Pondělí 06. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Welzlování nabídne pěší pouť k branám Orientu

05.02.2023 - Welzlování nabídne pěší pouť k branám Orientu -...

Počasí

06.02.2023 - Pondělí

Teplota: -1 / -5 - Oblačno

07.02.2023 - Úterý

Teplota: 0 / -7 - SkoroJasno

Premiéra opery zahájila Klášterní hudební slavnosti

02. června 2022 - 17:34

Zpět na seznam článků

Koná se již 16. ročník

Premiéra opery zahájila Klášterní hudební slavnosti

Premiéra opery zahájila Klášterní hudební slavnosti zdroj foto: KHS

Veselá zpěvohra Jiřího Antonína Bendy Vesnický trh v pondělí zahájila 16. ročník Klášterních hudebních slavností.

Průzračná Bendova hudba, autentická interpretace orchestru Musica Florea, pevné vedení Markem Štrynclem a režisérkou Magdalenou Švecovou i krásné výkony zpěváků byly zárukou vydařené premiéry. „Jsem nesmírně rád, že se zahájení festivalu povedlo takto velkolepě. Akustika šumperského divadla byla pro světovou premiéru novodobého nastudování této opery vynikající a výkony umělců skvělé. Tímto se Klášterní hudební slavnosti zapisují na mapu významných českých festivalů,“ pochvaluje si ředitel Klášterek Roman Janků. Právě on přišel s nápadem uctít letošní 300. výročí narození nedoceněného českého skladatele.

V roli Barušky se představila Doubravka Součková, postavu Lukáše ztvárnil Vincenc Ignác Novotný, Miloš Horák se ujal role verbíře Fickfacka, prodavačku Lenku hrála Eliška Minářová, zámeckého pána Čeněk Svoboda, maminku Helena Kalambová a dotěrného plukovníka si s chutí zahrál Justin Svoboda. „Mé díky nesměřuji jen umělcům v čele se souborem Musica Florea a dirigentem Markem Štrynclem, ale také všem našim podporovatelům, mecenášům, sponzorům a hlavně obecenstvu. Malinko jsem se obával, zda na nás v této těžké době diváci nezapomněli, ale téměř vyprodané divadlo v Šumperku bylo důkazem opaku. Ovace ve stoje na závěrečné děkovačce dotvořily zahájení festivalu skvělou atmosféru.  To nám vlilo krev do našich pořadatelských žil,“ poděkoval Janků na závěr.

Program festivalu pokračuje 19. června recitálem kytaristy Štěpána Raka v Bílé Vodě, následovaný 26. června další oslavou Bendova díla v šumperském Klášterním kostele. Hold mu vzdá Komorní filharmonie Pardubice spolu s cembalistkou Editou Keglerovou. Pod vedením dirigenta Jiří Petrdlíka a v režii Věry Šustíkové bude mimo jiné uveden Bendův slavný melodram Ariadna na Naxu. Účinkují čeští herci Apolena Veldová, Ivana Jirešová a Petr Stach.

Autor: red., Štěpánka Šoupalová, zdroj foto: KHS

Fotogalerie

Premiéra opery zahájila Klášterní hudební slavnosti    zdroj foto: KHS

Související články

Další články z rubriky

Igor Orozovič vystoupí poprvé v Šumperku

Igor Orozovič vystoupí poprvé v Šumperku

V rámci turné „Když chlap svléká tmu"

Pacifická hřebenovka

Pacifická hřebenovka

Welzlování zve na přechod Ameriky a pak do Ománu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.