Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Několikahodinová záchrana čtyř dělníků na elektrárně Dlouhé stráně

16. června 2024 - 22:07

Zpět na seznam článků

Událost se obešla naštěstí bez zranění

Několikahodinová záchrana čtyř dělníků na elektrárně Dlouhé stráně

zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

Krátce před devátou hodinou v neděli 16. června přijala linka tísňového volání 112 informaci o incidentu z objektu elektrárny Dlouhé stráně při provádění nátěrů dělníky, přesněji zaseknutím a převrácením vozíku v přivaděči vody do horní nádrže, odhadem tři sta metrů od vstupu.

V tuto dobu zde probíhá revize a údržba kovové potrubní části technologie. „Dle získaných informací všichni čtyři dělníci zůstali v odhadované výšce nezranění. Vzájemná dlouhodobá spolupráce hasičů a managementu energetické společnosti, vedla preventivně pár dnů před touto situací ke komunikaci a stanovení postupu právě pro možné rizika při údržbě,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Hasiči specialisté lezci ze stanice v Šumperku v rámci zjištěných poznatků navrhli několik nových variant navíc i zakoupení záchranných lan a příslušenství v nestandartní běžné délce, přibližně sedm set metrů. Délka sebou nese i nutnost zapojení hasičské vozidlové techniky s navijáky. „K místu ihned ze stanice v Šumperku vyjely posádky s lezeckou technikou, návazně posíleni dalšími specialisty lezci a technikou ze stanic Jeseník a Olomouc. Z řad dobrovolných hasičů se v záchranných pracích podílely jednotky Loučná nad Desnou a Velké Losiny. K místu rovněž vyrazili záchranáři Horské služby,“ informoval mluvčí.

K záchranně spuštěním vyrazilo několik lezců, samotná operace byla rozdělena na dvě etapy. „Jednalo se o časově velmi náročný incident, o to více i důraz na nutnost dodržení maximálních bezpečnostních postupů se díky předchozímu secvičení drželo přesných fází. Rozhodování nebezpečně ovlivňovalo riziko výparů nátěrových látek. Téměř po třech hodinách se nám podařilo dostat do bezpečí dva dělníky. Stejným postupem spuštěním jsme po další hodině do bezpečí dostali i zbylé dva muže. Z preventivních důvodů byli všichni převezeni do nemocnice k lékařské kontrole. Správným rozhodnutím na místo dorazil také náš intervent, čas, nízké teploty a nejistota sehrály negativní roli,“ přiblížil Zdeněk Hošák, který upřesnil: „Co stojí za přesnou příčinou nastalé situace je v tuto chvíli předčasné vyhodnocovat. Dle informací i z vyjádření zasahujících hasičů při vizuální kontrole dopravníku došlo  s největší pravděpodobností k technické závadě, poruše.“

Pracovníkům údržby na několik desítek minut nastaly nelehké chvíle, vše má však naštěstí dobrý konec, a tak se s nadsázkou smí vyhodnotit. Cvičení a souhra nejen hasičů se opět drží v duchu pravidel těžce na cvičišti, lehce na bojišti. Ostatně to lze vyčíst po několika hodinách unaveným hasičům v úsměvu ve tvářích.

Autor: red., Z. Hošák, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

zásah hasičů               zdroj foto: HZS OLK
zásah hasičů               zdroj foto: HZS OLK
zásah hasičů               zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Řidička skončila s autem na zastávce

Řidička skončila s autem na zastávce

Dopravní nehoda se naštěstí obešla bez zranění

Záchranné stanice v Olomouckém kraji

Záchranné stanice v Olomouckém kraji

Než odvezete ptáče na stanici, raději zavolejte

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.