Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji
02. července 2014 - 00:01
Střední škola železniční a stavební, Šumperk
výroba ptačí budky zdroj foto:SŠŽS Šumperk
Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji
Střední škola železniční a stavební, Šumperk je partnerem projektu „PODPORA TECHNICKÉHO A PŘÍRODOVĚDNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ V OLOMOUCKÉM KRAJI“ podpořeného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky realizaci projektu si 33 středních škol rozdělí celkem 113 miliónů korun. Cílem projektu je investiční, neinvestiční a metodická podpora a rozvoj přírodovědného a technického vzdělávání na středních a základních školách Olomouckého kraje.
Příjemce projektu: Olomoucký kraj
Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.00/44.0009
Financování projektu: Evropský sociální fond a státní rozpočet České republiky
Operační program: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Prioritní osa: 7.1 Počáteční vzdělávání
Oblast podpory: 7.1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání
Doba realizace: 1. 9. 2013 – 30. 6. 2015
Střední škola železniční a stavební, Šumperk zabezpečuje úplné střední odborné a střední odborné vzdělání v oboru železničním, stavebním, dřevařském, strojírenském a elektrotechnickém, a taky v oboru památkové péče. Rozsáhlá nabídka studijních a učebních vzdělávacích oborů umožňuje jejich snadnější vzájemnou prostupnost a návaznost. S podporou nástavbových oborů, dálkového a postupně zaváděného zkráceného studia rozvíjí celoživotní vzdělávání. Zabezpečuje úplné střední odborné a střední odborné vzdělání v oboru železničním, stavebním, dřevařském, strojírenském a elektrotechnickém, a taky v oboru památkové péče. Informace o škole ZDE
Projekt vznikl, aby pomohl odstranit klesající tendenci zájmu o přírodovědné a technické obory. Zejména v případě technických oborů je sledován protichůdný vývoj, tedy že se snižuje počet absolventů technických oborů a současně se poptávka bez ohledu na tento pokles zvyšuje. Tato poptávka se i nadále bude zvyšovat, ale pouze za předpokladu, že dojde ke zvýšení kvalifikace absolventů a jejich uplatnitelnosti na trhu práce. Důraz musí být kladen na reflexi aktuálních požadavků trhu práce, propojením teorie s praxí a zejména držení kroku s moderními technologiemi.
Výstupy klíčových aktivit projektu:
• šest inovovaných odborných učeben, určených pro povinnou výuku žáků SŠŽS Šumperk a povinnou odbornou výuku žáků zapojených ZŠ.
• rozšířená povinná výuka žáků základních škol v odborně vybavené učebně SŠŽS Šumperk. Spolupracující základní školy budou jednotlivě využívat odbornou učebnu.
Od začátku roku 2014 již proběhlo několik návštěv žáků ZŠ. V oboru zedník si žáci vyzkoušeli základní zednické práce ve cvičné dílně. Konkrétně zdění z plných cihel, cihelných tvarovek nebo tvárnic a o cvičné nahazování jádrové omítky. V oboru tesař žáci prováděli základní tesařské práce ve cvičné dílně. Konkrétně ruční opracování dřeva (měření, řezání, dlabání, broušení).
V oboru stavitelství se žáci seznámili s historií stavby rotundy, s pravidly její konstrukce a se smyslem těchto staveb. Potom vyráběli vlastní rotundu z papíru.
V oboru mechanik opravář žáci ZŠ prováděli základní činnosti, konkrétně měření, pilování, řezání, stříhání, řezání závitů a vyzkoušeli si demontáž a montáž jednoduché strojní součásti. Dále byli seznámeni se základními stroji na dílně (vrtačka, bruska, strojní nůžky, lis).
V oboru elektrikář silnoproud žáci ZŠ vyzkoušeli zapojení světelných kombinací se spínači dle schématu, připojování přístrojů – volba typu vodiče a svorky, zapojení pohybových čidel, zapojení zásuvkových obvodů. Měření a zkoušení funkčních obvodů, instalace a zapojení stykače, polovodičové součástky, diody, tranzistory, tyristory, proměření a zapojení osazení a pájení součástek na plošný spoj.
Celkovým výstupem projektu pak bude zvýšení konkurenceschopnosti a uplatnitelnosti studentů středních škol na trhu práce a jejich motivace do dalšího odborného studia v rámci terciárního vzdělávání v technických a přírodovědných oborech. Pro pedagogické pracovníky bude výstup představovat nejen zkvalitnění jejich výukových metod a zvýšení odborné kvalifikace díky odbornému zaškolení v práci s nejnovějšími technologiemi a zařízeními vybudovaných odborných učeben, laboratoří a dalších specializovaných pracovišť, ale také praktická a okamžitá aplikovatelnost ve výuce primární cílové skupiny nebo trhu práce. Žáci základních škol budou proaktivně motivováni ke směřování budoucího zaměření studia v přírodovědeckých a technických oborech prostřednictvím volnočasových aktivit, ale i v rámci povinné výuky ve spolupráci se středními školami. Odborníci z praxe /odborníci z vysokých škol a univerzit předají studentům a pedagogům své zkušenosti a seznámí své potenciální zaměstnance/ absolventy s možnostmi jejich uplatnění na trhu práce. Zároveň mohou svými zkušenostmi přispět k výuce tak, aby lépe reflektovala a pružněji reagovala na aktuální vývoj v dané oblasti a také potřeby zaměstnavatelů.
Autor: PR
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.