Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 22. května 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Studenti z Jeseníku postavili Národní knihovnu České republiky

22.05.2018 - Studenti z Jeseníku postavili Národní knihovnu České...

Počasí

prehanky-dest

22.05.2018 - Úterý

Teplota: 20 / 8 - Přeháňky-Déšť

prehanky-dest

23.05.2018 - Středa

Teplota: 20 / 12 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Policie informovala o nehodovosti na komunikacích Olomouckého kraje

16. ledna 2018 - 11:03

Zpět na seznam článků

Krajské ředitelství zveřejnilo statistiku za rok 2017

Policie informovala o nehodovosti na komunikacích Olomouckého kraje

plk. Mgr. Dušan Věženský zdroj: PČR

V minulém roce šetřila služba dopravní policie v Olomouckém kraji přes pět tisíc dopravních nehod.
V porovnání s předloňským rokem je to o sto osmdesát dva případů více. Při těchto nehodách bylo usmrceno čtyřiadvacet osob, což je o šestnáct osob méně než v předcházejícím roce. Těžce bylo zraněno přes sto osob a lehce zraněno více než jeden a půl tisíce osob.

nehodovost po okresech zdroj foto: PČR

nehodovost po okresech zdroj foto: PČR

nehodovost - následky zdroj: PČR

Mezi čtyřiadvaceti usmrcenými na silnicích bylo: čtrnáct řidičů, pět cyklistů, dva spolujezdci, tři chodci (všichni bez reflexních prvků)

počet usmrcených v jednotlivých měsících zdroj: PČR

Nejtragičtější v uplynulém roce byl měsíc červen s šesti smrtelnými dopravními nehodami. Dne 10. června a 17. června došlo shodně vždy ke dvěma dopravním nehodám, při nichž byly usmrceny dvě osoby.

DN na území kraje zdroj foto: PČR

Dopravní nehody s nemotorizovanými účastníky silničního provozu ovlivňuje především zhoršená viditelnost (svítání, soumrak, mlha, déšť). Proto zejména v období podzimních a zimních měsíců policie Olomouckého kraje pořádá ve spolupráci s Besipem řadu preventivních akcí.

chodci označení zdroj foto: PČR

Při těchto akcích jsou policisty účastníkům silničního provozu distribuovány reflexní prvky zvyšující jejich viditelnost (např. přívěšky na batohy, reflexní vesty, reflexní pásky, nákupní tašky s reflexními pruhy, kšandy pro motocyklisty, reflexní prvky na kola apod.)

V kraji bylo celkem čtyřiatřicet krajských a celorepublikových akcí. Na územních odborech se uskutečnilo dalších dvaadevadesát akcí. Zaměření akcí: rychlost jízdy, jízda pod vlivem alkoholu a omamných látek, železniční přejezdy, nákladní a autobusová doprava, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, nemotorizováni účastníci silničního provozu, chodci, cyklisté apod. 

Speciální jsou dopravně bezpečnostní akce, které loni proběhly pod názvem „Sever-Jih“. Tyto se uskutečnily ve spolupráci s Moravskoslezským a Jihomoravským krajem. Výkon akce probíhá na páteřním tahu ve směru jízdy buď na Rakousko, nebo Polsko a je zaměřen na tranzitní dopravu. Smyslem akce je nasazení co největšího množství měřících vozidel na určených úsecích silnic.

DP - vozový park zdroj foto: PČRDP - vybavení zdroj foto: PČR

Pro projednávání a dokumentování přestupků v této oblasti bylo již v předchozím roce zakoupeno z daru hejtmana Olomouckého kraje pro potřeby dopravní policie speciální vozidlo VW Crafter.

speciální vozidlo VW Crafter zdroj foto: PČR zdroj foto: PČR

Problematika nákladní dopravy je velmi komplikovaná. Z toho důvodu musí být policisté při odhalování a řešení přestupků v nákladní dopravě na potřebné odborné výši.

kamion tým zdroj: PČR

Jak dopravci, tak i řidiči vozidel se snaží různými nelegálními způsoby obejít své povinnosti v oblasti sociálních předpisů AETR (povolená doba řízení). Za tím účelem umísťují do vozidel různé magnety nebo elektronická zařízení, která ovlivňují správnou funkci tachografu. Zjištění takového zařízení je náročné, ale i přesto se to dopravním policistům v Olomouckém kraji daří. Loni policisté odhalili šest takových to zařízení.

zjištění speciálního týmu zdroj foto: PČR

V závěru roku pojali policisté dopravní služby výkon služby dosti netradičně. Dohled na silniční provoz prováděli z jedoucího autobusu, který byl zapůjčen Krajským úřadem Olomouckého kraje. Smyslem této akce byla kontrola řidičů nákladních vozidel, zda se řádně věnují řízení a svou pozornost nerozptylují jinou činností (telefonování, sledování filmů apod.).

DBA autobus zdroj: PČR

Informovali jsme ZDE

Policejním prezidiem ČR byly pro oblast silničního provozu v letošním roce stanoveny priority:

Plynulý dálniční provoz: dohled nad dodržováním pravidel provozu na dálnici, zejména se zaměření na jízdu v jízdních pruzích, zákaz předjíždění a rizikový způsob jízdy v rámci rekonstruovaných nebo opravovaných úseků dálnic

Rizikové jednání řidičů motorových vozidel: zaměření dohledu nad silničním provozem na porušování pravidel silničního provozu, které má za následek vznik závažných dopravních nehod (nesprávný způsob jízdy, nevěnování se řízení, nedodržování dovolené rychlosti apod.).

DN železniční přejezdy zdroj foto: PČR

Bezpečný dopravní prostor: posuzování míst tragických dopravních nehod a navrhování dopravně inženýrských opatření ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Kontrola stavu, opodstatněnosti a správnosti dopravního značení jako součást každodenního výkonu služby.

Autor: red., plk. Mgr. Dušan Věženský

Fotogalerie

plk. Mgr. Dušan Věženský             zdroj: PČR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.