Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Poslední ze Žerotínů má v Bludově novou bustu

04. ledna 2023 - 12:13

Zpět na seznam článků

V čase 88. výročí jeho úmrtí

Poslední ze Žerotínů má v Bludově novou bustu

Karel Emanuel zdroj foto: B. Haušková

Obec Bludov má novou bustu, která připomíná slavného rodáka. V čase 88. výročí úmrtí Karla Emanuela Žerotína bude odhalena jeho podobizna, která pochází z dílny sochaře Jakuba Vlčka. Slavnostní akt se uskuteční v pátek 6. ledna v 18 hodin u žerotínské hrobky, kde je nové umělecké dílo instalováno.

Jeho vznik podpořila Nadace Karla staršího ze Žerotína, která byla založena v roce 1991 obcí Bludov. Starosta, radní, zastupitelé a kronikář se v prvním porevolučním volebním období vzdali svých odměn a vložili je do této nadace. Jejím účelem je podpora záchrany, obnovy a kulturně přiměřeného využití nemovitých i movitých památkově hodnotných objektů v Bludově a jeho okolí. „Založením nadace měli její představitelé touhu zhmotnit v bludovském veřejném prostoru podobu nejslavnějšího Žerotína – Karla staršího (1564–1636), jehož ostatky jsou od roku 1842 uloženy v žerotínské hrobce pod bludovským kostelem. To se podařilo v roce 2017, kdy byla odlita bronzová busta podle návrhu, který vytvořil v roce 1934 jeden z nejslavnějších českých sochařů Vincenc Makovský. Umístěna je po levé straně vchodu do žerotínské hrobky v Bludově. Na jejím financování se podílela nadace a obec Bludov. Byla slavnostně odhalena u příležitosti 175 let přenesení ostatků Karla staršího do Bludova z Brandýsa nad Orlicí, a to 3. listopadu 2017 za účasti stovek občanů,“ upřesnil předseda správní rady nadace profesor Stanislav Balík.

Karel Emanuel, hrabě ze Žerotína, svobodný pán z Lilgenau (1850-–1934) byl moravský šlechtic a politik, poslanec Moravského zemského sněmu a Říšské rady. Počátkem 20. století byl jedním z posledních moravských místodržících (1900–1906) a dědičným členem Panské sněmovny. Jeho smrtí 26. prosince 1934 vymřela moravská šlechtická větev Žerotínů po meči.

Obec vyhlásila na zhotovení busty soutěž, kdy oslovila desítku umělců. V komisi, která vybírala finální návrh, byl i vnuk Karla Emanuela Žerotína Karel Mornstein-Zierotin. Vítězem se stal sochař Jakub Vlček. Bustu odlila umělecká slévárna Kunstmetal.

Na slavnostní odhalení naváže další slavnost, a to ve zdejším kulturním domě. Bude zde předán dekret čestného občana Bludova někdejšímu úspěšnému starostovi obce Pavlu Stonovi, který byl starostou dvacet let a stal se tak nejdéle úřadujícím starostou v dějinách Bludova. Čestným občanem Bludova byl mj. právě i Karel Emanuel ze Žerotína, dále např. bludovský rodák Josef Cyril Kotrlý, někdejší vůdce pražského květnového povstání v roce 1945.

Autor: red., B. Haušková

Fotogalerie

Karel Emanuel               zdroj foto: B. Haušková
pozvánka

Další články z rubriky

Masopustní tradice v Postřelmůvku

Masopustní tradice v Postřelmůvku

Spojovací článek všech generací více než šedesát let

Historie šumperského hotelu Grand

Historie šumperského hotelu Grand

Šumperské muzeum pátrá po fotografiích hotelu

Ohlédnutí do historie regionu

Ohlédnutí do historie regionu

Šumperské muzeum vydalo nový svazek svého sborníku

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.