Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Na 11. února připadá Den tísňové linky 112

09. února 2024 - 16:48

Zpět na seznam článků

Hasiči na ni pomáhají již přes dvacet let

Na 11. února připadá Den tísňové linky 112

Na 11. února připadá Den tísňové linky 112 zdroj: HZS OLK

Letos slaví kulaté výročí. Pojďte se s námi podívat na krajské operační a informační středisko. Jeho srdcem jsou operační technici a důstojníci, kteří na tísňových linkách 112 a 150 poskytují pomoc lidem, vysílají k zásahům jednotky profesionálních, dobrovolných hasičů i speciální techniku, řeší leckdy kuriózní požadavky a reagují na omyly, zlomyslná volání a prozvánění.

Na 11. února připadá Den tísňové linky 112 zdroj: HZS OLK

Obsluha linky tísňového volání 112 spadá pod Hasičský záchranný sbor ČR. V praxi to vypadá tak, že pokud zavoláte na 112 nebo na národní číslo 150, dovoláte se na stejné středisko. „Tísňová linka není informační linka. Měli byste volat tedy pouze v případě, že potřebujete pomoc hasičů, policie nebo zdravotnické záchranné služby, a to na známá čísla 150, 158 nebo 155. Pokud si nejste jisti nebo jste se dostali do situace, kdy je nutné využít všech složek integrovaného záchranného systému, volejte na číslo 112. Operátoři jsou schopni odbavit hovory nejen v českém, ale též v anglickém a německém jazyce. Mohou se spojit i s jinými členskými státy EU a pomoci našim občanům v zahraničí. Tísňová linka 112 je také schopna předat informace na další složky integrovaného záchranného systému, tedy na Policii ČR a Zdravotnickou záchrannou službu. S operačními středisky těchto složek také spolupracuje při rozsáhlých mimořádných událostech,“ říká tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která dodává: „Víme, že lidé, kteří volají na tísňovou linku a potřebují pomoci, jsou obvykle vystaveni stresu. Je to přirozená reakce organismu na mimořádné situace a operátor ji očekává a je na ni připraven. Existují však základní pravidla, jak z vaší strany komunikaci zefektivnit, urychlit a zjednodušit, aby byla pomoc vyslána co nejdříve. Stačí, když operátorovi postupně odpovíte na tři otázky a nejlépe v tomto pořadí: „Co? Kde? Kdo?“

Hasiči doporučují tuto jednoduchou poučku naučit i děti. I ony se mohou dostat do svízelné situace a mohou potřebovat pomoc. „Naši operátoři se velmi často také setkávají s omyly a zlomyslnými telefonáty. Tyto hovory tvoří velkou část všech volání. Důvodem jsou často například tzv. pocketcall, tedy volání z kapsy, či hra dítěte. Rodiče žijí s přesvědčením, že když je telefon uzamčený, tak se jejich ratolest nemůže nikam dovolat. Dítě ale přitom nevědomě vytáčí opakovaně tísňovou linku. Operátoři tak často poslouchají dětské žvatlání. Připomínáme, že zneužití tísňové linky je trestné a může skončit i pokutou,“ upozorňuje Lucie Balážová.

Digitalizace a technologie vládnou 21. století a i tento trend se promítá do systému operačních center. Využíváme programu pro příjem tísňového volání, který disponuje možností lokalizace volajícího přes mobilní telefon. Systém využívá jak GPS, tak základnové stanice mobilního operátora, ale orientuje se například i podle okolních Wi-Fi sítí. Tato technologie se neustále vyvíjí a v současné době poskytuje operátorovi přibližnou polohu volajícího. „A volat o pomoc umějí i moderní automobily. V nových vozidlech je zabudován systém eCall, který se aktivuje v případě dopravní nehody nebo manuálně pomocí tlačítka ve vozidle. V současnosti jsou v provozu dva způsoby, jeden přímo spojí řidiče na tísňovou linku 112 a druhý kontaktuje řidiče s centrálou, která následně předá dle potřeby informace na složky IZS.  Při aktivaci hovoru se začnou přenášet data o lokalizaci vozidla, které jsou důležité pro případné nasazení složek IZS. V běžném provozu je eCall neaktivní, a tedy nedochází k žádnému sledování ani přenosu údajů,“ upřesnila Lucie Balážová.

Na tísňové lince 112 se dovoláte pomoci záchranářů ve všech členských státech EU. Je dostupná jak z pevných linek, tak z mobilních telefonů. Je zdarma na celém území EU. Umožňuje určení polohy volajícího. Můžete volat z jakéhokoliv telefonu, i když nemáte kredit nebo SIM kartu nebo je v daném místě omezený signál. V České republice se dovoláte na Krajská operační a informační střediska Hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Na 11. února připadá Den tísňové linky 112   zdroj: HZS OLK
Na 11. února připadá Den tísňové linky 112   zdroj: HZS OLK
Na 11. února připadá Den tísňové linky 112   zdroj: HZS OLK
Na 11. února připadá Den tísňové linky 112   zdroj: HZS OLK
Na 11. února připadá Den tísňové linky 112

Další články z rubriky

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Olomoucký kraj navýší podporu o 3,5 milionu

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Žena přišla o desítky tisíc korun

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.