Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Patnáct šumperských studentů rozšířilo počty dárců krve

12. září 2015 - 08:48

Zpět na seznam článků

„Jsem ráda, že jsem mohl pomoci ostatním lidem,“ svěřila se jedna z dárkyň

Patnáct šumperských studentů rozšířilo počty dárců krve

Patnáct nových dárců krve v Šumperku zdroj foto: R. Miloševská

Žáci se jakožto budoucí zdravotníci rozhodli jít příkladem a společným darováním upozornit veřejnost na vysokou důležitost této aktivity pro záchranu životů.

Celkem 15 studentů Střední zdravotnické školy Šumperk přišlo společně s paní učitelkou Ludmilou Rolincovou darovat krev i plazmu na Transfúzní službu v Šumperku. „Důvod, proč jsem se rozhodla stát dárkyní krve, je, že tak pomohu ostatním lidem. Rozhodně se přitom není čeho bát. Sestřičky na Transfúzní službě jsou milé a při prvním odběru vše dobře vysvětlují,“ uvedla jedna ze studentek Michaela Gedeonová. Její slova potvrdila studentka Helenka Červínková: „Byl to můj první odběr. Bála jsem se, že třeba omdlím, ale vše proběhlo bez problémů. Strach určitě není na místě. Jsem ráda, že jsem mohl pomoci ostatním lidem.“

Přístupem žáků k dárcovství krve byla potěšena jejich učitelka Rolincová. „Studenty musím pochválit. Akce byla zcela dobrovolná, tak vysoká účast mne opravdu překvapila. V příštích měsících společné darování rádi zopakujeme,“ přislíbila učitelka. Další akce pro žáky budou besedy o dárcovství krve a plazmy, kterou zorganizuje pro žáky SZŠ Transfúzní služba.

Krev a krevní plazma od dobrovolných dárců jsou zcela nepostradatelné pro léčbu řady nemocí, provádění složitých operací a záchranu životů při úrazech. Dárci krve a plazmy se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém středisku. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Patnáct nových dárců krve v Šumperku       zdroj foto: R. Miloševská

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.