Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na kontě VHZ přistálo čtyři sta milionů z EU

20. prosince 2014 - 01:14

Zpět na seznam článků

Výstava kanalizačních sítí pokračuje podle harmonogramu

Na kontě VHZ přistálo čtyři sta milionů z EU

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Více než 400 milionů korun obdržela společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) z prostředků Evropské unie a českého státu. Získala tak část přislíbené dotace za dosud odvedené práce na rozsáhlém projektu výstavby a rekonstrukce kanalizačních sítí.

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Těsně před vánočními svátky stavební ruch v celém okrese utichne, práce se opět rozběhnou v pondělí 5. ledna. Do konce příštího roku má VHZ proinvestovat celkem půldruhé miliardy korun. Pokud vše půjde dobře, dotace EU uhradí dohromady 1,126 miliardy korun a český stát 66 milionů. „Počátkem prosince společnost VHZ předala na Státní fond životního prostředí první žádost o platbu v celkovém objemu 515.804.090,60 korun. Následně obdržela na svůj účet za provedené práce na projektu Horní Pomoraví II celkovou částku 402.564.298,90 korun, přičemž prostředky dotace z EU a ČR představovaly částku 370.312.036,09 korun. Zbývající částka 32.252.262,81 korun představuje čerpání dodatečné půjčky od Státního fondu životního prostředí,“ upřesnil Aleš Miketa, manažer projektu.

Aleš Miketa - manažer projektu VHZ foto:sumpersko.net

Peníze, které doputovaly na účet VHZ, vyvrátily obavy, že by projekt mohl kvůli skluzu stavebních prací přijít o dotace. Informovali jsme ZDE.

Manažer Miketa ujišťuje, že práce pokračují podle harmonogramu. Do Vánoc má být hotova zhruba třetina projektu. Čtyřicet procent prací by za sebou stavebníci měli mít 23. února. „Termín je předběžný. Zasáhnout ještě může v lednu či v únoru mrazivé zimní počasí. Zatím nám však klima přeje,“ uvedl Miketa. Dokončení stavby je naplánováno na 23. listopad příštího roku. Jeden měsíc si stavebníci ponechali jako nutnou časovou rezervu.

Zatímco v letních měsících byla stavba ve skluzu, na podzim nabrala na tempu, a to také díky nastavení přísného režimu sankcí. Dosud byly zhotovitelům předepsány sankce ve výši 150 tisíc korun za použití nevhodného zásypového materiálu, špatné hutnění a nedodržení předpisů bezpečnosti práce. Další sankce se investor chystá uložit. „Kontrolujeme kvalitu provedené práce i dodávaných materiálů. Některé materiály jsme museli kvůli nevyhovující kvalitě odmítnout, zpřísnili jsme kontroly přímo u výrobců,“ objasnil Miketa.

prezentace zdroj VHZ

Nejvíce se staví v Zábřehu, kde vyroste téměř 23 kilometrů nové kanalizace. Stavebníci opraví také 13 kilometrů stávajících vedení. Na kanalizaci se nově napojí zhruba 640 obyvatel. Práce jen v Zábřehu vyjdou na 616,5 milionů korun. V Mohelnici se rekonstruuje čistírna odpadních vod, staví se také v Hanušovicích a Lošticích. V Šumperku se na kanalizační síť připojí přes tři stovky osob. Práce tu mají vyjít na 94 milionů korun. Přibudou dva kilometry nové kanalizace, opraví se 2,23 kilometrů té stávající. Pracuje se v ulicích Temenická, Javoříčko, Dolnostudénská a Vančurova. V lednu zahájí práce v ulicích Pod Senovou a Sluneční. „Jednáme se společností ČEZ o přeložce vysokého napětí v Temenické ulici. Řešíme také přeložku plynu ve Vančurově ulici,“ popsal Miketa problémy, které stavbu zdržují.prezentace zdroj VHZ

Současná kanalizační síť na Šumpersku, dlouhá tři sta kilometrů, se díky probíhajícímu projektu prodlouží o šedesát kilometrů. Dvacet kilometrů stávajících vedení se dočká rekonstrukce. Kanalizaci, na níž je dnes napojeno 53 tisíc obyvatel, začnou nově využívat čtyři tisícovky lidí. Investorem stavby je společnost VHZ, kterou vlastní 28 obcí a měst šumperského okresu.

Autor: red.,V.Krejčí

Fotogalerie

ilustrační snímek                   zdroj foto:archiv

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.