Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 12. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc je zrušena

12.08.2022 - Letní Flora Olomouc je zrušena - Vše urychlil covid a...

Počasí

12.08.2022 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - PoloJasno

13.08.2022 - Sobota

Teplota: 21 / 14 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na start úvodní Horské výzvy se postavilo devět set závodníků

27. května 2018 - 09:34

Zpět na seznam článků

Beskydy napsaly nové kapitoly běžeckého seriálu

Na start úvodní Horské výzvy se postavilo devět set závodníků

Závod Long odstartoval pět minut před páteční půlnocí foto:P. Pátek PatRESS.cz

Běžecká dvojice Ladislav Tuček a Jakub Pašek ovládla úvodní podnik RP – Horské výzvy. V Beskydech, kde pětidílný seriál horských běhů a trekingu odstartoval, si tahle dvojka přiběhla pro suverénní vítězství na nejprestižnější trase Long.

Závod Long odstartoval pět minut před páteční půlnocí foto:P. Pátek PatRESS.cz

Ve sportovním areálu Jiřího Rašky, odkud úvodní závod vybíhal, se ale sešlo přes devět set závodníků, kteří se porovnali na třech distancích. „Pro mě je to velký úspěch. Jsem hobík, mám svůj věk, je mi pětačtyřicet, takže mezi mladými jsem rád, že vůbec doběhnu. Oba jsme s Kubou po dlouhodobém zranění a já osobně tentokrát ani moc nepočítal s tím, že vůbec doběhnu, takže jsem doma nahlásil, že přijedu brzy a nebudu čekat na odpolední vyhlášení,“ usmál se člen vítězné dvojice Ladislav Tuček, který 62,4 km dlouhou trasu Long se svým kolegou zvládl za šest a půl hodiny. Pro Tučka je to určitá satisfakce, kdy loni byl ze závodu několikrát diskvalifikován. „Loni jsem měl problémy k sobě sehnat správného parťáka, takže jsem párkrát doběhl sám s vítězem, což samozřejmě bylo mimo pravidla soutěže. No a jednou jsem takhle běžel závod a najednou vedle mě běží deset kilometrů kluk a vůbec nic neříká. Až pak jsme se s Kubou dali do řeči a přišli na to, že jsme oba z Mnichova Hradiště., takže jsme si slíbili, že letos půjdeme Horskou výzvu spolu,“ popsal vznik zlatého dua Tuček.

vítězové závodu Long Ladislav a Jakub (zleva) foto:P. Pátek PatRESS.cz

vítězové závodu Long Ladislav a Jakub (zprava) foto:P. Pátek PatRESS.cz

Přestože vítězové si s královskou distancí poradili o půl hodiny rychleji než loňští nejrychlejší běžci, druzí v pořadí za nimi zaostali jen o pouhou čtvrt hodinu. Stříbro si z Beskyd odváží Radek Steklý a Jan Žaloudek. „My jsme nadšení. Hory jsme si přijeli užít. Vůbec to není o snaze vítězit, protože nikdy nevíte, co s vámi taková dálka udělá. Běželi jsme, abychom doběhli a podle mě každý, kdo se dostane co cíle, je dobrej,“ shrnul skromně Jan Žaloudek.

druzí v pořadí na Longu Radek a Jan foto:P. Pátek PatRESS.cz

Pro celkový bronz si doběhl se svou fenkou Zoui plzeňský vytrvalec Vlastimil Vágner, který se tak opět stal nejrychlejším v kategorii dogtreking. 

Přestože Vágner před startem s ledovým klidem povídal, že tentokrát se na pódium tlačit nebude, opět si přiběhl pro jasné prvenství. „Beskydy byly těžké. Mám nějaké problémy s nohama, ale to bude asi tím, že si poslední dobou nedávám moc přestávky. Na druhou stranu, letos mám za sebou jen jeden třicetikilometrový běh, takže jsem na nic netlačil a najednou jsem v cíli zase jako vítěz,“ podotkl Vlastimil Vágner, který však radost ze zlata mohl mít dvojnásobnou.

nejlepší dogtrekař Vlastimil foto:P. Pátek PatRESS.cz

Nejrychlejší dogtrekařkou byla totiž jeho partnerka Dominika Slavotínková. Ta si s šedesátikilometrovou trasou poradila za necelých osm hodin. „Beskydy jsem šla poprvé a ty kopce byly fakt náročné. Před startem jsem byla trochu na nervy, ale Vlastík byl úplně v klidu, takže byl pro mě velkou oporou. Máme společné zájmy a k vítězství mě vlastně vytrénoval,“ pochválila svého partnera zlatá dogtrekařka Dominika Slavotínková.    

Horská výzva se šla na třech klasických trasách Long (62,4 km), Half (43,4 km) a Short (13,5 km). Na všech distancích si to mezi sebou účastníci rozdali v kategoriích muži, ženy, mix a dogtreking mužů a žen.

start kategorie Half foto:P. Pátek PatRESS.cz

V součtu se ceny rozdělily v takřka dvou desítkách kategorií. Každoročně ale tato soutěž sepisuje řadu nových příběhů a ani tentokrát o ně nebyla nouze.

Účastníci totiž dle motta závodu: Dej výzvu! zdolávají celou řadu bariér, překážek a hledají v sobě velkou vnitřní sílu k překonání sebe sama. Mnozí na Horské výzvě startovali vůbec poprvé. „Jednou za rok si s bratrem uděláme takovou radost, že si dáme dlouhý trailový závod. Jinak takové neběháme. Pro mě to byla výzva,“ sdělila domácí Markéta Majkusová z Rožnova pod Radhoštěm, členka vítězného mix týmu na trase Long, která závod běžela se svým bratrem Miroslavem Pšenice. „Na silnicích se neběhají tandemy, takže tohle pro nás byla odměna. Je krásné, že jsme spolu byli takhle jako sourozenci a navíc, když spolu vítězíme,“ byl hrdý na svou sestru zlatý Miroslav Pšenice.

start kategorie Short foto:P. Pátek PatRESS.cz

Dokonce se zdá, že ti, kteří se poprvé rozhodnou jít Horskou výzvu, se ihned octnou na stupních vítězů. Vítězné překvapení prožily nejrychlejší ženy Petra Burešová a Markéta Máchová. „Je to první náš takhle dlouhý závod. Obě běháme a řekly jsme si, že to zkusíme. Ve dvě ráno jsem ale měla krizi. Petra to nejprve hnala, ale pak se to srovnalo. Teď jsme ale v šoku, že jsme vyhrály. Čekaly jsme, že minimálně dvě dvojice budou před námi,“ nemohla věřit vlastnímu vítězství Markéta Máchová z nedalekých Hukvald.

Horská výzva, která v Beskydech zahájila svůj osmý ročník, ale není jen o sportovních výkonech a výsledcích. Závod má běžce spojovat, motivovat a inspirovat, což se dle množství osobních příběhů daří. Horská výzva ale také pomáhá. Už tradiční součástí je nesoutěžní Pochod s Mixitkou, který má benefiční charakter.

Polovina startovného totiž vždy putuje na konto mladého pacienta, kterému přispěje na léčbu nebo zdravotní pomůcky.

zahájení Pochodu s Mixitkou foto:P. Pátek PatRESS.cz

jsem rád, že Horská výzva pomáhá a motivuje hodnotí ředitel závodu (vpravo) foto:P. Pátek PatRESS.cz

V Beskydech se už pravidelně jde pro dívku, která si jako nadějná lyžařka poranila míchu a je upoutána na vozík.

Mezi závodníky ale osobně přijela s dobrou zprávou, že už se dokáže s pomocí na své nohy opět postavit. „Dělá mi radost, že jsou lidé, kteří mi chtějí pomoci a Horská výzva k tomu patří. Cvičíme každý den dvě a půl hodiny denně a máme dobré zprávy. Sice ještě nemám tak silné svaly, abych se udržela sama, ale každý den se to zlepšuje,“ potěšila všechny přítomné mladá bojovnice, které pochod vynesl příspěvek přes jedenáct tisíc korun. „V Beskydech jsme otevřeli nový ročník a já jsem opravdu velmi rád v jakém stylu. Původně mělo pršet a přijít bouřky, ale nakonec byl celý závod zalitý sluncem. Velkou radost nám udělala Verunka, že přijela mezi nás, i když ji zrovna nebylo nejlépe. Je vážně parádní, jakou vážnost Horské výzvě mnozí dávají. Že si účastníci uvědomují, že je mnohem lepší přijít mezi nás, než ležet na gauči. Mnozí tu pravidelně překonávají vlastní limity a přesně o tom Horská výzva má být,“ uzavřel úvodní podnik v Beskydech ředitel Pavel Zitta, když současně pozval na druhou zastávku, která je na programu koncem června v Krušných Horách.

Autor: red., P. Pátek, foto:P. Pátek PatRESS.cz

Fotogalerie

Závod Long odstartoval pět minut před páteční půlnocí  foto:P. Pátek PatRESS.cz

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.