Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 27. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hasiči zasahující v Řecku převzali ocenění

26.09.2023 - Hasiči zasahující v Řecku převzali ocenění - Z řad...

Počasí

27.09.2023 - Středa

Teplota: 24 / 13 - SkoroJasno

28.09.2023 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 14 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Rozmanitý svět hub očima biologů, fyziků, chemiků i výtvarníků

03. září 2022 - 13:37

Zpět na seznam článků

Představí Pevnost poznání

Rozmanitý svět hub očima biologů, fyziků, chemiků i výtvarníků

ilustrační snímek zdroj foto: upol

Rozmanitý svět hub bude hlavním tématem víkendové akce, která se koná 10. a 11. září v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, zkusí vyřešit mykologické šifry, prohlédnou si herbarizované plodnice nebo pomohou vytvořit jedinečný atlas hub. Akce pro celou rodinu je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic science centra.

Lidé si zkusí vyrobit dočasný preparát mikromycet nebo získají informace o tom, které houby ve tmě světélkují a proč. Dozví se také, zda mají houby skutečně blízko k rostlinné říši či nikoliv. „Během prohlídky expozic budou mít návštěvníci možnost plnit různé úkoly, sbírat razítka a na závěr si vyzvednou v našem infocentru malou odměnu. Chybět nebudou mykologické omalovánky, osmisměrka či originální tangram. Celkově bude akce zaměřena na houbovou říši od nejmenších kvasinek přes (ne)užitečnost vláknitých mikromycet až po lidem dobře známé makromycety,“ pozvala na program lektorka Monika Hodulíková, která tematický program Houby v pevnosti připravila.

Vědecká dílna zve na dílčí program nazvaný Flemingovy houby. Zájemci se seznámí s osobnostmi Alexandrem Flemingem nebo Louisem Pasteurem. „Oba tito velcí vědci strávili velkou část svého života v laboratoři. A co zkoumali? Houby! A stejně jako Pasteur, či Fleming je budou moci zkoumat také návštěvníci. A koho by nebavilo koukat do mikroskopu, může si v kreativní dílně vyrobit magnet s obrázkem vědce,“ řekla Zuzana Brabcová, koordinátorka Laboratoře poznání.

Pro opravdové znalce a fanoušky mykologie je připravena přednáška docentky Michaely Sedlářové z Přírodovědecké fakulty UP, která se koná v sobotu 10. září od čtrnácti hodin. Bioložka představí téma Mykózy rostlin a také novou knihu Biotrofní houby a peronospory planě rostoucích rostlin, kterou vydala s kolektivem autorů. Kniha shrnuje nejnovější poznatky a vychází z řady projektů řešených na katedře botaniky PřF UP v minulosti i současnosti.

Autor: red., E. Havrlant, M. Vysloužilová, zdroj foto: upol.cz

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: upol
ilustrační snímek               zdroj foto: upol
ilustrační snímek   zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

Žerotínské slavnosti v Bludově

Žerotínské slavnosti v Bludově

Fotek: 85
Přidáno: 22.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.