Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28.01.2022 - Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák -...

Počasí

28.01.2022 - Pátek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

29.01.2022 - Sobota

Teplota: 4 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Olomoucké muzeum zve na výstavu: „České encyklopedie v regále i pod lampou"

10. června 2020 - 08:55

Zpět na seznam článků

Výstava ze soukromé sbírky a knižních fondů VMO

Olomoucké muzeum zve na výstavu: „České encyklopedie v regále i pod lampou"

"Encyklopedie není obyčejnou knihou. Nemá člověka pobavit nebo napínat, ale sdělit mu poznání. A protože úroveň lidského vědění se mění, mění se také encyklopedie. Jak moc? To se dovíte právě na nové výstavě Vlastivědného muzea v Olomouci,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Výstava České encyklopedie v regále i pod lampou je zcela výjimečnou přehlídkou vývoje českých naučných slovníků.  „Doposud nikdy nebyla nikdy prezentována tak obsáhlá historie všeobecných naučných slovníků v kontextu našich dějin. Osobně jsem proto velmi potěšen, že právě kurátoři našeho muzea připravili tento nádherný projekt,“ doplnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

zahájení výstavy České encyklopedie v regále i pod lampou zdroj foto: VMO

Výstava provede historií tvorby všeobecných encyklopedií od prvního pokusu Františka Palackého. V nejrůznějších variantách představí nejslavnější českou encyklopedii: Ottův slovník naučný. K vidění jsou i unikáty jako Naučný slovník aktualit z let 1938 a 1939, Nový Orbis pictus nebo jen těžko čitelné kapesní vydání B. Kočího Malého slovníku naučného.

Muzeum přiblíží  nelehký proces, jak slovníky přicházely na svět, jak rostly a krásněly, i jak se neřízeným narůstáním svých svazků vlastním otcům vymykaly z rukou. „Návštěvník tak bude moci obdivovat lesk zlacených slepotiskových vazeb a různé typy ilustrací, kterými vydavatelé své encyklopedie obohacovaly. Jako připomínku dávné minulosti představí velkoformátové mědiryty k Diderotově encyklopedii z druhé poloviny 18. století,“ podotkli kurátoři výstavy Silvie Novotná a Jiří Černý.

zahájení výstavy České encyklopedie v regále i pod lampou zdroj foto: VMO

Výstava zaujme i svou velkolepě pojatou grafickou výpravou. Díky rozměrné a přehledné časové ose se návštěvník velmi lehce zorientuje ve vývoji české encyklopedistiky. V interaktivní sekci „pod lampou“ si návštěvníci mají příležitost prolistovat tisící jubilejní výtisk časopisu Zlatá Praha vydávaného Janem Ottou. Zastoupen je reprezentativní výběr od těch nejstarších až po obrazové publikace porevoluční doby. Slovníky z doby totality návštěvníkům připomenou léta dávno minulá a osvěží vzpomínky na svazky, které se možná kdysi nacházely i v jejich knihovně.

zahájení výstavy České encyklopedie v regále i pod lampou zdroj foto: VMO

K výstavě vychází i nádherně ilustrovaná publikace o historii encyklopedií v Českých zemích s názvem České encyklopedie. Historie a proměny naučných slovníků, kterou pokřtila mimo jiné i významná osobnost, herec Ondřej Vetchý. „Jsem moc rád, že mohu být v tomto krásném, historickém městě. Musím se Vám přiznat; já nepoužívám internet, pouze na čtení novin, což mi ani kolikrát radost nedělá. Sám mám doma naučný slovník, takové „bichle“, ještě s razítkem knihovny Okřížky, do kterých se rád dívám…,“ řekl herec Ondřej Vetchý, který si na vernisáž ve Vlastivědném muzeu, pouze „odskočil z jihlavských lesů“, kde již tři měsíce zcela zdarma pracuje a pomáhá.

Vernisáž moderoval producent, moderátor a zakladatel FC Amfora, Petr Salava. „Až budete z muzea odcházet, udělejte si chvilku na návštěvu dalších zajímavých míst v našem regionu. Určitě vás potěší, jak se změnil, a jistě se mnou budete souhlasit, že by si také Olomoucký kraj zasloužil vlastní encyklopedii. Kdo ví, možná se dočkáme,“ doplnil na závěr Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Výstava bude ve Vlastivědném muzeu v Olomouci k vidění do 23. srpna a publikaci si můžete zakoupit na recepci muzea nebo u vybraných knihkupců.

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.