Olomoucké depo Českých drah čeká rozsáhlá modernizace
27. března 2025 - 15:06
Má být dokončena v červnu 2026

Hala B Olomouc zdroj foto: č.d.
Ve Středisku údržby Českých drah v Olomouci byla ve čtvrtek 27. března zahájena rekonstrukce opravárenské haly. Investice za 400 milionů korun je první fází celkové modernizace olomouckého střediska, která podstatně zvýší kvalitu údržby a úroveň pracovních podmínek a souvisí i s rozsáhlou obměnou vozového parku. Ten v Olomouckém kraji rozšířily téměř tři desítky elektrických jednotek RegioPanter druhé generace. Nové vlaky vyžadují odpovídající zázemí a nejnovější technologie v oblasti servisu a údržby.
Rozsáhlou modernizací projde areál současného depa v ulici U Podjezdu. Rekonstrukce opravárenské haly s označením B je jednou z největších investic nejen v rámci olomouckého depa, ale i celé údržbové základny Českých drah. Stavba byla zahájena slavnostním poklepáním netradičně na železniční dvojkolí. „České dráhy jen v loňském roce předaly cestujícím napříč celou republikou do užívání celkem 114 nových regionálních vlaků. V Olomouckém kraji byly na elektrizované tratě nasazeny nejnovější vlaky RegioPanter druhé generace, které v součtu přinesly více než 7 tisíc nových sedaček. S obměnou vozidel musí jít ruku v ruce i modernizace naší údržbové základny, která je klíčová pro kvalitní a bezproblémový provoz na železnici,“ říká generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
V současné době je hala propojena s vedlejší halou A, v rámci stavebních prací dojde k jejich oddělení příčkou. „Olomoucký kraj aktuálně připravuje projekt pořízení nových bateriových vlaků, aby se u nás lidem cestovalo po železnici ještě příjemněji. A také investice Českých drah do rekonstrukce opravárenské haly v Olomouci je skvělou zprávou, protože bez kvalitního zázemí se žádná doprava neobejde,“ uvádí hejtman Ladislav Okleštěk.
V rekonstruované hale budou servisované nové elektrické vlaky RegioPanter. Jde o ucelené třívozové téměř 80 metrů dlouhé jednotky, které se běžně nerozpojují. Proto musí dojít také k prodloužení haly. Z tohoto důvodu musely být některé starší objekty v areálu zbourány. „Nové vlaky mají zcela jiné požadavky na servis a údržbu. Jsou nabité technologiemi a elektronikou, která vyžaduje odpovídající údržbu a diagnostiku. Hala B bude všechny tyto požadavky po rekonstrukci splňovat. Zároveň dojde k jejímu prodloužení ze současných 85 na 123 metrů, takže se do ní ucelené jednotky RegioPanter vejdou celou svojí délkou. V olomouckém depu je tato stavba jen začátek, poté bude následovat vybudování nového komplexního areálu pro údržbu a úklid vlaků za více než jednu a půl miliardy korun,“ říká náměstek pro servis Michal Kraus.
„Mezi nové vybavení servisní haly bude patřit mostový jeřáb o nosnosti 12,5 tuny, který pokryje celou její délku a umožní přemísťovat i těžké a objemné komponenty umístěné na střeše nízkopodlažních vozidel, jako jsou např. klimatizační jednotky, sběrače a další zařízení. Dále budou v hale umístěny pevné i mobilní prohlížecí lávky, které umožní bezpečný přístup techniků k dílům na střeše a jejich prohlídku, případně opravy přímo na místě. Díky prodloužení trakčního vedení na příjezdových kolejích se zrychlí manipulace s elektrickými jednotkami. Dojde také k zásadnímu zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance servisu železničních vozidel. Hala bude zateplena, vybavena novými průmyslovými podlahami a vytápěním. Přistavěno bude také nové dílenské a sociální vybavení. Náklady na rekonstrukci činí 400 milionů korun. Stavba by měla být dokončena v červnu 2026,“ informovala mluvčí Vanda Rajnochová.
„Skutečnost, že rekonstrukce haly B bude probíhat za plného provozu sousední haly A, klade mimořádné nároky na technické řešení a organizaci stavby. Je nezbytné zajistit taková opatření, která umožní bezpečný a plynulý provoz haly A i během rozsáhlých stavebních prací. Bude se jednat o náročnou rekonstrukci – od demontáže stávajících podlah přes odtěžení zeminy do hloubky zhruba 2,5 metru až po podchycení a podbetonování základových prvků nosné konstrukce tak, aby nedošlo k narušení statiky objektu. V rámci rekonstrukce rovněž dojde k odstranění stávajícího opláštění. Ocelová konstrukce bude zachována, odborně očištěna a opatřena novým antikorozním nátěrem. Následovat bude instalace nového opláštění a výstavba dalších technologických částí objektu – od monolitických konstrukcí po nové rozvody technologií. Zvýšení komfortu při servisování a údržbě nových kolejových vozidel je jedním z dílčích kroků přispívajících k celkové modernizaci infrastruktury, což je jeden z cílů také naší společnosti,“ uvedl generální ředitel akciové společnosti OHLA ŽS Roman Kocúrek.
Po dokončení této přestavby bude modernizace v Olomouci pokračovat výstavbou areálu technicko-hygienické údržby. Jeho součástí bude např. nová tříkolejná hala dlouhá 150 metrů nebo ekologická myčka železničních vozidel. A právě současná rekonstrukce haly B a její prodloužení je nutnou podmínkou pro vybudování zmiňovaného areálu, aby bylo během jeho stavby kde provádět údržbu vozidel.
Autor: red., Vanda Rajnochová, zdroj foto a vizualizace: č.d.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.