkovický sochař Engelbert Kaps,“ popsala památku vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová.

Hrobka patřila Moritzi Weissovi, šumperskému výrobci likérů, bohatému šumperskému občanovi. V roce 1940 bydlel na Hermann-Goering Platz č. 9 (Masarykovo náměstí), dnešní vila Ancora.

Opravu díla provedl olomoucký kameník Tomáš Hořínek. Podle něj byla hrobka značně zchátralá. „Poškozené bylo zastřešení hrobky včetně ocelového nosného rámu, barevná vitrážová skla byla popraskaná a dřevěný rám byl zasažen hnilobou a při patě reliéfu byla prasklá spodní deska. Odvodnění bylo nefunkční, do hrobky zatékalo. Spárování mezi jednotlivými částmi hrobky bylo dožilé, kamenné stupně podnože se rozestupovaly, spojovací prvky buď chybějí nebo jsou zkorodované a dožilé. Povrch kamene byl znečištěný biocidními nálety,“ popsal stav hrobky před rekonstrukcí kameník.

Na centrálním hřbitově v Šumperku je ve špatném stavu zhruba desítka hrobek významných šumperských osobností a rodů. Město má záměr je postupně opravit, harmonogram prací je však závislý na finančních prostředcích.

Hrobka Weiss je druhým počinem města v této oblasti, v roce 2019 se opravila za téměř půl milionu korun hrobka šumperského stavitele Antona Schwestky na hřbitově v Šumperku – Temenici. Letos v červnu by měly být zahájeny práce na centrálním hřbitově na další historické hrobce, která patřila rodině Oberleithner.

Autor: red., S.Singerová - mus

Fotogalerie

Šumperk - centrální hřbitov         foto: archiv sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.