Kostka srdce
fitnesskotelna
Kostka srdce
Pondělí 27. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

SHK Hodonín vs Draci Šumperk 4:3

26.01.2020 - SHK Hodonín vs Draci Šumperk 4:3 - Reportáž ze zápasu

Počasí

27.01.2020 - Pondělí

Teplota: 1 / -2 - Sníh

28.01.2020 - Úterý

Teplota: 1 / 0 - Sníh

čokoláda

Na změnu měsíční výše „rodičáku“ mají příjemci celý leden

06. ledna 2020 - 18:26

Zpět na seznam článků

Informace pro rodiče

Na změnu měsíční výše „rodičáku“ mají příjemci celý leden

ilustrační snímek zdroj foto: archiv MPSV

Rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek, nemusí panikařit. Pokud chtějí změnit měsíční částku od ledna, mohou tak učinit až do 31. ledna. Na vyřízení tak mají dostatek času. V tuto chvíli by si měsíční částku měli upravit především ti, jejichž dítě dosáhne letos čtyř let. Ostatní rodiče mohou změnu volby provést kdykoli v průběhu celého roku.

Od 1. ledna se celková výše rodičovského příspěvku zvýšila pro všechny rodiče, kteří ho aktivně pobírají příspěvek. A to na 300 tisíc korun u vícerčat na 450 tisíc korun. „Toto navýšení proběhlo automaticky,“ uvedla tisková mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Rodiny budou muset řešit jen případnou změnu rychlosti čerpání měsíční částky. „K tomu je třeba občanský průkaz a formulář „Volba výše rodičovského příspěvku“. Tiskopis je k dispozici jak na kontaktních pracovištích ÚP ČR, tak i na portálu MPSV. Příjemci si ho můžou stáhnout a vyplnit doma před návštěvou kontaktního pracoviště ÚP ČR, nebo pokud mají zaručený elektronický podpis či datovou schránku, odeslat online,“ upřesnila Kateřina Beránková.

Změnu volby výše rodičovského příspěvku je možné učinit jedenkrát za tři měsíce. „Pokud tedy ještě neuplynula tato doba, možné to není a je zbytečné na kontaktní pracoviště ÚP ČR osobně chodit. Jestliže rodič žádal o změnu výše RP před více než třemi měsíci, tedy do konce října 2019, může si částku upravit,“ upřesnila mluvčí.

 O změnu volby nelze žádat zpětně. „Úřad práce ČR se na změny v oblasti rodičovského příspěvku v celé republice pečlivě připravoval, je ale zapotřebí eliminovat případné zbytečné čekací lhůty a nápor klientů. Naši zaměstnanci poskytují průběžně servis všem příchozím rodičům. V případě potřeby vypomáhají též kolegové z agendy Zaměstnanosti nebo jiných útvarů. Odbavení rodičů trvá v průměru několik desítek minut. V případě detailního projednávání se může doba mírně protáhnout,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Na jednotlivých kontaktních pracovištích ÚP ČR v celé republice jsou příchozím už od listopadu k dispozici koordinátoři, na které se příchozí rodiče mohou obracet a kteří je nasměrují na příslušnou kancelář specializovanou na oblast rodičovského příspěvku.

Všem příjemcům rodičovského příspěvku, kteří ho po 1. lednu aktivně pobírají, odeslal ÚP ČR informativní dopis. Obsahuje potřebné informace pro každého příjemce rodičovského příspěvku -  včetně informací o poslední zvolené výši měsíční dávky, maximální možné volbě výše dávky i informace o aktuálně vyčerpaném obnosu z celkové částky rodičovského příspěvku (k 1. 12. 2019).

Zbývající částku by měl klient dočerpat do čtyř let věku dítěte, které nárok na RP zakládá a je nejmladším v rodině. „Konkrétní záležitosti (případnou volbu změny výše rodičovského příspěvku), je ale nutné řešit už s příslušným kontaktním pracovištěm ÚP ČR. Žádosti je možné odevzdat osobně, zaslat poštou či elektronickou cestou a lidé se mohou také objednat na konkrétní termín buď telefonicky, nebo online,“ dodala Kateřina Beránková.

Autor: red., K. Beránková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv MPSV

Další články z rubriky

VIDEO. Soutěž Sestra sympatie

VIDEO. Soutěž Sestra sympatie

Pomůžete Kláře Janské z FN Olomouc do pražského finále?

Pomoc autistům

Pomoc autistům

Malá kniha má velký cíl!

Celní správa vybrala na daních téměř 170,3 miliard

Celní správa vybrala na daních téměř 170,3 miliard

Nejvyšší podíl na příjmech vykazuje inkaso vnitrostátní spotřební daně

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.