Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet nevyhovujících vzorků

17.01.2020 - Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet...

Počasí

18.01.2020 - Sobota

Teplota: 1 / 0 - Sníh

19.01.2020 - Neděle

Teplota: 2 / 0 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pomoc pro vlastníky lesů postižených kůrovcovou kalamitu

02. prosince 2019 - 12:27

Zpět na seznam článků

Ministerstvo zemědělství jim dá 2,5 miliardy korun na nové zalesnění a péči o lesy

Pomoc pro vlastníky lesů postižených kůrovcovou kalamitu

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou letos a v příštím roce od Ministerstva zemědělství nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Peníze jim umožní zalesnit holiny, pečovat o les, zajistit jeho druhovou pestrost i ochranu před škůdci.

Žádosti o podporu se začaly přijímat v pátek 29. listopadu. „Kvůli zachování lesů a pro rychlou obnovu poškozených porostů otevírá dneškem Ministerstvo zemědělství dotační program na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Díky podpoře budou moci vlastníci nestátních lesů lépe čelit následkům sucha a kůrovcové kalamity, budou mít více prostředků na co nejrychlejší založení nových odolnějších lesů, které potřebujeme všichni“ řekl ministr Miroslav Toman.

V současnosti totiž někteří majitelé přestávají mít dostatek peněz, přitom bez rychlé obnovy lesů na kalamitních holinách po kůrovcových těžbách dojde k vysychání a oteplování krajiny a k erozi půdy. Právě tomu chce Ministerstvo zemědělství předejít včasným poskytováním podpory.

Příspěvek se bude vyplácet za těžbu, která byla kvůli kůrovci nutná od 1. října 2017 do 31. prosince 2018. „Sazba je stanovena za vytěžený metr krychlový jehličnatého dříví po jednotlivých čtvrtletích, a to od 26 korun za metr krychlový v posledním čtvrtletí roku 2017 do 510 korun za metr krychlový3 za poslední čtvrtletí roku 2018. Příjem žádostí byl zahájen 29. listopadu a skončí 28. února 2020. Podle odhadů by mohlo přijít až třicet tisíc žádostí, jejichž oprávněnost budou posuzovat příslušné krajské úřady,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Peníze byly uvolněny z vládní rozpočtové rezervy. Letos bude podle došlých požadavků rozděleno mezi vlastníky až 1,5 miliardy korun, v příštím roce to bude další miliarda.

Žadatel, který získá dotaci, bude povinen holiny včas a řádně zalesnit. Informace potřebné pro podání žádosti najdou žadatelé ZDE

Autor: red., V. Bílý

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.