Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku

17.11.2019 - Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku - ...

Počasí

17.11.2019 - Neděle

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

18.11.2019 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Náročný rok hasičů Olomouckého kraje

06. ledna 2017 - 10:31

Zpět na seznam článků

Vyjeli každou stou minutu k zásahu

Náročný rok hasičů Olomouckého kraje

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk

Uplynulý rok se zapsal do statistik největším požárem od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Výší své škody dosáhl na prvenství mezi požáry s nejvyšší škodou za posledních šestnáct let.

Byl jím červnový požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova. „Požár způsobil předběžně škodu 80 milionů a je tak požárem s největší škodou od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje dne 1. ledna 2001“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova zdroj foto: HZS Olk

V průběhu roku hasiči v kraji vyjeli každou stou minutu k zásahu. „Při těchto událostech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 3949 osob,“ sdělila mluvčí.

tabulka zdroj HZS Olk.Hasiči zasahovali celkem u 825 požárů, při kterých zemřely čtyři osoby. Šedesát bylo zraněno. „Škody, které požáry způsobily, dosáhly částky přesahující 163 miliony korun. Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 376 milionů korun,“ informovala Vladimíra Hacsiková.

Noční požár zámku Plumlov zdroj foto: HZS Olk

tabulka zdroj HZS Olk.

Pozitivně hasiči hodnotí skutečnost, že vzrostl počet požárů, při kterých významným způsobem pomohl hlásič požárů. Ze statistiky lze vidět, že lidé začali v posledních letech vybavovat své domácnosti autonomními detektory kouře nebo plynu. „V září loňského roku jsme zasahovali hned u dvou požárů, při kterých detektory kouře sehrály důležitou úlohu. První se odehrál v Šumperku, kdy majitel bytu nad hořícím bytem měl nainstalován požární hlásič. Ten mu přes mobilní telefon signalizoval, že v bytě hoří. Muž kontaktoval hasiče, kteří zjistili, že hoří u sousedů. Podobný příběh se odehrál i v Prostějově na Vojáčkově náměstí,“ přiblížila mluvčí Hacsiková.

Šumperk - hlásič požáru byl při události rozhodující zdroj foto: HZS Olk

Do statistik loňského roku se zapsalo také osm požárů, jejichž škoda přesáhla tři miliony korun.

přehled - požáry přes 3 mil. Kč zdroj: HZS Olk

Tím největším byl již zmiňovaný požár skladu a třídírny textilu v Olomouci, který se odehrál 25. června. „Požár zatím nebyl vyšetřen, škoda zůstává předběžně na 80 milionů korun. Na místě zasahovalo téměř sto třicet hasičů z Olomouckého a Moravskoslezského kraje, kteří plameny dostali pod kontrolu po pěti hodinách, další dva dny požářiště prolévali vodou, rozebírali a dohašovali. Teprve 29. června bylo požářiště dostatečně vychladlé a nastoupili na něj vyšetřovatelé, kteří odebírali vzorky a zjišťovali, co stálo za příčinou vzniku požáru. Při požáru byl lehce zraněn jeden dobrovolný hasič,“ popsala průběh mluvčí.

požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova zdroj foto: HZS Olk

Během uplynulého roku v Olomouckém kraji občané vytočili linku tísňového volání 112 a 150 každé 4,5 minuty. Operátoři HZS Olomouckého kraje odbavili celkem 115 441 tísňových volání, z toho 97 824 tísňových volání na linku 112 a 17 617 na národní linku tísňového volání 150.

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky zdroj foto: HZS Olk

Kromě žádostí o pomoc na území České republiky přijali operátoři tísňové linky také pět událostí, při nichž pomohli občanům, kteří se nacházeli za hranicemi našeho státu.

přehled - mezinárodní pomoc zdroj: HZS Olk

V uplynulém roce pokračovala spolupráce s polskými hasiči na severu našeho kraje. „Vzájemně se hasiči potkali při třech událostech - dvou požárech a jedné dopravní nehodě," upřesnila Vladimíra Hacsiková.

Autor: red.,a.č., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk.

Fotogalerie

HZS Olomouckého kraje - operátoři tísňové linky      zdroj foto: HZS Olk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.