Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku

03.07.2020 - Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku - Stále...

Počasí

03.07.2020 - Pátek

Teplota: 22 / 16 - obcasny-Déšť

04.07.2020 - Sobota

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla diskriminovali

23. října 2019 - 06:26

Zpět na seznam článků

Porušení právních předpisů bylo zjištěno v pěti provozovnách

Provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla diskriminovali

ilustrační snímek zdroj: čoi

Inspektorát České obchodní inspekce pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu ve spolupráci s Celním úřadem Praha – Ruzyně provedl mimořádnou kontrolu provozoven a prodejních automatů v odletové hale Letiště Václava Havla. Celkem bylo provedeno sedm kontrol v obchodech a restauracích a z toho v pěti případech inspektoři zjistili porušení zákona. Dále zkontrolovali šest prodejních automatů, porušení zákona nezjistili.

Inspekce svoji pozornost zaměřila na poctivost prodeje a dodržování ostatních povinností plynoucích prodávajícím ze zákona o ochraně spotřebitele a ostatních právních předpisů v dozorové kompetenci ČOI. „Přestože podnět ke kontrole od spotřebitele na konkrétní provozovnu na letišti obdrží Česká obchodní inspekce jen sporadicky, jedná se o prostory, kde se koncentruje velké množství občanů, ať už českých či z jiných zemí a je proto potřeba i těmto lokalitám věnovat náležitou pozornost,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

Kontroly byly provedeny ve spolupráci se zástupci celního úřadu ve třech pracovních dnech a to v odletové hale Terminálu 1 a Terminálu 2, kam se lidé dostanou jen po odbavení s platnou letenkou.

Inspektoři České obchodní inspekce prověřovali, zda nejsou spotřebitelé při nákupu šizeni, zda jsou o výrobcích a jejich cenách řádně informováni, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele (tj. k rozdílnému zacházení s různými jednotlivci ve shodné situaci). 

Provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla diskriminovali zdroj foto:čoi

Bylo provedeno celkem sedm kontrol v provozovnách s prodejem výrobků či v restauračních a stravovacích zařízeních.  

Porušení právních předpisů bylo zjištěno v pěti provozovnách:

diskriminace spotřebitele hovořící cizím jazykem, kdy těmto hostům restaurace byla při placení za konzumaci jídla a pití přiúčtována automaticky částka 53 korun, ačkoli česky hovořícím tato částka přiúčtována nebyla, tím zároveň došlo k finančnímu poškození spotřebitele v uvedené výši

spotřebitel nebyl informován o konečné ceně výrobků, u kterých byla deklarována sleva (byla vyjádřena pouze v procentech z původní ceny)

spotřebitel nebyl informován o měrné ceně prodávaných balených potravinářských výrobků tak, jak mu ukládá zákon, aby byl následně spotřebitel schopen učinit kvalifikované rozhodnutí o koupi s ohledem na výhodnost ceny srovnatelného produktu

se spotřebitelem hovořícím v cizím jazyce bylo zacházeno odlišným způsobem než s česky hovořícím, když mu nebyla k objednanému jídlu nabídnuta a prodána voda za výhodnější cenu, jak bylo při speciální probíhající akci deklarováno, přitom česky hovořícímu spotřebiteli v témže okamžiku a za stejných podmínek byla k objednanému jídlu nabídnuta voda v rámci MENU za výhodnější cenu celkem o 19 korun levněji a drobné zjištění - spotřebiteli po zaplacení účtu nebyla řádně vrácena částka, spotřebitel poškozen o jednu korunu.

Autor: red.,Jiří Fröhlich, zdroj foto:čoi

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.