Rodinná muzejní noc
24. dubna 2025 - 11:07
Aneb Muzeem napříč generacemi

Rodinná muzejní noc zdroj VM
Šumperské muzeum ožije v pátek 23. května již 16. ročníkem muzejní noci. Letošním tématem bude muzeum pro všechny generace. Muzeum v Šumperku se pyšní tím, že jeho akce a výstavy navštěvují všechny věkové skupiny, od nejmenších dětí až po ty dříve narozené.
Muzejní nocí chce proto vzdát hold všem svým návštěvníkům. „Dětem v Pavlínině dvoře připraví to nejlepší z minulých výstav konaných v Muzejíčku. Nejmladší návštěvníci se tak budou moci opět plavit na lodi Santa Maria Kryštofa Kolumba, prozkoumají středověký hrad, ponoří se do tajů živé přírody a zahrají si oblíbené hry,“ uvedla tisková mluvčí muzea Eva Valová, která upřesnila: „S hasičským záchranným sborem a zdravotní sestřičkou na chvilku zažijí, jaké to je, být pravým hrdinou.“
Stranou nezůstane ani současné Muzejíčko s hernou Výlet zpět o miliony let, muzejní noc bude proto tematicky zahájena představením divadla Tramtarie O pračlovíčkovi. „Po představení budou moci děti navštívit výtvarnou dílnu a vyrobit si malou památku na divadlo,“ přiblížila mluvčí.
Studenti oborů grafického a průmyslového designu připraví nejen pro své vrstevníky tematické workshopy k vlastní výstavě ŠUMPRUM, jež připomíná 20. výročí existence výtvarných oborů na VOŠ a SPŠ Šumperk. Zájemci budou moci navštívit zmíněnou výstavu a přitom si vyzkoušet, co všechno obnáší práce designéra.
Především dospělým návštěvníkům pak bude určen program ve stálé expozici muzea. „Kurátoři sbírek si přichystají povídání o pěti největších zajímavostech, jež jsou v expozici k vidění. Zájemce seznámí s orchestriony, dermoplastickým preparátem vlka, archeologickými nálezy z klášterního kostela, pietou z tzv. čarodějnického sloupku a s kolekcí patnáct pozdně barokních soch apoštolů. Tyto zajímavosti budou během večera představeny celkem čtyřikrát, každý si tak může vybrat čas, který mu nejvíce vyhovuje. A co spojuje odedávna všechny generace? Přece hudba a tanec. Proto se návštěvníci akce mohou těšit na taneční zábavu s kapelou Méďa Band. Ta bude hrát nejen k poslechu, ale také k tanci. Přijďte se na muzejní noc přesvědčit, že muzeum je místem pro všechny generace. Takovým, které spojuje dětskou zábavu, historii, unikátní exponáty, začínající umělce i příjemnou,“ zve Eva Valová.
Autor: red., E. Valová, zdroj foto: VM
Fotogalerie
Další články z rubriky

Historické školní obrazy s dopravní tématikou
Na jarní sezónu připravilo Muzeum silnic ve Vikýřovicích
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.