Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Druhý parkovací dům v Šumperku

22.01.2022 - Druhý parkovací dům v Šumperku - Má stát na...

Počasí

23.01.2022 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

24.01.2022 - Pondělí

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Operátoři zachraňují životy v tuzemsku i v zahraničí

11. února 2021 - 13:25

Zpět na seznam článků

Den linky 112

Operátoři zachraňují životy v tuzemsku i v zahraničí

Operátoři zachraňují životy v tuzemsku i v zahraničí zdroj foto: HZS OLK

Slyšíte pouze jejich hlas. Mnohdy je to jediná naděje. Vaše šance, jak vyváznout z nebezpečné či krizové situace. Díky němu vám mohou zachránit život. Operační technici a důstojníci našeho krajského operačního a informačního střediska zajišťují provoz tísňové linky 112 a 150. Řeší potíže nejen obyvatel Olomouckého kraje, ale i vypjaté životní situace našich občanů v zahraničí.

Loni odbavili 125 tisíc volání, což představuje téměř 350 hovorů denně, při nichž poskytují pomoc lidem, vysílají k zásahům jednotky profesionálních, dobrovolných hasičů i speciální techniku, řeší leckdy kuriózní požadavky a reagují na planá volání a prozvánění.

Loňský rok byl výzvou nejen pro výjezdové hasiče, ale také pro operační techniky a důstojníky. Při první vlně pandemie se totiž počet hovorů, které museli během své pracovní doby zpracovat, zvýšil až několikanásobně. „Příslušníci museli projevit notnou dávku empatie, pohotovosti a trpělivosti, aby vystrašené a nervózní volající uklidnili a předali jim relevantní informace. V souvislosti s koronavirem jsme na jaře odpovídali na mnoho otázek, přijímali jsme stovky hovorů a řešili jsme spoustu událostí. Jak bez formálních zásahů jednotek požární ochrany, tak těch skutečných, kde byla pomoc hasičů opravdu potřeba,“ popisuje náročné zapojení střediska jeho vedoucí Miroslav Blažek.

Operátoři zachraňují životy v tuzemsku i v zahraničí zdroj foto: HZS OLK

Velký nápor operační středisko v našem kraji zažilo během bleskových povodní v Šumvaldu a okolí loni v červnu. Hasiči řešili téměř 600 událostí, tisíce hovorů.

Nejnáročnější pak byla noc, kdy se zasaženými obcemi prohnala metrová povodňová vlna. V terénu koordinovali mnoho jednotek a neustále přijímali hovory, v nichž volali lidé, kterým šlo o život. Obrovská zodpovědnost a tlak na rychlost, efektivnost a preciznost. To vše museli zvládnout po několik dní. „Všichni jsme se shodli, že to vloni bylo nejnáročnější období. Přijímali jsme ohromné množství tísňových hovorů, síly a prostředky na záchranné a likvidační práce jsme organizovali po několik dní. Bylo to velmi náročné operační řízení, v zasažených obcích se pohybovalo velké množství jednotek a těžké techniky. A také speciálů z našeho záchranného útvaru,“ popsal Miroslav Kuchtík, který jako vedoucí směny řídil z operačního střediska záchranné práce během noci, kdy naši hasiči v oblasti zachránili a evakuovali téměř šedesát lidí. Pomáhali jim ze zatopených domů, automobilů i vodních toků a na člunech je sváželi do bezpečí.

Plošné mimořádné události jsou pro příslušníky operačního střediska velmi náročné.

Hasiče však může prověřit i jediný hovor. Přijímají oznámení nejen o rozsáhlých požárech rodinných či bytových domů, ale také o vážných dopravních nehodách, kdy je potřeba bez prodlení vyslat jednotky na místo, aby mohli hasiči vyprostit zraněné účastníky kolize ze zdemolovaných vozidel a zachránit jim život. V těchto chvílích jde o sekundy. Jsou ale případy, kdy se hovor protáhne i na minuty, ne-li hodiny. „Průměrná doba odbavení hovoru je jedna až dvě minuty. Při hovorech, kdy volají lidé se sebevražednými sklony či úmysly, to bývá delší. Co si vybavuji, tak nejdelší hovor se sebevrahem trval více než hodinu,“ popisuje zkušený vedoucí Miroslav Blažek vypjaté chvíle, na něž jsou technici i důstojníci pravidelně připravováni tak, aby byli schopni se po celou dobu koncentrovat a lidem v těchto chvílích profesionálně pomoci. Mnohdy nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. „V roce 2019 například jeden z našich operačních techniků zachránil život řidiči kamionu ve Velké Británii, kterého na parkovišti postihla cévní mozková příhoda. V roce 2016 jsme dokonce za podobnou záchranu získali mezinárodní ocenění,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Pár zajímavostí o Oddělení KOPIS HZS Olomouckého kraje:

42 příslušníků pracuje standardně ve dvanáctihodinových směnách. Nyní kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru mají výkon služby prodloužen na 24 hodin.

Na operačním středisku slouží 24 operačních techniků, kteří odbavují hovory na tísňových linkách.

V roce 2020 odbavili 125 539 hovorů, což představuje v průměru 344 hovorů denně. Jeden technik za rok v průměru přijme 5 231 tísňových volání, na jednu směnu vychází zhruba 31 hovorů, které vyžadují zapojení složek IZS. Další stovky volání odbaví technici během pracovní doby s tím, že jde o dotazy, podání informací, omyly či zlomyslná volání.

jak volat na linku 112 zdroj:HZS OLK

Odbavit jeden hovor ve většině případů zabere zhruba jednu až dvě minuty. Není ale výjimkou, když operační technik řeší složitější případy i desítky minut.

Velmi často se naši operační technici setkávají s případy, kdy je nutné pomoci při záchraně života. A to nejen lidí, ale také různých druhů zvířat. „Neobvyklé pro naše operační středisko nejsou ani záchrany životů českých občanů v zahraničí. Naši příslušníci takto pomohli například v roce 2016 i 2018. Naposledy v roce 2019 zachránila Silvie Pisková, operační technik tísňové linky 112, život českému řidiči kamionu, kterého postihla cévní mozková příhoda na parkovišti ve Velké Británii. Ve spolupráci s dispečerem firmy identifikovali operátoři polohu kamionu. Než přijela zdravotnická služba z Londýna, operátorka s řidičem mluvila, snažila se jej udržet dlouhé minuty při vědomí. Po příjezdu ambulance na místo pak zprostředkovala komunikaci řidiče se záchranáři, tlumočila medicínské dotazy zdravotníků i odpovědi řidiče. Díky jejím jazykovým znalostem, pohotovosti a empatii muž i přes vážný zdravotní stav přežil,“ uvedla Lucie Balážová.

Na tísňové lince 112 se dovoláte pomoci záchranářů ve všech členských státech EU. Je dostupná jak z pevných linek, tak z mobilních telefonů. Je zdarma na celém území EU. Umožňuje určení polohy volajícího. Můžete volat z jakéhokoliv telefonu, i když nemáte kredit nebo SIM kartu nebo je v daném místě omezený signál. V České republice se dovoláte na Krajská operační a informační střediska Hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Operátoři zachraňují životy v tuzemsku i v zahraničí     zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.