Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 24. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Mikolas Josef zpíval na Šumpersku

23.08.2019 - Mikolas Josef zpíval na Šumpersku - Překvapení ke...

Počasí

24.08.2019 - Sobota

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

25.08.2019 - Neděle

Teplota: 30 / 17 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nový rok Šumperáci už tradičně zahájili výstupem na Háj

02. ledna 2015 - 11:33

Zpět na seznam článků

Jako první na vrchol dorazili Sokolové

Nový rok Šumperáci už tradičně zahájili výstupem na Háj

Šumperští Sokolové dorazili jako první na vrchol zdroj foto:F.Porteš

Od bohaté tabule a ryčných silvestrovských oslav do ticha a klidu lesa utíkají jen pár hodin po bouchnutí šampaňského Šumperáci při tradičním Novoročním výstupu na Háj.

Letos se na nejvyšší kopec nad městem, přezdívaný místními Senová, vypravili už po devětatřicáté. „Máme za sebou mimořádně úspěšný ročník. Prognózy počasí nebyly příliš příznivé, ale nakonec se celkem vydařilo. Lidé nelenili, protáhli nohy a vydýchali se na čerstvém vzduchu,“ popsala Zdeňka Daňková, předsedkyně Klubu českých turistů Šumperk.

Novoroční výstup na Háj 2015

Nápor příchozích organizátory příjemně překvapil. Přichystáno měli sedm set pamětních diplomů. Když došly, začali vydávat razítka na pohlednice. „Zaregistrovalo se na 850 příchozích, ale lidí bylo mnohem více. Mnozí z nich až na vrchol nedorazili, celkový počet odhaduji přes tisícovku. Výšlap si nenechali ujít ani pejskaři, dorazila i skupina jezdců na koních,“ uvedla Daňková.

Novoroční výstup na Háj 2015

Jako první na Háj vystoupili členové šumperské organizace Sokola. Pamětním diplomem s číslem jedna se pyšní starosta Sokola František Porteš. „Ze Šumperka jsme vyšli v sedm, na vrcholu jsme byli těsně před osmou. Čekali jsme ještě půl hodiny na obsluhu rozhledny, která otevírá v devět,“ popsal známý šumperský sportovec.

Pamětním diplomem s číslem jedna se pyšní starosta Sokola František Porteš

Na rozhledně vládl frmol po celý novoroční den. „Nepodařilo se zavřít v avizovaných 15 hodin, ale asi o půl hodiny později, kdy už se začalo stmívat. Jsem ráda, že lidé využili příležitosti pobýt v přírodě po svátcích vyhrazených hodování. Podobné novoroční výšlapy se pořádají po celé republice i v okolí Šumperka a získávají na popularitě. Výstup na Háj je už tradiční novoroční turistickou akcí, má své příznivce, kteří přicházejí každoročně. Ten letošní se opravdu vydařil,“ pochvalovala si Daňková, která se už těší na jubilejní čtyřicátý ročník.

Novoroční výstup na Háj 2015

Účastníci Novoročního výstupu na Háj si vyšlápli na vrchol nacházející se ve výšce 631 metrů nad mořem. Po zdolání 134 schodů překonali dalších 24 metrů výšky na ochoz vyhlídkové plošiny a pokochali se podívanou na okolní krajinu.

Novoroční výstup na Háj 2015

Někdejší prvorepubliková rozhledna na vrcholu nacházejícím se severozápadně od Šumperka nesla jméno Milana Rastislava Štefánika. Za války sloužila jako letecká pozorovatelna a v roce 1953 vyhořela, když byla při bouři zasažena bleskem. Nová rozhledna vyrostla na jejím místě až v devadesátých letech. Dřevěná stavba vysoká 29 metrů je v lednu a únoru otevřena o sobotách a nedělích od 10 do 15 hodin. Hromadné návštěvy lze objednat i mimo vymezenou dobu.

Autor: Vladimíra Krejčí, zdroj foto: F.Porteš

Fotogalerie

Šumperští Sokolové dorazili jako první na vrchol     zdroj foto:F.Porteš

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.