Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Rybovka v Šumperku letos bude

07. listopadu 2021 - 09:14

Zpět na seznam článků

Taktovky se ujme Roman Janků

Rybovka v Šumperku letos bude

Klášterní kostel zdroj foto: archiv sumpersko.net

Šumperští nadšenci v čele s organizátorem oblíbených Klášterních hudebních slavností a cyklu koncertů Klasika Viva Romanem Janků se pustili do přípravy provedení slavné České mše vánoční Jana Jakuba Ryby. „Zveme zpěváky a hudebníky do Šumperského vánočního sboru, který vzniká jednou ročně právě u příležitosti provedení Rybovy mše,“ uvedl Roman Janků, který se ujal dirigentské taktovky vznikajícího tělesa.

Koncertu, který je plánován na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince od 16.30 hodin, budou předcházet zkoušky. První zkouška pro orchestr a sbor se koná v neděli 21. listopadu v klášterním kostele v Šumperku od patnácti hodin, další je pevně stanovena na neděli 19. prosince v deset hodin dopoledne také v klášterním kostele. „Generální zkouška se uskuteční v den koncertu v patnáct hodin. Další potřebné zkoušky budeme řešit operativně. Zveme všechny zpěváky, kteří mají zkušenosti se zpíváním ve sboru, aby se k nám přidali, přivítáme i hudebníky,“ zve do řad Šumperského vánočního sboru Roman Janků.

Tradici vánočního provedení Rybovy mše v Šumperku založil tehdejší dirigent Scholy od sv. Jana Křtitele v Šumperku, dětský lékař Vít Rozehnal v roce 2004. Základem vánočního sboru tvořili jeho zpěváci, k nim se přidali bývalí členové místního špičkového Šumperského dětského sboru, učitelé hudební výchovy a další zkušení zpěváci. Mezi nimi byl například i tehdejší starosta Zdeněk Brož. Těleso Českou mší vánoční potěšilo nejen šumperské publikum, ale i okolí, koncertovalo také ve Vídni, Bruselu, Bad Hersfeldu či v Polsku.

Po dvouleté pauze způsobené koronavirem, předal dirigentskou taktovku Vít Rozehnal Romanu Janků. „Chceme navázat na tradici vánočního provedení Rybovy České mše vánoční v Šumperku, případně i v okolí. Těším se na viděnou se všemi zpěváky i hudebníky,“ uvedl nový dirigent.

Obnovení tradice Rybovi mše v Šumperku uvítalo i město, které akci zaštítí. „Mše Jana Jakuba Ryby patřila patnáct let ke koloritu šumperských Vánoc. Vždy jsem se na ni moc těšila. Proto jsem se nedokázala smířit s tím, že se už nikdy nesejde Vánoční sbor. Proto jsem oslovila Romana Janků, zda by se o návrat mše nepokusil,“ uvedla místostarosta Marta Novotná.

Zpěváci a hudebníci se mohou hlásit již nyní na e-mail: rybovka21@seznam.cz, pořadatelé uvítají informace o tom, do jakého hlasu se ve smíšením sboru zařadí, případně na jaký nástroj hrají.

Autor: red., mus. S. Singerová

Fotogalerie

Klášterní kostel                    zdroj foto: archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

V komedii Chlap na zabití dominuje Filip Blažek

V komedii Chlap na zabití dominuje Filip Blažek

Pozvánka do zábřežského kulturáku

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.