Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český pianista Michal Mašek v Zábřehu

18.04.2024 - Český pianista Michal Mašek v Zábřehu - Pozvánka na...

Počasí

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR: „Každá organizace má své kostlivce ve skříni,“ říká ředitelka Iva Hlavatá

17. prosince 2014 - 13:20

Zpět na seznam článků

Udělá pořádek ve VHZ žena?

ROZHOVOR: „Každá organizace má své kostlivce ve skříni,“ říká ředitelka Iva Hlavatá

Ředitelka VHZ Iva Hlavatá foto:sumpersko.net

Jednou z největších investiční akcí 21. století na Šumpersku je rekonstrukce kanalizačních sítí, probíhající hned v pěti městech okresu. Stavebníci při ní utratí v letošním a v příštím roce celkem 1,6 miliardy korun. Rekordní je také výše evropské dotace, která uhradí 75 procent nákladů. Rozkopané silnice od Loštic po Hanušovice stavějí investora, společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), do centra pozornosti obyvatel okresu.

rekonstrukce kanalizace v Šumperku foto:sumpersko.net

Zájem veřejnosti budí časté personální změny ve vedení akciové společnosti, jejímiž stoprocentními vlastníky je 28 obcí a měst okresu. Od roku 2011 se vystřídali už tři ředitelé, čtvrtou šéfkou v pořadí byla začátkem října jmenována právnička Iva Hlavatá. Hovořili jsme s ní o současném stavu VHZ, chybějících směnkách i o potřebné stabilizaci firmy.

Společnost VHZ se chystá navýšit základní kapitál o šest milionů na celkových 859 milionů korun. Co je důvodem tohoto kroku?

JUDr. Iva Hlavatá, MBA: Dovolím si částku upřesnit na 859 215 000 Kč. V letech 2005 až 2009 se v rámci projektu Horní Pomoraví I rekonstruovaly kanalizační sítě v Šumperku, ve Starém Městě, v Koutech nad Desnou (zde se jednalo o rekonstrukci úpravny vody), Sobotíně a ve Vikýřovicích. Na tyto práce v celkové hodnotě 559 milionů korun navazuje právě probíhající projekt Horní Pomoraví II. Na investici tehdy finančně přispěly samotné obce a města, kde se sítě rekonstruovaly a rozšiřovaly. Investovaly tak do majetku VHZ, byť v katastrálním území obce či města, za což jim byly postupně z rozhodnutí valné hromady v letech 2008 a 2011 přednostně upsány akcie v odpovídající hodnotě. Poslední, s kým se VHZ musí ještě vyrovnat, je Staré Město, které projekt podpořilo celkem deseti miliony korun. Od roku 2005 každoročně hradilo splátky dle ustanovení smlouvy o úvěru a úpisu akcií. A stejně jako v předchozích letech i letos Staré Město splnilo svůj závazek zakotvený ve smlouvě o úvěru a úpisu akcií. V předchozích letech už získalo akcie v příslušné hodnotě a k tomuto okamžiku zbývá upsat ještě šest milionů. Stejně se už dříve postupovalo v případě dalších akcionářů, kteří investovali do majetku VHZ. Formálně tuto situaci ještě musejí projednat zastupitelstva 28 obcí a měst okresu, které jsou akcionáři VHZ. Každý z nich byl o stavu detailně informován dopisem, jehož přílohou byl vzor vzdání se přednostního práva úpisu akcií, a to právě ve prospěch Starého Města. Tento právní akt nám celou situaci výrazně urychluje, neboť standardně má na úpis nových akcií právo každý akcionář, nicméně zde nám jde o úpis nových akcií ve prospěch právě Starého Města.

Staré Město svůj závazek vůči VHZ už uhradilo, nedostalo však zpět směnky v hodnotě tří milionů korun, které sloužily jako zajišťovací institut k úvěru. Jak je to možné?

JUDr. Iva Hlavatá, MBA: Ano, v letech 2005 až 2011 byly Starému Městu po úhradě závazku v každém jednotlivém roce zajišťovací směnky vráceny a současně znehodnoceny. Směnky, které zajišťovaly úhradu závazků v letech 2012 až 2014, bohužel i přes řádné splnění ze strany Starého Města nebyly tehdejším vedením společnosti vráceny. Koncem července 2014 byl jmenován do funkce nový předseda představenstva Ing. František Winter. Bohužel ze strany předchozího předsedy představenstva nedošlo k předání agendy, a tudíž ani nebyly předány směnky. Po mém nástupu do funkce výkonné ředitelky v říjnu 2014 jsem byla s nastalou situací seznámena. Nicméně musím konstatovat, že ani mně nebyla předána žádná spisová agenda, neboť předchozí ředitel opustil společnost v měsíci srpnu 2014. První dny jsem se tedy seznamovala především se spisovou dokumentací, smlouvami apod. vztahující se k provozu společnosti, k projektu Horní Pomoraví II atd. Při procházení dokumentace však směnky skutečně nalezeny nebyly. Že se takový typ dokumentů nenašel, není nejšťastnější. Nepředpokládám, že by někdo chtěl směnky zneužít a poškozovat Staré Město, přesto jsme podnikli příslušná opatření. Připraven je návrh notářského zápisu, který osvědčuje nastalou situaci. A současně zahájíme soudní řízení o umoření listin z důvodu budoucího zamezení zneužití práva ze směnek třetími osobami. Je to nejúčinnější instrument, jak směnky učinit bezcennými. Každá organizace má své kostlivce. U VHZ se bohužel jejich odstraňování neobejde bez pozornosti médií a veřejnosti.

Prezentace VHZ na ZM v Šumperku

Tuto situaci jste zdědila jako důsledek častých personálních změn ve vedení VHZ. Co děláte proto, aby vaše jmenování přineslo VHZ tolik potřebnou stabilitu?

JUDr. Iva Hlavatá, MBA: Tak především se snažím postupně naplňovat cíle, jež jsem si stanovila v Koncepci vývoje společnosti, kterou jsem při výběrovém řízení představenstvu předkládala. Co se týče interních záležitostí společnosti, tak v prvé řadě jsem se zaměřila na postupnou kompletaci centrální evidence dokumentů a jejich elektronizaci, aby byla všem zaměstnancům operativně dostupná. Myslím, že přístup k informacím je pro zaměstnance stěžejní, zvláště pak, jedná-li se o informace, které mají bezprostřední vazbu na jejich náplň práce. Jak to já vnímám, to tu zde chybělo. Běžné nástroje řízení, jako je vymezení kompetencí a odpovědností, čímž se i posiluje vlastní důležitost zaměstnance, tu nebyly zavedeny. Následovat by měla v roce 2015 obdobná práce na evidenci majetku, kdy je naším cílem mít jako vlastník infrastruktury kvalitní a operativně dostupnou evidenci majetku s postupnou eliminací nesrovnalostí (jako spor o vlastnická práva apod.). V rámci optimalizace provozních nákladů pak revidujeme postupně outsorcingové služby, neboť jsme zjistili, že se dají pořídit mnohdy i o polovinu levněji. Navenek jsme pak v rámci PR společnosti rozjeli pro veřejnost a nová zastupitelstva akcionářů řadu informativních seminářů, které představují společnost VHZ a informují o aktuálním stavu projektu Horní Pomoraví II. Věřím, že tyto všechny kroky přispějí ke stabilizaci společnosti a vylepšení renomé i v očích veřejnosti.

JUDr. Iva Hlavatá, MBA

V Česku je poměrně neobvyklé, aby významný manažerský post zastávala žena. Po vašem jmenování se v Šumperku ihned začalo spekulovat, čí jste příbuzná. Můžete se veřejnosti představit a případně kolující fámy vyvrátit?

JUDr. Iva Hlavatá, MBA:  Také jsem se o sobě doslechla, že jsem švagrovou starosty jedné z obcí. Není to pravda a zvažuji obranu právní cestou. Na Šumpersko jsem se přivdala, žiji tu teprve dva roky. Pocházím z Olomouce. Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Olomouci. Doktorát jsem obhájila na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Titul MBA jsem získala po absolvování studia na Ústavu práva a právní vědy v Praze se zaměření na Executive Leadership. Působila jsem na olomouckém magistrátu, kde jsem získala zkušenosti jak s evidencí majetku na odboru majetkoprávním, tak následně s rozsáhlými investičními akcemi na odboru investic. Když jsem pracovala na magistrátu, realizoval se tam obdobný projekt rekonstrukce kanalizace, jako je ten šumperský. Dále následovaly zkušenosti ze stavební společnosti, kde jsem krátce působila. V neposlední řadě mám pak zkušenosti z Regionálního operačního programu Střední Morava, kdy jsem se spolupodílela na nastavování interního chodu organizace (rok 2007), dále s projektovým řízení na všech úrovních, s kontrolou dotací z EU a také řízením agendy nesrovnalostí. Do společnosti VHZ jsem se dostala po standardním výběrovém řízení, neboť jsem hledala své uplatnění v Šumperku. Neznala jsem osobně žádnou osobu z vedení VHZ. Také doplním, že nejsem členkou žádné politické strany. Součástí požadavků na pozici ředitele, jak už jsem dříve zmínila, bylo i zpracování Koncepce vývoje společnosti. Jmenování mé osoby prošlo souhlasným schválením představenstva VHZ. Všechny předpoklady jsem tedy splnila. Práci v čele VHZ beru jako výzvu a příležitost uplatnit všechny své dosavadní zkušenosti.

Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Ředitelka VHZ Iva Hlavatá              foto:sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.