Náročný rok hasičů Olomouckého kraje
06. ledna 2017 - 10:31
Vyjeli každou stou minutu k zásahu
HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk
Uplynulý rok se zapsal do statistik největším požárem od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Výší své škody dosáhl na prvenství mezi požáry s nejvyšší škodou za posledních šestnáct let.
Byl jím červnový požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova. „Požár způsobil předběžně škodu 80 milionů a je tak požárem s největší škodou od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje dne 1. ledna 2001“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.
V průběhu roku hasiči v kraji vyjeli každou stou minutu k zásahu. „Při těchto událostech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 3949 osob,“ sdělila mluvčí.
Hasiči zasahovali celkem u 825 požárů, při kterých zemřely čtyři osoby. Šedesát bylo zraněno. „Škody, které požáry způsobily, dosáhly částky přesahující 163 miliony korun. Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 376 milionů korun,“ informovala Vladimíra Hacsiková.
Pozitivně hasiči hodnotí skutečnost, že vzrostl počet požárů, při kterých významným způsobem pomohl hlásič požárů. Ze statistiky lze vidět, že lidé začali v posledních letech vybavovat své domácnosti autonomními detektory kouře nebo plynu. „V září loňského roku jsme zasahovali hned u dvou požárů, při kterých detektory kouře sehrály důležitou úlohu. První se odehrál v Šumperku, kdy majitel bytu nad hořícím bytem měl nainstalován požární hlásič. Ten mu přes mobilní telefon signalizoval, že v bytě hoří. Muž kontaktoval hasiče, kteří zjistili, že hoří u sousedů. Podobný příběh se odehrál i v Prostějově na Vojáčkově náměstí,“ přiblížila mluvčí Hacsiková.
Do statistik loňského roku se zapsalo také osm požárů, jejichž škoda přesáhla tři miliony korun.
Tím největším byl již zmiňovaný požár skladu a třídírny textilu v Olomouci, který se odehrál 25. června. „Požár zatím nebyl vyšetřen, škoda zůstává předběžně na 80 milionů korun. Na místě zasahovalo téměř sto třicet hasičů z Olomouckého a Moravskoslezského kraje, kteří plameny dostali pod kontrolu po pěti hodinách, další dva dny požářiště prolévali vodou, rozebírali a dohašovali. Teprve 29. června bylo požářiště dostatečně vychladlé a nastoupili na něj vyšetřovatelé, kteří odebírali vzorky a zjišťovali, co stálo za příčinou vzniku požáru. Při požáru byl lehce zraněn jeden dobrovolný hasič,“ popsala průběh mluvčí.
Během uplynulého roku v Olomouckém kraji občané vytočili linku tísňového volání 112 a 150 každé 4,5 minuty. Operátoři HZS Olomouckého kraje odbavili celkem 115 441 tísňových volání, z toho 97 824 tísňových volání na linku 112 a 17 617 na národní linku tísňového volání 150.
Kromě žádostí o pomoc na území České republiky přijali operátoři tísňové linky také pět událostí, při nichž pomohli občanům, kteří se nacházeli za hranicemi našeho státu.
V uplynulém roce pokračovala spolupráce s polskými hasiči na severu našeho kraje. „Vzájemně se hasiči potkali při třech událostech - dvou požárech a jedné dopravní nehodě," upřesnila Vladimíra Hacsiková.
Autor: red.,a.č., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.